Skip to content

Jak łatwo włączyć opcje programistyczne trybu debugowania?

1 de sierpień de 2021

W tym poście będziemy rozmawiać o opcjach, które oferuje Android w trybie debugowania lub debugowania, które oferuje szereg narzędzi, które posłużą do korygowania błędów naszego systemu i kilka innych rzeczy.

Jakie są opcje trybu debugowania na moim urządzeniu z Androidem?

Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego z systemem Android, powinieneś o tym wiedzieć to bardzo potężny system operacyjnyPonadto oferuje wiele ciekawych opcji dla osób, które lubią trochę poeksperymentować z optymalizacją swoich telefonów komórkowych i urządzeń.

Zasadniczo tryb debugowania umożliwia opcje programistyczne aby na tym poziomie istniała komunikacja między urządzeniem korzystającym z systemu Android (telefon komórkowy lub tablet) a komputerem, który będzie również korzystał ze specjalistycznego oprogramowania, takiego jak Android Studio, aby móc korzystać z narzędzi programistycznych i aby działały one na urządzeniu.

Jaka jest funkcja trybu debugowania Androida?

Jak już wspomnieliśmy, tryb ten oferuje użytkownikowi możliwość korzystania z narzędzi programistycznych na urządzeniu, jednak istnieją również funkcje, które niekoniecznie mają na celu modyfikację jądra systemu operacyjnego, ale jeśli są niezwykle przydatne i inaczej nie dałoby się tego zrobić. Wśród nich możemy powiedzieć, że w trybie Debug możemy:

 • Sformatuj lub zaktualizuj partycja systemowa.
 • Zainstaluj oprogramowanie układowe zaktualizowany.
 • Dawać specjalne uprawnienia.
 • Skopiuj wszystkie typy plików z komputera do urządzenia przez USB.

Jakie opcje programistyczne ma tryb debugowania w systemie Android?

Wśród funkcji najczęściej używanych przez większość użytkowników korzystających z trybu debugowania możemy wymienić trzy, które są niezbędne i bardzo przydatne.

debugowanie USB

Ta funkcja jest domyślnie ukryty przed użytkownikiem końcowymPonieważ jest przeznaczony do użytku programistów, działa jako kanał połączenia przez USB między komputerem a urządzeniem bez konieczności rootowania. Aby aktywować debugowanie USB, musisz wykonać następujące kroki:

 • Uzyskać dostęp do ustawienie Twojego urządzenia.
 • Poszukaj opcji o nazwie „O tym urządzeniu”.
 • Znajdź sekcję „Numer kompilacji” i naciśnij go co najmniej 10 razy.
 • Zobaczysz powiadomienie, które mówi „Jesteś już programistą”.
 • Zauważysz, że nowa sekcja o nazwie „Opcje programistyczne”.
 • Wejdź w „Opcje programisty”, znajdź opcję „Debugowanie USB„i aktywuj go.
 • System zapyta, czy naprawdę chcesz aktywować tę opcję, odpowiedz tak.

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki poprawnie, będziesz mógł podłączyć swoje urządzenie do komputera i będziesz mógł korzystać ze wszystkich narzędzi programistycznych przez Android Studio lub którykolwiek z jego modułów, ponieważ nie jest konieczne instalowanie całego środowiska, ale niezbędne narzędzia w zależności od tego, co chcesz zrobić z urządzeniem.

Uprawnienia kontrolne

Chociaż większość uprawnień, które musisz nadać aplikacjom, można uzyskać ze środowiska Androida, są pewne zmiany, które możesz wprowadzić w bardziej kontrolowany sposób w trybie debugowania.

nadaj uprawnienia w trybie debugowania

Korzystanie z powłoki ADB możesz wydawać rozkazy swojemu systemowi Android za pomocą poleceń tekstowych. Jednym z nich jest to, że możesz przyznać specjalne uprawnienia różnym aplikacjom, aby dokonać zmian interfejsu w systemie, jednym z najczęściej używanych jest: adb Shell pm Grant com.nazwa.aplikacji i w następującym wierszu poleceń wpisz: android.permission.WRITE.SECURE_SETTINGS

Dzięki temu poleceniu umożliwimy aplikacji, o której wspomnieliśmy, posiadanie specjalnych elementów sterujących w naszym systemie, dlatego ważne jest, abyśmy używali tych poleceń ostrożnie i bądź całkowicie pewien, że aplikacja, do której udzielamy uprawnień, jest niezawodna i bezpieczny.

Te polecenia są bardzo potężne, innym przykładem jest to, że możemy zmusić nasze urządzenie do aktywacji trybu ciemnego za pomocą polecenia powłoki ADB, możemy użyć polecenia „ustawienia ustaw bezpieczny tryb uinight 2„, ponieważ tej funkcji nie można aktywować ze standardowego interfejsu użytkownika.

Kontrola urządzenia

Tryb debugowania za pomocą swoich narzędzi oferuje również eksplorator plików, który umożliwia dostęp do katalogu głównego systemu, więc lokalizowanie plików lub kompilacji, które chcesz edytować, będzie czymś, co możesz zrobić, na co zwykły eksplorator plików nigdy Ci nie pozwoli.

Aby uzyskać dostęp do tego narzędzia, musisz wejść w zakładkę „Eksplorator plików urządzenia„przez Android Studio i wybierz urządzenie ze wszystkich podłączonych urządzeń, które chcesz eksplorować. Tutaj zobaczysz wszystkie pliki na swoim urządzeniu i będziesz mógł nawigować po nich tak, jak zwykle w zwykłym eksploratorze plików.

sprawdź pliki w trybie debugowania

Możesz także kopiować, wklejać lub tworzyć nowe pliki w różnych lokalizacjach, w których się znajdujesz. Należy wspomnieć, że ścieżka do eksploracji plików aplikacji znajdujących się w pamięci wewnętrznej urządzenia to: dane / dane / nazwa_aplikacji /, natomiast pliki przechowywane na urządzeniu zewnętrznym, takim jak micro SD, które zainstalowałeś w telefonie komórkowym, będą: karta /

Jak wyłączyć opcje programistyczne na Androidzie?

Jeśli chcesz dezaktywować opcje programistyczne ze względów bezpieczeństwa lub po prostu dlatego, że uważasz, że nie jest konieczne ich aktywne korzystanie z telefonu komórkowego, wykonaj następujące czynności:

 • Przejdź do ustawienia z telefonu komórkowego.
 • Wybierać „Opcje programistyczne”.
 • Odznacz pole o nazwie „debugowanie USB”.