Od czasu aktualizacji do wersji 2013 oprogramowanie Arkusze kalkulacyjne Excel dodał do swojego repertuaru formuł taki, który umożliwia obliczanie liczby, w której binarny odpowiednik przesuwa się w prawo, będąc funkcją, która nazywa jej użycie w kategorii „inżynieria”.
Funkcja ta służy do programowania projektów z zakresu informatyki, gdzie obsługa języka binarnego jest kluczowym krokiem do sukcesu. Ta funkcja ma nawet możliwość przesuwania liczb w lewo, gdy są ujemne.
Celem tej funkcji jest zwraca liczbę dziesiętną na dwójkową, eliminując pewną liczbę bitów, które sami możemy nazwać zgodnie z naszymi potrzebami, i sprowadzając je z powrotem do dziesiętnej liczby podstawowej, czyli liczby podstawowej 10, i użycie jej będzie prostym procesem.
Aby to zrobić, musimy wykonać następujące kroki: najpierw w naszej pierwszej komórce umieścimy liczbę, którą chcemy edytować, przyjmując jako punkt początkowy liczbę 0, a następnie liczbę spacji, które chcemy ruch, to znaczy ile liczb po prawej stronie chcemy usunąć.
Spowoduje to usunięcie i przekształcenie naszej pierwszej liczby, niezależnie od tego, jaka to jest, co da nam nowy wynik do użycia, na przykład, jeśli wstawimy naszą formułę = BIT.DESPLDCHA (liczba, ilość spacji) otrzymamy inny niż ten, którym się poruszamy.
Na przykład, jeśli chcemy przekształcić liczbę 498, to w binarnym języku programowania przekłada się na 111110010 na inną liczbę będzie wyglądała następująco = BIT.DESPLDCHA (498,4), co usunie ostatnie cztery liczby zaczynające się od prawej (początek) i pozostawi nam wynik 11111, co przekłada się na 31.
Niektóre błędy, które mogą się pojawić, jeśli wykonamy tę procedurę nieprawidłowo
Używając tej formuły, możemy popełnić kilka błędów co uniemożliwi nam uzyskanie niezbędnego wyniku, na przykład jeśli umieszczana przez nas liczba nie jest matematycznie dostępna do wykonania operacji, komórka, w której umieszczamy formułę, wyśle nam błąd #LICZBA! lub inne możliwe błędy.
Innym przykładem błędu, który może się zdarzyć, jest sytuacja, gdy wpisując tak szybko, jak to możliwe, możemy wprowadzić znak alfabetyczny, który nie zostanie rozpoznany przez formułę, wyrzucając błąd # WARTOŚĆ !, ponieważ użycie jest przeznaczone tylko dla znaków pochodzenie numeryczne.
Także, może to spowodować błąd # NUM! Jeśli spróbujemy wykonać tę procedurę z wartością liczbową, która przekracza wynik znajdujący się między 0 a 248 ^ 1, co przełożyłoby się na liczbę liczbową 281474976710655 dziesiętnie.
Jeśli liczba pól do przesunięcia w prawo jest większa niż 53, również zostanie zgłoszony błąd #WARTOŚĆ!, lub jeśli ma charakterystykę alfabetyczną, ponieważ nie jest przetwarzana przez arkusz kalkulacyjny, to samo dzieje się, gdy dodajemy znak lub symbole do komórki.
Sposoby ćwiczeń
Przed skorzystaniem z tego, czego nauczyłeś się w tym artykule, możesz przeprowadzić test z trzema kolumnami, o wybranym rozmiarze, w arkuszu kalkulacyjnym Excel, który nazwiemy „ Liczbą ”, gdzie umieścimy liczbę naturalną, „shift_amount” gdzie umieścimy ilość przestrzeni, które chcemy przesunąć, a na koniec w trzeciej kolumnie będzie ta, w której umieścimy formułę.
W ten sposób możemy zobacz ilości i jak to działa w naszej pracy; Możesz także eksperymentować z absurdalnymi kwotami, które przekraczają kwotę 281474976710655 lub które mają znaki alfanumeryczne, podając cel jednego z wyżej wymienionych błędów.
W ten sposób możesz sam przekonać się, jak łatwo ta formuła sprawdza się w Twoich przyszłych projektach; Możesz także przejrzeć inne artykuły na temat innych funkcji inżynierskich, aby przekształcić kody binarne na dziesiętne, szesnastkowe lub ósemkowe kody systemowe.