Skip to content

Druga generacja komputerów: pochodzenie, historia i ewolucja? – Podstawowy przewodnik

30 de styczeń de 2021

Czy kiedykolwiek słyszałeś o „Komputery drugiej generacji”? Nie masz pojęcia, co to jest? Będziesz zaskoczony, wiedząc, że ten etap historii był kluczowy dla rozwoju świata technologii i komputerów, które znamy dzisiaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Cóż, czytaj dalej ten artykuł, zatytułowany: Druga generacja komputerów: pochodzenie, historia i ewolucja? – Podstawowy przewodnik.

Podstawowy przewodnik po komputerach drugiej generacji: pochodzenie i historia

„Druga generacja komputerów” to nic innego jak okres między nimi 1959 do 1964. Tam, gdzie rozpętała się seria wydarzeń i wydarzeń kluczowych dla historii technologii.

Wcześniej pierwsza generacja komputerów była oparta na lampach próżniowych, ale pod koniec lat pięćdziesiątych coś się wydarzyło. To urządzenie zostało zastąpione słynnymi tranzystorami, ustępując miejsca nowej generacji komputerów, odpowiadającej drugiej generacji.

W tamtych latach świat został również formalnie otwarty dla technologii. Cóż, komercyjne zainteresowanie tymi technologiami było coraz większe niemal na całym świecie.

Wracając do tematu tranzystoryByły to artefakty, które niemal natychmiast zastąpiły lampy próżniowe w dziedzinie komputerów, ponieważ miały większą przewagę niż lampy próżniowe.

Te tranzystory były mniejsze, wymagały mniejszej mocy i działały szybciej. Nie wymagały długich procesów chłodzenia i nie miały włókien.

Z tego powodu tranzystory używane jako elektroniczne komponenty przetwarzania ustąpiły miejsca drugiej generacji mniejszych i wydajniejszych komputerów.

Chociaż należy zauważyć, że kiedy te tranzystory powstały w 1947 rokuNie były tak wydajne, jak wykonane z materiału germanowego i bardzo szybko zawiodły. Ale sytuacja uległa poprawie, gdy w późniejszych latach stały się one bipolarnymi tranzystorami złączowymi.

W późnych latach pięćdziesiątych tranzystory te zdetronizowały lampy próżniowe w dziedzinie obliczeń, aczkolwiek z tym samym mechanizmem włącz-wyłącz, ale z większą wydajnością.

Komputery platformy Dzięki tym tranzystorom druga generacja odniosła duży sukces. Ludzie byli podekscytowani tym, że komputery są mniejsze i bardziej niezawodne, więc na początku lat 60. nie wahali się wdrażać komputerów do tworzenia projektów marek i produktów, drukowania faktur, wykonywania obliczeń i tak dalej.

Kolejnym zaskakującym faktem dotyczącym drugiej generacji komputerów jest to, że oprócz wykorzystania tranzystorów jako „silnika”, posiadały one inne komponenty: sieciowy system operacyjny, drukarkę, programy, sprzęt, więcej pamięci masowej, między innymi.

To właśnie na Uniwersytecie w Manchesterze (Wielka Brytania) „narodził się” pierwszy komputer ze zintegrowanymi tranzystorami w 1953 r. Później, w połowie 1955 r., Komputer ten został wymyślony na nowo, tworząc jego drugą wersję i kolejne kreacje. używali do ponad 200 tranzystorów.

Tego typu komputery miały wysoki koszt, w taki sposób, że były dostępne tylko dla potentatów-milionerów i ich korporacji.

komputer wygląda staro drugiej generacji

Dzięki komputerom drugiej generacji stworzono również nowe języki asemblera, umożliwiające programistom łatwą obsługę przy użyciu prostego kodu. Ponadto powstały inne języki, takie jak kontrola procesów (niezależne sterowanie zadaniami) i język wysokiego poziomu (programowanie, konfigurowanie i tworzenie oprogramowania komputerowego).

Druga generacja komputerów: ewolucja

Ewolucja komputerów drugiej generacji w stosunku do pierwszej jest bardzo niezwykła. Fakt, że ta nowa generacja wykorzystywała tranzystory zamiast lamp próżniowych, że była znacznie mniejsza. Że ma wiodące języki i polecenia, oprogramowanie, sprzęt (te dwa nie są takie same, oprogramowanie i sprzęt różnią się między sobą). Stopniowo stał się bardziej dostępny dla ogółu społeczeństwa. zauważalna różnica w historii.

Ponadto druga generacja komputerów wpłynęła na gospodarkę, a nawet ewoluowała, ponieważ zostały one wdrożone w firmach do wykonywania papierkowej roboty i innych zadań, ułatwiając i ułatwiając pracę.

Chociaż te komputery miałyby swoje wady, dostarczył cennych informacji w wielu dziedzinach techniki byłoby to bardzo przydatne. Tak więc później narodziła się trzecia i czwarta generacja komputerów, a nawet najnowsze generacje.