Skip to content

Czym są żyroskopy i akcelerometry? Jak działają i do czego służą w telefonach komórkowych?

25 de luty de 2023

Wiele urządzeń mobilnych ma obecnie różne czujniki w swoim sprzęcie i chociaż często je widzimy, nie wiemy, do czego służą, ale są one używane głównie do określić pozycję i orientację mobilną.

Najczęściej spotykane w tabletach i telefonach komórkowych to żyroskop i akcelerometr. Jednak wielu ludzi mają tendencję do mylenia i jest to normalne, ponieważ są one bardzo podobne, ale oba spełniają różne funkcje do różnych celów, tutaj poznasz różnicę między żyroskopem, który istnieje w telefonie komórkowym, a akcelerometrem.

Co to jest mobilny żyroskop i do czego służy?

Wiele najnowszych modeli telefonów komórkowych zawiera żyroskop, który jest małym urządzeniem używanym do zmierzyć grawitację ziemito z kolei pomaga określić orientację telefonu komórkowego.

Jego konstrukcja składa się z swobodnie obracającego się dysku, który nazywa się Rotor, jest on zamontowany na oś obrotu w środku bardziej stabilnego i większego koła. Gdy wał się obraca, Rotor pozostaje nieruchomy, wskazując w ten sposób siłę grawitacji w środku.

Twórcy aplikacji wykorzystali żyroskop do tworzenia gier i doświadczeń w rzeczywistości rozszerzonej, na przykład podczas gry w Pokemon Go lub pokazywania gwiazdozbiorów, gdy skupiasz się w nocy w kierunku nieba.

Ponadto możesz również pobrać aplikacje, które konwertują Twój telefon komórkowy na niwelatorzebardzo przydatne do prac w domu

Co to jest mobilny akcelerometr i do czego służy?

Z drugiej strony akcelerometr to kompaktowe urządzenie, które przeznaczone jest do pomiaru przyspieszenie grawitacyjne. Akcelerometry znajdziemy też w wielu smartfonach już obecnych na rynku.

Innymi słowy, gdy urządzenie, z którym jest zintegrowane, pochodzi z jednego neutralny przy dowolnej prędkościakcelerometr jest odpowiedzialny za reagowanie na wibracje, które są związane z tym ruchem.

To urządzenie wykorzystuje mikroskopijne kryształy, które są są w stresie kiedy pojawiają się wibracje, kiedy generowane jest naprężenie, z tym napięciem jest generowane w celu stworzenia odczytu dotyczącego przyspieszenia.

są akcelerometry bardzo ważne elementy dla urządzeń mobilnych, które śledzą kondycję i inne cele pomiarowe.

Czujniki te wykrywają wibracje generowane podczas poruszania telefonem, wykrywając każde szarpnięcie lub chybotanie w celu zmierzenia nachylenie komórki.

Aplikacje korzystające z akcelerometru do odczytywania wibracji mogą być przydatne na przykład do sprawdzenia, jak płynnie porusza się samochód podczas jazdy. Egzamin na prawo jazdy.

Używany jak sejsmografmoże mierzyć wstrząsy ziemi, a nawet być częścią systemu wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, o ile istnieje wystarczająca liczba użytkowników zbierających i wysyłających te informacje

Różnica między żyroskopem a akcelerometrem w prosty sposób

Podsumowując, główna różnica między żyroskopem a akcelerometrem jest bardzo prosta, można to zrobić zmierzyć obrót, a drugi nie. Z drugiej strony akcelerometr jest w stanie zmierzyć orientację nieruchomego elementu względem powierzchni Ziemi.

Podczas przyspieszania w danym kierunku akcelerometr nie jest w stanie odróżnić tego od przyspieszenia podanego przez przyciąganie grawitacyjne z ziemi. Jeśli weźmie się pod uwagę tę wadę, gdy zostanie zaimplementowana w samolocie, akcelerometr straci wiele ze swojej atrakcyjności.

stacjonarny sprzęt do lokalizacji wirnika

Podczas przyspieszania w danym kierunku akcelerometr nie jest w stanie odróżnić tego od przyspieszenia podanego przez przyciąganie grawitacyjne z ziemi. Jeśli wziąć pod uwagę tę wadę, gdy jest stosowana w samolocie, akcelerometr traci wiele ze swojej atrakcyjności.

Żyroskop skutecznie mierzy prędkość obrotu wokół danej osi. Na przykład, kiedy ty trzeba mierzyć prędkość obrotu wokół osi przechyłu statku powietrznego, jest w stanie określić prawdziwą wartość, dopóki samolot się nie ustabilizuje.

Żyroskop jest w stanie wskazać orientację z wykorzystaniem podstawowych zasad momentu pędu, podczas gdy akcelerometr podaje pomiary przyspieszenia liniowego na podstawie drgań. Bez wątpienia, chociaż mogą się one uzupełniać, istnieje wyraźna różnica między żyroskopem a akcelerometrem.

Implementacja obu czujników jest bardzo powszechna w urządzeniach mobilnych ze średniej i wyższej półki. Bycie również bardzo wymaganym przez nowe akcesoria, takie jak okulary VR, aby móc oglądać filmy w 360ºgdzie znajduje się również szeroka gama gier VR.

Więc nie wszystkie urządzenia są z nimi kompatybilne. Z kolei czujniki te są podstawowymi wymaganiami w niektórych grach, w których mogą być bardzo pomocne.Czy teraz odróżniasz żyroskop od akcelerometru?

dołącz do naszego kanału telegram