Skip to content

Czym jest Czarny piątek (historia, pochodzenie, znaczenie, koncepcja) i jak działa?

13 de styczeń de 2023

W ciągu ostatnich kilku dni i jeszcze przez kilka, na pewno zmęczycie się słuchaniem o tymczarny Piątekczyli dzień wielkich ofert przed Bożym Narodzeniem co jest od lat tradycją w Stanach Zjednoczonych i które stopniowo zyskuje również miejsce w ogromnej liczbie krajów reszty świata, wśród których, jak wiemy, jest oczywiście Hiszpania.

Skąd się wziął Czarny Piątek?

Faktem jest, że oczywiście Czarny Piątek nie pojawia się znikąd, ale istnieje ogromna liczba konotacji i kwestii, które należy wziąć pod uwagę, gdy mówimy o tym komercyjnym święcie jako dniu bez VAT Media Martk, rozpowszechniła się na całym świecie, częściowo dzięki potędze Internetu. Dlatego poniżej chcemy szczegółowo przejrzeć wszystko, co ma związek z Czarnym Piątkiem, abyś znał jego pochodzenie i główne cechy charakterystyczne na przestrzeni dziejów.

Rzeczywiście, „czarny Piątek„, jak można to przetłumaczyć na hiszpański, rozwinęła się jako podróż handlowa stosunkowo niedawno, ale sama koncepcja ma prawie pół wieku i ma z nią niewiele wspólnego. W rzeczywistości, jak zobaczymy, To nie przypadek, że nosi taką nazwę, ponieważ odbywa się dzień po Święcie Dziękczynieniaco jak wiadomo jest głęboko zakorzenioną tradycją wśród mieszkańców Ameryki Północnej.

Czarny Piątek, który w ogromnej liczbie krajów – coraz częściej – stanowi początek zakupów na Święta Bożego Narodzenia i Trzech Króli, nazywa się tak dlatego, że w przeszłości w 1960 i 1970 w Stanach Zjednoczonychtysiące ludzie udali się do głównych centrów handlowych kupić im prezenty na choinkę.

Co to ma wspólnego z nazwą Czarny piątek?

Możesz się zastanawiać, a prawda jest taka, że ​​najwyraźniej wymyśliła to policja w Filadelfii koncepcja nazwania strasznych warunków drogowych w jednym z najważniejszych miast na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, kiedy dzień po Święcie Dziękczynienia zapanował ogromny chaos, z korkami i wszelkiego rodzaju wypadkami drogowymi, z powodu ogromnej liczby ludzi, którzy udali się na zakupy prezenty.

Jako przykład można przytoczyć lokalną gazetę Public Relations News, która 18 grudnia 1961 roku opublikowała artykuł, w którym można było przeczytać: „Dla kupców narodu (Stany Zjednoczone) dni z największą sprzedażą to dwa, które następują po Święcie Dziękczynienia, z których oba powodują ogromne korki i ludzi na chodnikach. W Filadelfii funkcjonariusze policji przyjęli zwyczaj nazywania tych dat „Czarnym piątkiem” i „Czarną sobotą”.”, z których pierwszy z nich został ostatecznie ostatecznie ukuty, oczywiście.

czarny piątek pochodzenia

Geneza Czarnego Piątku

Chociaż większość zgadza się, że narodziny koncepcji Black Friday odnoszą się do dnia masowych zakupów po Święcie Dziękczynienia urodził się pół wieku temu w Filadelfiinie możemy stracić z oczu faktu, że inni historycy zgadzają się, że stała się tam sławna, ale z kolei została zaczerpnięta ze starego tradycja, która pojawiła się głównie pod koniec XIX wieku w niektórych amerykańskich miastach.

Legenda głosi, że w wielu z tych miast, już wtedy zatłoczonych, panował zwyczaj, że w dniu następującym po Święcie Dziękczynienia, odbywała się swego rodzaju parada, w której brali udział pływacy z postaciami nawiązującymi do świąt, takimi jak Święty Mikołaj, jako sposób na zademonstrowanie ducha Bożego Narodzenia, który odtąd zacznie najeżdżać miasto.

Specyfika tych parad wiązała się bezpośrednio z faktem, że z biegiem czasu wiele z tych platform zaczęło być sponsorowanych przez różne lokalne sklepy, którzy szukali rozgłosu w zamian za pieniądze lub produkty. Opinia publiczna przyzwyczaiła się do poznawania wielu produktów sprzedawców w ten sposób i oczywiście od tego momentu zainteresowała się nimi i poszła je kupić.

Co stało się Czarnym Piątkiem

W każdym razie nie ma znaczenia, która z dwóch tradycji dała początek Czarnemu Piątkowi, prawda jest taka, że jesteśmy w obliczu święta, które nie ma sobie równych na całym świecie. Jak powiedzieliśmy, obecność Internetu w domach, a teraz także z urządzeń mobilnych, powoduje, że milionerzy nabywają tysiące produktów, które klienci mogą dostać po obniżonych cenach – choć oczywiście nigdy nie brakuje tych, którzy je obiecują, a potem nie spełnij je-.

W związku z powyższym nie wahaj się skorzystać z tego Czarnego piątku, aby uzyskać najlepsze oferty na produkty, których szukasz.

dołącz do naszego kanału telegram