Skip to content

Co to jest plik .XLS i .XLSX i jak są one edytowane? Jakiego programu potrzebujesz, aby je otworzyć?

12 de kwiecień de 2021

Możliwe jest przekonwertowanie pliku ODS na XLS, ale Co to za pliki? Dziś porozmawiamy o tym, czym jest plik .XLS i .XLSX i jak są edytowane, dowiesz się również, jaki program jest potrzebny do ich poprawnego otwarcia.

Co to jest plik XLS?

Plik XLS odnosi się do formatu pliku utworzonego przez programy biurowe, takie jak Excel. To jest typowy plik arkusza kalkulacyjnego tego typu zastosowań, więc jego znaczenie jest niezaprzeczalne.

Ten plik był używany w programie od samego początku (z pewnymi zmianami w całej jego historii). W każdym razie w 2007 roku został zastąpiony nowym formatem. W każdym razie istnieje wiele aplikacji, które są nadal zgodne z formatem XLS.

Rzeczywiście, format XLS był standardem aż do wersji Microsoft Office 2003, ponieważ od wersji 2007 został zastąpiony przez XLSX. I chociaż nadal jest to bardzo funkcjonalny format, brakuje mu kilku funkcji, które ma jego nowocześniejsza wersja.

Główną zaletą używania tego typu plików w porównaniu z .XLSX jest to jest zwykle trochę szybszy i mniej ciężki w czasie pracy. Ma jednak mniej ciągów i pewne ograniczenia w zakresie opcji programowania (Visual Basic).

Co to jest plik XLSX?

Sformatowany plik XLSX to ewolucja plików XLS od 2007 roku. Staje się konieczną ewolucją, która nastąpiła wraz z wieloma zmianami, które Microsoft Office 2007 wprowadził do świata automatyzacji biura.

Od tego czasu stał się standardowym formatem obecnym w programie Microsoft Excel zawiera kilka ulepszeń w porównaniu do starej wersji XLS. Z tego powodu można powiedzieć, że domyślnie dokumenty Microsoft Excel zapisywane są w tym formacie pliku.

Jednym z najbardziej interesujących aspektów jest to, że podobnie jak inne formaty, takie jak DOCX, .XLSX jest w rzeczywistości plikiem Plik zip. Wewnątrz uporządkowane są informacje z naszych tabel, ale ten stan przyniósł też wiele innych korzyści.

Oprócz wszystkiego, co zostało pokazane wcześniej, główną wielką zaletą .XLSX jest to, że się prezentuje Visual Basic wsparcie, co pozwala na tworzenie bardzo widocznych makr. W rzeczywistości format .XLSX wyróżnia się, ponieważ tabele można zaprogramować, co nie jest możliwe wielokrotnie w przypadku XLS, a waga plików jest zwykle mniejsza.

Jak otwierać pliki XLS i XLSX

Jak wskazaliśmy wcześniej, najczęstszym sposobem otwierania plików XLS i .XLSX jest użycie pakietu Microsoft Office. Mówiąc dokładniej, pliki w tym formacie można otwierać za pomocą programu Microsoft Excel.

formaty otwarte xls xlsx

Mimo to zwróć uwagę na to natywnie może otwierać wszystkie dokumenty XLS w dowolnej wersji programu Microsoft Excel. W każdym razie dla dokumentów .XLSX konieczne będzie posiadanie wersji 2007 lub dowolnej nowszej.

Jednak dokumenty te można również otwierać za pomocą innych programów. Biorąc to pod uwagę, pierwszą opcją, która przychodzi na myśl, jest pobranie i zainstalowanie LibreOffice, niewątpliwie najlepszego programu, który istnieje jako alternatywa dla Microsoft Office.

Z drugiej strony, tak jak w przypadku telefonów komórkowych, zawsze istnieje możliwość korzystania z dokumentów Google, która jest kompatybilna z zdecydowaną większością istniejące formaty biurowe. Należy zaznaczyć, że każdy z przedstawionych powyżej programów pozwoli na edycję wspomnianych dokumentów.

Jeśli jednak Twoim celem jest edycja plików w formacie XLS lub .XLSX, może istnieć kilka ograniczeń w zależności od używanego programu. Biorąc to pod uwagę, najlepiej jest używać programu Microsoft Excel, który w większości przypadków ma więcej opcji.

dołącz do naszego kanału telegram