Skip to content

Co to jest, do czego służy i jak działa sieciowy system operacyjny?

9 de luty de 2021

W dużych korporacjach większość ma system Sieć działa. Ten system pozwala im na połączenie między kilkoma komputerami. W ten sposób mają dostęp do sprzętu i oprogramowania sprzętu.

Być może słyszałeś o tych systemach operacyjnych lub pracujesz w korporacji, w której używają rozszerzenia korelacja z komputerów przez system sieciowy.

Jednak może się zdarzyć, że niewiele wiesz o ich działaniu i chcesz wiedzieć więcej na ten temat. Cóż, w tym artykule wyjaśnimy co to jest, do czego służy i jak działa sieciowy system operacyjny.

Co to jest sieciowy system operacyjny i do czego służy?

Sieciowy system operacyjny znany jest z angielskiego akronimu NOS, czyli Sieciowy system operacyjny. To oprogramowanie ma możliwość łączenia kilku komputerów, uzyskiwania dostępu do sprzętu i oprogramowania, tworzenia sieci komputerów.

To oprogramowanie służy do koordynowania i zarządzania działaniami z komputer do sieci komputerowej, zawiera również narzędzia systemu operacyjnego; na przykład narzędzia do korzystania z plików i katalogów, a także do obsługi i administrowania siecią.

W tym narzędzia e-mail, wysyłanie wiadomości, działanie aplikacji znajdujących się na innym komputerze, kopia nodusa i dystrybucja zasobów sprzętowych.

Istnieją sieciowe systemy operacyjne z możliwością zarządzać siecią zależną projektów używanego sprzętu. Wśród nich są: Lantastic, Novell, Windows 3.11, Linux, Unix, Windows 95, Windows NT, OS / 2.

Charakterystyka sieciowego systemu operacyjnego

Cechy sieciowego systemu operacyjnego są następujące:

  • Pozwala Połączenie wszystkich komputerów i zasobów sieciowych.
  • Zarządzaj użytkownikiem centralnym.
  • Zapewnia bezpieczeństwo, usprawnia dostęp do danych. Dostęp taki jak: klucze, systemy biometryczne, certyfikaty, między innymi, wymagają autoryzacji. Wykonywanie polityk bezpieczeństwa.
  • Reguluje wydajność sieci, w tym samego systemu.
  • Dystrybucja zasobów, koordynacja uprawnień podczas udostępniania; to poprawia wykorzystanie zasobów.
  • Umożliwia monitorowanie, zarządzanie siecią i komponentami.

składniki

Składniki sieciowego systemu operacyjnego są następujące:

  • Serwery: Są to komputery z tymi systemami, które udostępniają zasoby klientom, będąc dostępnymi dla komputerów w sieci, mogą to być serwery lub zwykle klienci.
  • Klienci: Są to komputery z systemami jednego użytkownika, podłączone do pracy w sieci. W przeciwieństwie do tego serwery nie mogą udostępniać swoich zasobów.
  • Domeny: Istnieje kilka komputerów, które wykonują centralną administrację, z jednej lokalizacji zarządzane są zasoby administracyjne domeny; zarządzają główną usługą.

Do tworzenia domen wymagane są protokoły LDPA. Może się zdarzyć, że domena komputera jest serwerem niektórych zasobów, a klientami innych.

logo białe tło z niebieskimi literami windows sever 2019

Jak działa sieciowy system operacyjny?

Ten system sortuje dane w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego dostępu. Zarządzaj komunikacją sieciową. Ponadto pozwala użytkownikowi w łatwy sposób korzystać ze wszystkiego, co jest związane z instalacją i użytkowaniem sieci komputerowych.

Wejścia i wyjścia procesu. Ponadto ułatwia użytkownikowi dostęp i sterowanie urządzeniami wejściowymi i wyjściowymi komputera. Techniki odzyskiwania po awarii kontrolują ingerencję innych użytkowników.

Pozwala uniknąć wzajemnego blokowania się użytkowników. Powiadomienie ich, jeśli ta aplikacja jest aktywna używany przez innego użytkownika. Jak widać, sieciowy system operacyjny ułatwia połączenie kilku komputerów umożliwiając dostęp do usług, sprzętu i oprogramowania, tworząc sieć komputerowa.

Ułatwia to pracę korporacji. Mamy nadzieję, że spodobały Ci się te informacje i nie zapomnij podzielić się nimi z rodziną lub przyjaciółmi.

dołącz do naszego kanału telegram