Skip to content

Co mierzy lub determinuje jakość obrazu zdjęć w aparacie?

11 de Maj de 2021

Co mierzy jakość obrazu? Jaka jest rozdzielczość zdjęcia? Jak mogę określić jakość obrazu zdjęć z mojego aparatu? Czy mogę poprawić jakość obrazu moich zdjęć?

Jeśli Twoja wiedza z zakresu fotografii jest podstawowa, z pewnością zastanawiałeś się, od czego zależy jakość obrazu na zdjęciach aparatem. Jest prawdopodobne, że niejednokrotnie widziałeś zdjęcia zrobione aparatem o niskich zasobach, z rozszerzeniem lepsza jakość niż profesjonalny aparat.

Dlatego zdecydowaliśmy się dzisiaj w miracomoseace obalić wszystkie istniejące mity dotyczące jakości obrazu zdjęć w aparacie.

Czy megapiksele mogą mierzyć jakość zdjęć w aparacie?

Na pewno kilka razy słyszałeś, że jakość obrazu ilość zdjęć aparatu zależy od megapikseli, które ma aparat. I na pewno próbowałeś poprawić jakość aparatu, aby robić lepsze zdjęcia. Lub popraw jakość obrazu zdjęcia, aby je powiększyć lub powiększyć.

Prawda jest taka, że ​​bez względu na to, o jakim urządzeniu mówisz, czy to telefon komórkowy, tablet, kamera czy profesjonalny aparat, pierwszymi danymi określającymi jakość obrazu zdjęć jest liczba megapikseli który posiada aparat.

Ale tak naprawdę megapiksele, które ma aparat telefonu komórkowego, tabletu, kamery czy profesjonalnego aparatu fotograficznego, nie wpływają na jakość obrazu. Możesz więc mieć aparat o rozdzielczości 10 megapikseli i mieć taką samą jakość jak aparat o rozdzielczości 10 megapikseli. 16 megapikseli.

Może to zabrzmieć szalenie, ale tak jest. Megapiksele odnoszą się do liczby pikseli, jaką ma czujnik aparatu. Są oni odpowiedzialni za dostarczenie rozwiązania. Co może sprawić, że zdjęcie będzie wyglądać lepiej.

W jaki sposób mierzy się lub określa się jakość obrazu?

Dobra jakość obrazu pozwala edytować zdjęcia jak profesjonalista. Dzieje się tak, ponieważ im lepsza jakość, tym większa swoboda projektowania, na przykład możesz zwiększyć rozmiar obrazu bez utraty jakości.

W związku z tym, dobra jakość obrazu to podstawa. Ale jak określasz jakość obrazu? Można go zmierzyć lub określić na podstawie parametrów, takich jak kolor, kompresja aparatu, naturalne lub sztuczne światło, kontrast i nasycenie.

Liczba megapikseli, które może mieć aparat, nie określa jakości obrazu. W ten sposób możliwe jest, że aparat o rozdzielczości 10 megapikseli robi lepsze zdjęcia niż aparat o rozdzielczości 16 megapikseli.

Dlaczego to się zdarza? Wynika to z rozmiaru czujnika, który może mieć aparat. Im większy czujnik zdjęcia, tym lepsza jakość i sposób uchwycenia kolorów, światła, kontrastu, nasycenia czy cieni.

zmierzyć lub określić jakość obrazu zdjęć

Kupując więc aparat, zamiast wybierać ten z największą liczbą megapikseli, wybierz ten z większą matrycą.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas robienia zdjęcia?

Teraz, gdy wiesz, że jakość obrazu twoich zdjęć nie zależy od megapikseli, które ma aparat, ale od jego czujnika, są pewne rzeczy, o których warto pamiętać podczas robienia zdjęć doskonałej jakości:

  • Rób zdjęcia tam, gdzie jest dobre światło. Jeśli zapytasz jakiegoś profesjonalistę w dziedzinie fotografii, odpowie, że sekretem dobrego zdjęcia jest światło, z jakim je robisz.
  • Określ cel. W świecie fotografii nazywa się to „Focusem”. Podczas robienia zdjęcia skup się na obiekcie, miejscu lub osobie, na której chcesz wyśrodkować zdjęcie, w ten sposób jakość będzie lepsza.
  • Im bardziej utrwalony jest obiekt lub osoba, której robisz zdjęcie, tym lepsza będzie jego jakość, ponieważ będziesz miał lepszą precyzję i unikniesz rozmytych zdjęć.