Skip to content

AMOLED vs OLED vs LED vs QLED: co jest lepsze i jakie są główne różnice między tymi wyświetlaczami?

4 de kwiecień de 2021

Następnie dokonamy porównania między AMOLED vs OLED vs LED vs QLED: co jest lepsze i jakie są główne różnice między tymi ekranami? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Niewątpliwie te informacje pomogą Ci wybrać telewizor, łatwiej odpowiesz na pytania takie jak czy ekrany Roku TV czy jakakolwiek inna marka są dobre.

Ekrany LED

Jak sama nazwa wskazuje, ekrany LED są składa się z małych diod LED że razem są w stanie tworzyć obrazy. Jak można sobie wyobrazić, telewizory lub ekrany LED zawierają dużą liczbę diod LED i charakteryzują się obrazem o żywych kolorach, zwykle bardziej wyrazistych niż telewizory LCD, ale generują również problemy, takie jak pękanie ekranu.

Jeśli chodzi o jego działanie, Panele w technologii LEDPosiadają dużą liczbę białych diod LED, które odpowiadają za oświetlenie pikseli. Ma to tę wielką wadę, że czerń nigdy nie staje się tak głęboka, ponieważ białe podświetlenie jest zawsze obecne z tyłu, aby oświetlać i dawać obraz wyświetlany na ekranie.

Technologia ta, choć tańsza, stwarza pewne problemy (poza wspomnianą wcześniej w odniesieniu do czarnych). Jednym szczegółem do rozważenia jest to, że te panele mają wąskie kąty widzeniaInnymi słowy, musisz patrzeć na nich z przodu, aby uzyskać wyróżniający się obraz.

Wyświetlacze OLED

To technologia znacznie droższe niż LEDW każdym razie OLED oferuje w większości przypadków znacznie bardziej widoczny obraz. Wynika to w dużej mierze z operacji zastosowanej do tego typu panelu.

Panele OLED nie posiadają systemu białych diod LED, które świecą panel tylny jak w telewizorach / monitorach LED. W rzeczywistości mają tylko rząd diod LED, który odpowiada za pokazanie nam obrazu. Innymi słowy, to same diody LED pokazują nam obraz, co ma wyraźnie kilka zalet.

Główną i wielką zaletą paneli OLED jest to, że każdą diodę LED można włączać i wyłączać indywidualnie. Ta zmiana, choć wydaje się subtelna, bardzo pomaga jakość obrazu i głównie tworzy głęboką czerń, ponieważ piksel jest całkowicie wyłączony.

Ekrany QLED

Technologia QLED staje się wariacja technologii LEDTylko, w przeciwieństwie do poprzedniego, obsługa kolorów jest inna. W tym przypadku mamy tak zwane kropki kwantowe, które kontrolują kolory w tych panelach.

Wyświetlacze OLED QLED LED AMOLED

Z pewnością cały proces jest nieco skomplikowany do wyjaśnienia, ale te telewizory mają zwykle format kolor wyższy niż w przypadku diod LED. Jednak w niektórych przypadkach kolory te mogą być tak żywe, że wydają się nienaturalne.

Ekrany AMOLED

Technologia mobilna jest na tyle zaawansowana, że ​​pojawiają się nawet ekrany o częstotliwości 90 Hz czy 120 Hz, mamy też technologie takie jak AMOLED. AMOLED odnosi się do odmiany technologii OLED, w rzeczywistości jest praktycznie taka sama, ale koncentruje się na świecie telefonów komórkowych. Technologia została opatentowana przez firmę Samsung, dlatego bardzo często można ją spotkać w jej doskonałych urządzeniach.

Tak czy inaczej, uczciwe jest ponowne zwrócenie na to uwagi AMOLED to to samo co OLED. Dlatego ma zalety i wady tej technologii, tylko tym razem skupia się na telefonach komórkowych.

W każdym razie w przypadku telefonów komórkowych ten ekran jest zwykle wysoce zalecany. Jak zauważyliśmy wcześniej, możesz stworzyć intensywną czerń, całkowicie wyłączając piksele, co oprócz jakości obrazu również może pomóc z baterią.

Wyświetlacze AMOLED zachowują żywe kolory nawet po rozbiciu szkła. W takim przypadku wygodnie jest użyć zestawu naprawczego pękniętego szkła do naprawy ekranu mobilnego, co może pomóc odzyskać piękny obraz wyprodukowany przez panele AMOLED.

dołącz do naszego kanału telegram