Skip to content

Rodzaje pamięci RAM dla PC i jej charakterystyka – DDR3, DDR4, DDR5

20 de styczeń de 2022

Jak prawdopodobnie wiesz, twój komputer ma pamięć RAM, czyli element sprzętowy urządzenia, który pozwala mu wykonywać zadania w tym samym czasie, a co za tym idzie, im większa jego pojemność, tym więcej procesów będziemy mogli rozwijać jednocześnie.

Poza tym nie każdy zna różne typy pamięci RAM które istnieją, więc przyjrzymy się im dalej.

Ale zanim zaczniesz z samouczkiem Chcemy polecić coś, co jest naprawdę bardzo ważne że wiesz o tym, ponieważ najprawdopodobniej przyda Ci się w dowolnym momencie i chodzi o to, jak możesz wiedzieć, ile pamięci RAM lub pamięci ma Twój telefon komórkowy z Androidem.

Tutaj znajdziesz najlepsze typy pamięci RAM dla komputera PC

Chociaż obecnie najpopularniejsza pamięć RAM można powiedzieć, że to DDRAM, nie wolno nam tracić z oczu faktu, że istnieją dwie duże grupy tych komponentów, zwane SRAM – Statyczna pamięć o dostępie swobodnym- i DRAM – dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym –.

Główna różnica między nimi polega na tym, że SRAM to pamięć statyczna, a DRAM to pamięć dynamiczna.. Dlatego najlepiej jest kontynuować czytanie, aby ustalić, który z nich jest lepszy lub czy jest taki sam.

Jakiś czas temu SRAM-y były bardziej popularne niż DRAM-y, ale potem DRAM-y przejęły rynek. Dzisiaj DDRAM, który jest oczywiście mocniejszy niż DRAM, preferowane są przez najbardziej wymagających użytkowników.

Coś, co powinieneś wiedzieć i chcemy polecić, dotyczy kart SD, które są również pamięciami, ale w przypadku urządzenia mobilnego jest to możesz partycjonować go z komputera, najlepsze jest to, że jeśli jesteś zainteresowany zrobieniem tego za pomocą telefonu komórkowego, zastosuj się do specjalnego samouczka.

Musisz tylko postępować zgodnie z samouczkiem dotyczącym partycjonowania pamięci SD, MicroSD lub USB w systemie Windows, Mac lub Android, jest to całkiem proste i bardzo ci pomoże, jeśli masz problemy z przechowywaniem.

Jakie są rodzaje pamięci RAM i jej specyficzne cechy?

Przynajmniej to jest co musimy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o komputery stacjonarne. Tymczasem w laptopach mamy inne rodzaje RAM, te z modułami RIM, a odmian też jest więcej, więc przeanalizujmy je:

 • FPM: To jest pamięć, która została wykorzystana w modelach 386, 486 aw pierwszym Pentium z minimalną prędkością.
 • EDO: są kolejnym krokiem w tym segmencie i chodzi o to, że te komputery zaczęły być używane w Pentium i Pentium 2.
 • BEDO RAM: ewolucja poprzednich. próbowali konkurować z SDRAMem ale nie odnieśli sukcesu.
 • SRAM: podświetlony za bardzo dobrą prędkość i mniejsze zużycie w porównaniu do poprzedników, choć wcale nie były tanie.
 • SDRAM: W przeciwieństwie do innych wspomnień, jest zsynchronizowany z zegarem procesora skrócenie czasu oczekiwania.
 • RDRAM: Tutaj mamy już znacznie wyższe prędkości transferu. Było pamięć używana w Nintendo 64, w rzeczywistości.
 • DRAM: To jest dynamiczna pamięć RAM. Swoją nazwą nawiązuje do działania jego układu scalonego.
 • DDR RAM: zostały stworzone dla podwójne prędkości pamięci DRAM. Jego limit pojemności wynosił 1 GB.
 • RAM DDR2: tutaj limit sięga już 2 GB, natomiast taktowanie, nawet przy niższym napięciu, znacznie się poprawiła.
 • DDR3 RAM: trzecia generacja DDR znacznie się poprawiła do poprzedniego modelu.
 • DDR4 RAM: czwarta generacja tego samego systemu pamięci RAM. Są najczęściej używane ze względu na ich doskonałą stosunek jakości do ceny.
 • RAM DDR5: najnowsza generacja tych pamięci. Podwajają prędkość poprzednich i są do 20% bardziej wydajny.

zwiększyć prędkość komputera

Oto cechy pamięci RAM DDR3 i DDR4

Ostatnia sztuczka i rekomendacja, o której warto pamiętać jest dla Twojego urządzenia mobilnego, chociaż ten samouczek jest przeznaczony dla twojego komputera, warto poznać kilka sztuczek dla telefonu komórkowego, ponieważ jest to coś, z czego naprawdę bardzo często korzystamy.

Chodzi o to, jak zwolnić miejsce i mieć więcej pamięci na telefonie komórkowym z Androidem bez usuwania czegokolwiek, najlepsze jest to jeśli zwolnisz pamięć swojego telefonu komórkowego będziesz wtedy mógł łatwo i bez niedogodności pobrać wszystkie aplikacje, które chcesz na swoje urządzenie.

Należy pamiętać, że najlepszą rzeczą, aby Twój komputer idealnie współpracował z tymi wspomnieniami, jest to system operacyjny komputera musi być aktualny, jeśli jest to Windows, najlepiej zaktualizować go z oficjalnej witryny Microsoft.

Co jeszcze chciałbyś wiedzieć o pamięciach RAM? Jeśli masz jakieś pytania i chciałbyś, abyśmy rozwiązali je poprzez samouczek, możesz to zostawić w komentarzach a my chętnie odpowiemy na nie w najlepszy możliwy sposób, aby wszystko było dla Ciebie absolutnie jasne.

dołącz do naszego kanału telegram