Skip to content

Jednostka centralna lub procesor: co to jest i do czego służy? Jakie są rodzaje + części?

26 de luty de 2021

Bez wątpienia procesory Są jednym z najważniejszych elementów naszych komputerów, coś, co należy wziąć pod uwagę przy składaniu zespołu. Dziś poznasz podstawowe informacje o jednostce centralnej lub procesorze:Co to jest i do czego to służy? Jakie są rodzaje + części?

Prawda jest taka, że ​​znajomość każdej części naszych komputerów jest niezbędna, jeśli chcemy je ulepszyć lub zbudować nowy. Z tego powodu zalecamy również, aby dowiedzieć się, co to jest, do czego służy płyta główna i jak wybrać najlepszą, ponieważ jest to kolejny niezwykle ważny element. Bez zbędnych ceregieli przeczytaj poniższy przewodnik, aby dowiedzieć się więcej o procesorach.

Co to jest procesor?

Procesory są również nazywane jednostkami przetwarzania centralnego, stąd nazwa procesor (Jednostka centralna). Procesory to komponenty odpowiedzialne za analizę i interpretację instrukcji przez komponenty oprogramowania i sprzętu.

Wraz z upływem czasu i ciągłym rozwojem technologii, procesory ewoluowały do ​​tego stopnia, że ​​mają niezwykłe moce w bardzo małych rozmiarach. Rozumiejąc ten trend, dzisiejsze konwencjonalne procesory to mikroprocesory, tak nazywają je ich niewielkie rozmiary.

Im mocniejszy jest procesor, tym szybciej może zinterpretować dostarczone instrukcje, innymi słowy interweniuje bezpośrednio w szybkość komputera. Aby uzyskać dobre wyniki, niezbędny jest zrównoważony zespół z odpowiednim procesorem, GPU i innymi komponentami.

Rzeczywiście, budując komputer o dobrej wydajności, konieczne będzie uwzględnienie pozostałych komponentów. Z tego powodu zalecamy również, abyś podczas gry zapoznał się z kartami graficznymi i do czego służą, ich właściwościami, istotnym elementem i nie tylko.

Jednostka centralna lub procesor: co to jest i do czego służy? Jakie są rodzaje + części?

Procesory są bardzo złożone, w każdym przypadku możliwe jest podsumowanie tych aspektów, które należy wziąć pod uwagę lepiej zrozumieć, jak to działa i poprowadzimy Cię przy zakupie takiego, który odpowiada Twoim potrzebom

Jądra

Jeśli cofniemy się do przeszłości, procesory zawierały tylko jeden rdzeń, w każdym razie to się zmieniło. Dziś jest to bardzo powszechne procesory wielordzeniowe, znane również jako procesory wielordzeniowe.

Krótko mówiąc, możemy stwierdzić, że ten typ procesora jest faktycznie wiele procesorów na jednym chipie. Obecnie na rynku konsumenckim można znaleźć procesory z maksymalnie 12 rdzeniami. W każdym razie liczba przeciętnych użytkowników wynosi od 4, 6 do 8 rdzeni procesorów.

Rozmiar architektury

Z biegiem czasu technologia umożliwiła zmniejszenie rozmiaru komponentów procesora. Proces produkcyjny procesorów jest znany jako litografia, tak samo jak to definiuje wielkość tranzystorów, które są wewnętrznymi komponentami procesorów.

Zmniejszenie rozmiaru było zaskakujące, na przykład procesor z lat 70-tych miał rozmiar około 10 µm, co przekładałoby się na 10 000 nm. Do dziś są Procesory 14, a nawet 7 nm, co pozwala na zintegrowanie wielu tranzystorów w jednym procesorze, znacznie zwiększając jego możliwości przetwarzania.

Kolejnym aspektem, który pozwolił na rozwój litografii i innych technologii w procesorach, jest technologia 64-bitowa, obecna we wszystkich nowoczesnych procesorach. Mimo to znajomość różnic między 32-bitowymi i 64-bitowymi procesorami PC nie zaszkodzi.

Szybkość lub częstotliwość zegara

Innym czynnikiem determinującym jest częstotliwość procesora, którą możemy zdefiniować jako czas aktualizacji, w którym tranzystory wymieniają ładunki elektryczne, innymi słowy Szybkość przetwarzania. Im wyższe częstotliwości odświeżania, tym lepsza wydajność procesora.

W każdym razie należy rozumieć, że im wyższa częstotliwość, tym większy zużycie energii. Ten ostatni aspekt jest ściśle związany z rozmiarem tranzystorów i liczbą rdzeni, ponieważ przy mniejszej litografii, a tym samym mniejszej liczbie rdzeni, zużycie energii będzie bardziej wydajne, a wydajność bardziej wydajna.

Procesor Intel

Typy i rodziny procesorów

Z biegiem czasu zmieniały się modele procesorów. Obecnie platformy takie jak Intel Core2Duo, Intel Core2Quad czy Athlon 64 X2 to przestarzałe technologie.

Przynajmniej w obecnych czasach po stronie Intela mamy procesory i3, 5, i7, 2 i9 dziesiątej generacji, natomiast po stronie AMD królują procesory AM4, skatalogowane w Ryzen lub Athlon nowej generacji.

W każdym razie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między procesorami Intel i AMD oraz o tym, które z nich są lepsze, możesz przeczytać poradnik znajdujący się w poprzednim linku.

dołącz do naszego kanału telegram