Skip to content

Jak zaszyfrować lub zaszyfrować foldery i pliki na moim komputerze z systemem Windows 10

9 de kwiecień de 2021

Istnieje wiele sposobów ochrony naszych plików i folderów, jednym z nich jest wprowadzenie hasła do pamięci USB, ale co z plikami na komputerze? Cóż, dzisiaj pokażemy jak zaszyfrować lub zaszyfrować foldery i pliki na moim komputerze z systemem Windows 10

Szyfruj foldery i pliki za pomocą narzędzia dostarczonego przez system Windows 10

Windows ma podstawowy system szyfrowania za pomocą których można chronić swoje dane. W każdym razie będzie to ważne tylko dla komputerów z systemem operacyjnym Windows 10. Innymi słowy, jeśli plik zaszyfrowany w tym systemie zostanie skopiowany, można go otworzyć z innych systemów operacyjnych, ale z notatek systemu Windows.

  • Aby wykonać tę konfigurację, po prostu przejdź do miejsca, w którym znajduje się plik lub folder, który chcesz zaszyfrować.
  • Tam kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz zaszyfrować, i wybierz opcję „Nieruchomości”.
  • Gdy jesteś we właściwościach pliku folderu, przejdź do sekcji „zaawansowane„Znalezione na dole.
  • Zostaną wyświetlone zaawansowane atrybuty, tym razem wystarczy kliknąć „Szyfruj zawartość, aby chronić dane”I kliknij„ Akceptuj ”.
  • Gdy to zrobisz, zostanie wyświetlony ekran ostrzegawczy, w którym musisz wybrać, czy zaszyfrować tylko plik, czy zaszyfrować plik w folderze. W zależności od tego, co chcesz zrobić, wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada i kliknij „Akceptować
  • Zobaczysz, że w obszarze powiadomień jest wyświetlane wezwanie do wykonania kopii zapasowej certyfikatu i klucza szyfrowania. Musisz wybrać „Utwórz kopię zapasową teraz”.
  • Naciskaj dalej, aż pojawi się sekcja hasła. Po wyświetleniu włącz korzystanie z hasła, klikając opcję. Następnie podaj hasło, którego chcesz używać, a następnie kliknij „Kolejny”.
  • Teraz musisz nadać nazwę dodanemu kluczowi certyfikatu, po prostu kliknij „Zbadać”, Znajdź miejsce, w którym chcesz zapisać hasło i wpisz nazwę, którą mu nadasz. Następnie kliknij „Kolejny„A potem na przycisku”Sfinalizować”.

Pamiętaj, że to, co zostało pokazane wcześniej, będzie działać tylko w przypadku kopiowania plików na inne komputery. Mimo to istnieje również możliwość ochrony folderów i plików hasłem za pomocą funkcji Blokada hasła folderu, która działa, jeśli nie chcesz, aby widziały one informacje na Twoim komputerze.

Jaki jest cel szyfrowania plików

Jeśli masz bardzo ważne pliki, prawdopodobnie warto rozważyć opcję szyfrowania. Jest to jeden z wielu metody ochrony które mamy w systemie Windows, doskonale funkcjonalne, jeśli chcesz zapobiec kopiowaniu plików na inny komputer.

Korzystając z metody, którą pokazaliśmy wcześniej, podczas próby otwarcia zaszyfrowanych plików zostanie wyświetlone ostrzeżenie, które to zabroni. Dlatego, aby otworzyć zaszyfrowane pliki, konieczne będzie posiadanie rozszerzenia klucz szyfrowania które stworzyliśmy wcześniej.

zaszyfruj zaszyfruj okna

Co powinieneś wiedzieć o szyfrowaniu folderów i plików w systemie Windows

Istnieje kilka sposobów szyfrowania w systemie Windows, ten, który pokazaliśmy wcześniej, jest najbardziej podstawową ze wszystkich metod i będzie funkcjonalny, aby nie kopiował plików na inne komputery. Tak czy inaczej, jak wskazaliśmy wcześniej, należy zaszyfrować nie zadziała, jeśli plik zostanie skopiowany do innego systemu operacyjnego.

Innymi słowy, jeśli plik zostanie skopiowany na Androida lub inny telefon komórkowy, najbardziej możliwe jest to, że Twoje informacje są widoczne, więc powyższa metoda nie zadziała. W takim przypadku najlepiej byłoby skorzystać z takich metod, jak aktywacja i korzystanie z ochrony Bitlocker, które mogą pomóc w tym procesie.

Z drugiej strony, w niektórych urządzeniach są też bardzo ciekawe zabezpieczenia, takie jak bezpieczny folder telefonów Samsung Galaxy, ale to coś innego niż to, o czym rozmawialiśmy wcześniej.

dołącz do naszego kanału telegram