Skip to content

Jak zamrozić wiersze i kolumny w programie Excel – zamrażanie komórek (przykład)

28 de luty de 2021

W Excelu możemy wykonywać projekty, budżety i inne prace polegające na stosowaniu obliczeń arytmetycznych lub przedstawianiu ilości i danych statystycznych za pomocą grafiki, można nawet tworzyć dynamiczne tabele z grafiką. Chcesz wiedzieć jak zamrozić wiersze i kolumny w programie Excel? Cóż, w tym poście dowiesz się, jak unieruchamiać komórki.

Po co zamrażać wiersze i kolumny w programie Excel?

Głównym powodem jest to, że podczas tworzenia arkuszy kalkulacyjnych w Excelu informacje są opróżniane do tabel, których nagłówki wierszy lub kolumn (zazwyczaj pierwsze) musisz znać lub mieć jako stałe odniesienie, innymi słowy, musisz mieć je zawsze w zasięgu wzroku.

Dzieje się tak, gdy na przykład informacje w arkuszu kalkulacyjnym są bardzo obszerne i nie wszystkie informacje są wyświetlane na ekranie. W takich przypadkach nie ma innego wyjścia przewiń dokument za pomocą myszy lub bocznych pasków przewijania, poruszając się w górę lub w dół, aby zobaczyć informacje na ekranie.

Jeśli informacje są usuwane z listy lub chcesz wstawić kilka wierszy lub kolumn w programie Excel za pomocą makra, ciągłe przesuwanie arkusza, aby zobaczyć odniesienia do pierwszych kolumn lub wierszy, może stać się bardzo męczące. Dlatego jest to bardzo przydatne utrzymuj wymagany obszar w widocznym miejscu na ekranie, nawet jeśli wstawisz nowe kolumny lub poruszasz się po dokumencie.

Kroki, aby zablokować wiersze i kolumny w programie Excel

Zanim zaczniemy, warto zauważyć, że Excel pozwala również na bardzo duże arkusze, lepiej jest filtrować tabele za pomocą Range.Autofilter, aby rozwiązać problemy, o których wspomnieliśmy.

Tutaj pokażemy kroki, które należy wykonać aby móc zamrozić wiersze i kolumny w programie Excel, biorąc pod uwagę, że procedura, którą należy zastosować, jest bardzo podobna w każdym przypadku.

Przypadek 1: Zablokuj pierwszy wiersz

Aby móc zamrozić pierwszy wiersz tabeli, po prostu wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do opcja widoku z paska narzędzi i wybierz go.
 • Naciśnij opcję unieruchomić panele.
 • Naciśnij opcję unieruchomić pierwszy rząd.

Przypadek 2: Zablokuj pierwszą kolumnę

Aby móc zamrozić pierwszą kolumnę tabeli, po prostu wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do opcja widoku z paska narzędzi i wybierz go.
 • Naciśnij opcję unieruchomić panele.
 • Naciśnij opcję unieruchomić pierwszą kolumnę.

Przypadek 3: Zablokuj panele

to jest możliwe podziel sekcje lub panele arkusza kalkulacyjnego w wyniku czego powstają dwa lub więcej niezależnych obszarów, w których użytkownik może przewijać, podczas gdy wiersze lub kolumny obszaru nieprzewijalnego pozostają widoczne.

Powyższe jest odmiana blokowania lub unieruchomienia komórki w programie Excel i aby móc zamrozić więcej niż jedną kolumnę lub jeden wiersz tabeli (paneli), po prostu wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do opcji lub widoku karty paska narzędzi i wybierz go.
 • Naciśnij opcję lub kartę zamrożenia paneli.
 • Kursor musi być poniżej szeregów chcesz unieruchomić i po prawej stronie kolumn chcesz zamrozić, w ten sposób wszystkie wiersze powyżej wybranej komórki zostaną ustalone, a wszystkie kolumny na lewo od wybranej komórki.

Kroki, aby zmobilizować komórki w programie Excel

Osiągnąć odwróć poprzednie krokito znaczy, aby móc ponownie mieć całe okno arkusza kalkulacyjnego bez ustalonych komórek, po prostu wybierz te, które są zablokowane i wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do opcji lub widoku karty paska narzędzi i wybierz go.
 • Naciśnij opcję lub kartę mobilizuj panele.

To wszystko, jeśli wykonasz te kroki, będziesz gotowy do zapisywania i drukowania tabel i arkuszy kalkulacyjnych programu Excel. Bardzo łatwe, prawda?

Jak mogłeś docenić, unieruchomienie komórek nie jest bardzo trudne W arkuszu kalkulacyjnym Excel nauczyłeś się już wszystkiego, co jest wymagane, aby to osiągnąć. Z drugiej strony pamiętaj, że naprawianie kolumn lub wierszy w programie Excel wpływa tylko na ich wygląd na ekranie. Nie zmienią swojej pierwotnej pozycji w arkuszu kalkulacyjnym.

Więc zaryzykuj i zacznij robić swoje projekty w Excelu korzystając z nowych wyuczonych sztuczek i skrótów, abyś mógł je zakończyć szybciej i skuteczniej.

dołącz do naszego kanału telegram