Skip to content

Jak zainstalować pakiety lub programy w Ubuntu z terminala? (Przykład)

31 de styczeń de 2021

System operacyjny Ubuntu ma kilka ścieżek do instalowania pakietów i programów. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem tego procesu z poziomu terminala Ubuntu, zalecamy przeczytanie tego artykułu, z którym się dowiesz Jak zainstalować pakiety lub programy w Ubuntu z terminala?

Co to jest APT?

APT oznacza „Advanced Packaging Tool” i odnosi się do zestawu plików narzędzia do zarządzania pakietami. APT jest zawarty w bazie danych dystrybucji GNU / Linux i ułatwia takie procesy, jak aktualizacja, instalacja i usuwanie programów i pakietów.

Do czego służy APT?

APT jest używany do zarządzania pakietami i wyszukiwania ich, a także do żądania informacji o nich w celu kontynuowania instalacji i aktualizacji, gdy jest to konieczne.

APT ma linie poleceń które pozwalają na ustanowienie konfiguracji z interfejsem, zarządzanie uwierzytelnianiem kluczy, a nawet użycie zewnętrznych środków do instalacji pakietów.

Jak zainstalować pakiety lub programy w Ubuntu z terminala?

Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie dystrybucje GNU / Linuksa zapewniają swoje aplikacje od około repozytoria. Nawet niektóre czynności, takie jak konfigurowanie dwóch lub więcej monitorów w systemie Linux z poziomu terminala, również wymagają repozytoriów, ponieważ mają one katalog zarządzany przez programistów i mogą być używane przez użytkowników.

Następnie przedstawiamy wszystkie informacje, które musisz wiedzieć o procesie instalacji pakietów i programów w Ubuntu za pomocą terminala. Dlatego po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł bez problemu wykonać to zadanie.

Uzyskaj dostęp do terminala Ubuntu

Aby łatwo zainstalować programy na Ubuntu Linux pobrane z Internetu, możesz skorzystać z centrum oprogramowania lub terminala. Plik Terminal Ubuntu to nic innego jak system, który umożliwia sterowanie systemem operacyjnym za pomocą poleceń. W tym sensie za pomocą terminala można instalować pakiety i programy lokalne lub online za pośrednictwem Internetu.

Aby uzyskać dostęp do terminala Ubuntu, po prostu naciśnij klawisze „Ctrl + Alt + T”. To najszybszy i najłatwiejszy skrót, za pomocą którego możesz uruchomić platformę.

Zaktualizuj pakiety w Ubuntu z terminala

Po uzyskaniu dostępu do terminala Ubuntu ważne jest, aby zaktualizować pakiety. W ten sposób będziesz mógł odświeżyć listę komponentów w repozytoriach i zainstalować pakiety, które zawierają nowe wersje.

Aby wykonać pakiety aktualizacji W przypadku systemu Ubuntu opartego na APT należy wpisać następujący wiersz poleceń: $ sudo apt update. Następnie naciśnij klawisz „Enter”, aby wykonać polecenie w terminalu.

Zastosuj aktualizacje pakietu

Po zaktualizowaniu listy pakietów powinieneś zastosuj aktualizacje pakietów dostępne w celu zachowania starych pakietów i aktualizacji tylko tych, które tego wymagają.

Aby zastosować aktualizacje pakietu, wpisz w terminalu Ubuntu: $ sudo apt upgrade, a następnie naciśnij klawisz „Enter”.

Zainstaluj pakiet lub program w Ubuntu z terminala

Jeśli chcesz zainstalować pakiety lub programy, konieczne jest użycie polecenia, które jest odpowiedzialne za wskazanie głównego pakietu i APT szuka zależności. Aby to zrobić, napisz następującą składnię: $ sudo apt install nazwa_pakietu gdzie „nazwa_pakietu” to rzeczywista nazwa głównego pakietu, który chcesz zainstalować.

APT wyszuka wszystkie niezbędne zależności i poprosi o potwierdzenie przeprowadzenia instalacji pakietów w systemie. Możesz zainstalować wiele pakietów jednocześnie, oddzielając ich nazwy spacją.

Konsola terminala Ubuntu

Co mam zrobić, jeśli nie znam prawdziwej nazwy paczki?

Jeśli znasz prawdziwą nazwę pakietu, który chcesz zainstalować, możesz użyć następującej składni: $ sudo apt list –parameter. „Parametr” powinien zostać zastąpiony przez –upgradable, abyś mógł wyświetl listę pakietów, które można zaktualizować.

Możesz również zlokalizować konkretny pakiet za pomocą polecenia: $ sudo apt search nazwa_pakietu. System wyświetli listę wyników powiązanych z wyszukiwanym hasłem.

Uzyskaj więcej informacji przed zainstalowaniem pakietów lub programów w systemie Ubuntu z terminala

Jeśli chcesz dowiedz się więcej o konkretnym pakiecieużyj polecenia: $ apt show nazwa_pakietu. Dzięki niemu uzyskasz istotne informacje o zależnościach tego pakietu od innych, a także o tych, które mogą powodować konflikty po jego instalacji. Wreszcie, nie zapomnij zoptymalizować i wyczyścić systemu Linux za pomocą Stacera i Bleachbit. W ten sposób zauważysz, że Twój zespół będzie działał lepiej.