Gdy użytkownicy rozwijają swoje umiejętności w programie Microsoft Excel, odkrywają nowe możliwości w obrębie arkusza kalkulacyjnego. W tej sytuacji jest to kwestia pracy z macierzami lub dwuwymiarowymi tablicami.
W zależności od poziomu wykształcenia każdy zna macierze jako zbiór logicznie powiązanych wartości ułożonych w kolumny i wiersze. Również typy danych i elementy składające się na macierz zależą od wymiarów, które ma.
Jak można je zdefiniować?
Tablica jest definiowana jako dwuwymiarowa tabela zawierająca ciąg liczb abstrakcyjnych wielkości, w których można wykonać wszelkiego rodzaju operacje.
W ten sam sposób tablice to zestawy elementów dodawanych do arkusza po kolei. Które mogą się różnić w zależności od rodzaju danych.
Tablice są klasyfikowane według wymiarów, które określ listę i kolumnę, która będzie zawierać elementy. Tablice mogą ulec zmianie, więc istnieje możliwość zmiany ich rozmiaru. Wiedząc o tym, w przypadku gdy tablica ma dwa wymiary, może zawierać dane informacyjne, które zawiera macierz.
Ponieważ program Excel jest w stanie wykonywać operacje matematyczne przy użyciu wskazanych formuł, w każdym polu arkusza kalkulacyjnego można wyznaczyć liczbę rzeczywistą w celu udostępnienia jej jako danych do pracy.
Wszystko będzie zależało od zdolności organizacyjnej jaką będziesz miał do pracy z macierzami lub dwuwymiarowymi tablicami ustawiającymi wartość we wskazanym miejscu.
Inną opcją oferowaną przez program Excel jest wypełnienie danych arkusza w wektorze.
Powody, dla których warto utworzyć formułę do pracy z tablicami dwuwymiarowymi
Cel jest również możliwy do ustalenia jako formuły macierzowe stworzyć serię operacji matematycznych zapewnienie skuteczności obliczeń między danymi.
Jednym z największych problemów jest to, że tego typu złożone operacje nie mogą być wykonywane przez typowe funkcje arkuszy kalkulacyjnych Excel.
Niektórzy ludzie, którzy mają zaawansowane polecenie tego narzędzia firmy Microsoft, nazywają je Formuły CSE, to jest do powiedzenia, „Ctrl + Shift + Enter”.
Dzieje się tak, ponieważ jest to niezbędna sekwencja, w której należy naciskać klawisze, aby zapisać wzór w oprogramowaniu. Jednak pomimo uznania, że jest to operacja niemożliwa, można to osiągnąć:
- Policz liczbę znaków w określonym zakresie komórek.
- Zsumuj każdą wartość w określonym zakresie wartości.
- Na koniec dodaj te liczby, które spełniają określone warunki. Na przykład najniższe wartości lub liczby, które obejmują górne lub dolne granice w macierzy.
Formuły tablicowe dla programu Excel
Chociaż praca z macierzami lub tablicami dwuwymiarowymi wydawała się do tej pory niemożliwa, tutaj znajdziesz prosty sposób na jej osiągnięcie.
Ogólnym celem jest wykonanie operacji matematycznej na kilku elementach należących do macierzy, dlatego należy kierować się następującym przykładem:
W takim przypadku arkusz kalkulacyjny ma trzy kolumny (A, B i C) i jest wyświetlany w sumie w jedenastu wierszach zawierających dane w postaci liczb.
Przedstawione tutaj kroki polegają na pomnożeniu wartości w kolumnie B przez wartości odzwierciedlone w kolumnie C, tak aby wynik pojawił się w kolumnie D.
Zaczyna się wybór zakresu komórek który przechodzi od D2 do D11 i nadal pisze „= B2: B11 * C2: C11„Na pasku formuły bez naciskania „Wchodzić”.
Zaraz po wykonaniu tego kroku naciśnij kombinację klawiszy, która została omówiona wcześniej („Ctrl + Shift + Enter”) Aby program Excel zadbał o podanie wyniku.
Excel ma charakterystyczną metodę udowadniania użycia formuły macierzowej, otaczającej to, co napisałeś w pasku między nawiasami w momencie, w którym kolumna D jest wypełniona żądanymi wynikami.
Aby szybko i łatwo pracować w Excelu, zalecamy skorzystanie z funkcji makra, która pozwoli ustawić akcję i zapisać ją, aby móc z niej skorzystać w innym czasie. Możesz również użyć FormatConditions, aby dodać formatowanie warunkowe.