Skip to content

Jak ustawić dysk twardy lub wolumin jako tylko do odczytu w systemie Windows 10? – Zrób to tak

26 de styczeń de 2022

Dysk twardy jest jak mózg twojego komputera, na nim przechowywane są wszystkie programy i aplikacje, które uruchamiasz na co dzień. Staje się również producentem kopii zapasowych, które zdecydujesz się stworzyć. Gdy urządzenie jest używane w środowisku firmowym lub rodzinnym przez wielu użytkowników, należy zastosować najlepsze strategie, które: zapewnić ochronę jednostki i wszystkie zawarte w nim pliki.

Wszyscy użytkownicy mogą mieć możliwość otwierania lub konfigurowania dysków twardych systemu Windows 10, ale jeśli zdecydujesz się ograniczyć ich zapis, upewnij się, że chronisz jego integralność, ponieważ unikasz opcji takich jak formatowanie, które straciłyby wszystkie przechowywane na nim dane.

Możesz dostosować tę procedurę do swoich konkretnych potrzeb, większość ludzi używa jej na zewnętrznych dyskach twardych, dzięki czemu można przeglądać wszystkie zawarte w niej pliki, ale nie modyfikować samej treści, dziś szczegółowo wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby osiągnąć to.

Jak ustawić głośność dysku twardego na tylko do odczytu w systemie Windows 10?

Jeśli martwisz się o optymalizację systemu, stale szukasz narzędzi i protokołów, które zapewniają wsparcie w tym zadaniu, więc dobrym pomysłem jest otwarcie funkcji czyszczenia dysku twardego w systemie Windows i maksymalne wykorzystanie możliwości pojemność, jaką ma do zaoferowania. Teraz, jeśli jesteś zdeterminowany, aby zrobić przeczytaj tylko dysk twardy, Aby chronić zawarte w nim informacje, czytaj dalej, a my powiemy Ci krok po kroku, co musisz zrobić, aby to osiągnąć.

Użyj polecenia w CMD

Chociaż istnieje wiele aplikacji, które pozwalają blokować zapisywanie na dyskach USB lub dyskach twardych, nie trzeba do nich uciekać, sam interfejs systemu Windows 10 zapewnia bardzo potężne narzędzie, które pomaga to osiągnąć. CMD lub Command Prompt to aplikacja wykonująca polecenia, która jest zgodna ze stosowaniem procedur i wyświetlaniem żądanych informacji.

Terminal pozwala na tworzenie partycji na dysku twardym Windows, aby zablokuj zapisywanie na swoim tomie, i właśnie tego uczymy Cię teraz, ale najpierw musisz uruchomić to narzędzie jako administrator.

zdjęcie odkrytego dysku twardego

Co zrobić, aby uzyskać dostęp do wiersza poleceń jako administrator na swoim komputerze?

Teraz należy pamiętać, że każdy istotny proces modyfikacji na poziomie systemu, z poziomu terminala CMD, wymaga wykonania jako administrator, możesz nie pamiętać jak lub nigdy nie miałeś okazji tego zrobić, więc wyjaśnimy najłatwiej sposób się tam dostać.

Za pomocą polecenia „Uruchom”

Uruchomiona aplikacja jest niewątpliwie przeznaczona do uproszczenia procesów, więc aby otworzyć terminal „Wiersz polecenia” jako administrator, musisz to zrobić, najpierw otwórz okno dialogowe uruchamiania, osiągniesz to, wpisując jednocześnie „WIN + R”, wpisz puste pole „cmd”, teraz dostęp z uprawnieniami administracyjnymi przytrzymaj klawisze „SHIFT + CTRL”, klikając OK, a następnie terminal otworzy się z żądanymi funkcjami.

Aby śledzić proces blokowania zapisu woluminu, z konsoli wiersza poleceń z uprawnieniami administratora, którą właśnie otworzyliśmy, musisz wykonać polecenie „diskpart”, odnosi się to do menedżera dysku twardego i umożliwia dokonywanie na nim konfiguracji.

dysk twardy komputera

Jak wyświetlić wszystkie aktywne woluminy na swoim komputerze?

Gdy już udało Ci się otworzyć okno wiersza poleceń jako administrator i wejść do zarządzania dyskami, nadal tylko kilka prostych kroków w celu uzyskania ochrony przed zapisem woluminu dysku. Te kroki rozpoczynają się od określenia łącznych woluminów dysku w następujący sposób:

  • Ponieważ interesuje Cię ochrona zapisu woluminu, zakładamy, że dysk twardy ma więcej niż jeden, to znaczy jest podzielony na partycje, więc poniżej znajduje się lista wszystkich woluminów wykonanie polecenia „list volume”, w ten sposób terminal zwraca szczegółową listę wszystkich aktywnych woluminów na dysku.
  • Wybierz wolumin, który chcesz, aby był tylko do odczytu, na poprzedniej liście zobaczysz szczegóły każdego z nich i sposób identyfikacji ich za pomocą liczb, podobnie, aby odnieść się do wybranego, który musisz wpisz jego numer w oświadczeniu „wybierz głośność #.
  • Następną rzeczą jest edycja jego właściwości z zapisu na tylko do odczytu za pomocą polecenia „atrybuty wolumin ustawiony tylko do odczytu”, to kończy ochronę woluminu dysku.

W jaki sposób można sprawdzić, czy wymiana dysku twardego zakończyła się pomyślnie?

Po wykonaniu wszystkich opisanych kroków możesz sprawdzić, czy procedura się powiodła, po prostu Przechodząc do „Zarządzania dyskami”, Aby to zrobić, na pasku zadań kliknij menu Start i wybierz „Narzędzia administracyjne”, a następnie „Zarządzanie komputerem”, tam będziesz miał dostęp do drzewa konsoli i możesz wybrać panel „Zarządzanie dyskami”. Innym prostszym sposobem, aby się tam dostać, jest uruchomienie tej samej konsoli, wpisując „diskmgmt .msc”.

W oknie, które się otworzy, zobaczysz właściwości każdego dysku, a także zawarte w nim partycje, aby sprawdzić, czy skonfigurowany wolumin jest rzeczywiście tylko do odczytu, możesz kliknąć go prawym przyciskiem myszy i zdasz sobie sprawę, że większość opcji jest wyłączona, czyli jest chroniony. Ważne jest, aby pamiętać, że pomoc techniczna Microsoft online, daje więcej informacji, pomaga w wykonywaniu procesów na komputerze z systemem Windows 10.

dołącz do naszego kanału telegram