Skip to content

Jak udostępniać pliki Excel innym osobom do edycji?

4 de marzec de 2022

W dzisiejszym świecie jedną z platform najczęściej używanych przez ludzi do tworzenia ksiąg rachunkowych, zarządzania administracją, księgowością i formułami firmy lub działalności jest Excel. Dzięki niemu możesz zrobić każdą z wymienionych powyżej rzeczy i nie tylko. W ten sam sposób należy wspomnieć, że obecnie i dzięki nowym aktualizacjom możemy znaleźć opcja udostępniania pliku grupy.

Istnieje możliwość jednoczesnej pracy z tego samego arkusza Excela, współdzielenie informacji oraz możliwość edycji wcześniej wykonanych obliczeń. Aby to zrobić, musisz najpierw pobrać program Excel z jego oficjalnej strony internetowej i wykonać każdy z poniższych kroków:

Jakie opcje są przydatne w sekcji udostępniania plików w programie Excel?

Aby udostępnić już utworzony plik Excela innym użytkownikom, opcja jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy kliknąć „udostępnij”, gdy plik zostanie zapisany i tam Zostanie wyświetlonych kilka funkcji wziąć pod uwagę wysłać. Możesz odwrócić dane w ciągu tekstowym lub umożliwić osobie otrzymującej plik tylko edycję, przeglądanie, a nawet uniemożliwienie jej pobrania arkusza kalkulacyjnego.

Jeśli chcesz, aby edytowali lub po prostu przeglądali plik

Jeśli to, czego chcesz, to w czasie udostępnij plik Excela, osoba, która go otrzyma, może go edytować lub w tym przypadku chcesz uniknąć, że tak się stanie, możesz zablokować lub włączyć edycję. Powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Aby włączyć opcję edycji w przypadku jej zablokowania, musisz najpierw wybrać arkusz kalkulacyjny lub komórki, które chcesz odblokować do edycji.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Formatuj komórki” i tam powinieneś przejść do opcji „Ochrona”, a opcja zostanie wyłączona, jeśli jest zablokowana.

Teraz, jeśli chcesz zrobić coś przeciwnego do tego, o czym wspomniano powyżej, możesz również zablokuj określone komórki lub cały arkusz kalkulacyjny, aby inne osoby, które otrzymają plik, nie mogły go edytować.

  1. Musisz zaznaczyć komórki, których nie chcesz edytować lub w tym przypadku zaznaczyć cały arkusz kalkulacyjny.
  2. Określone hasło można ustawić, aby odblokować opcję ochrony
  3. Kliknij opcję „przegląd”, a następnie wpisz „Chroń arkusz”
  4. Możesz wybrać elementy, które inny użytkownik może edytować, klikając „Zezwól”

edytowanie otrzymanego pliku Excel

Aby uniemożliwić im pobranie książki

  1. W przypadku użytkowników, którzy otrzymają arkusz kalkulacyjny, można ustawić opcję, aby go nie pobierali.
  2. Kliknij „Plik”, a następnie „Informacje”
  3. Wybierz pole chroń książkę, a hasło zostanie zaszyfrowane.
  4. Po ustanowieniu, za każdym razem, gdy jest udostępniane i pobierane przez osoby trzecie, muszą dodać to hasło.

Dodaj notatki do udostępnionego pliku

Gdy dokument jest wysyłany w programie Excel, przed udostępnieniem, platforma oferuje możliwość: dodaj notatkę do udostępnionego pliku i tak każdy, kto ją otrzyma, będzie mógł przeczytać, co jest napisane jako notatka dołączona do przesyłki.

Jakie są metody udostępniania dokumentu Excel?

W opcji „Udostępnij” przechowywanych jest kilka funkcji, które pomogą kilku osobom pracować na Excelu w domu. Zostaną one wyjaśnione poniżej:

Kliknięcie na „plik”

Jednym ze sposobów udostępniania dokumentu lub arkusza kalkulacyjnego na platformie Excel jest opcja „Plik”. Opcja znajduje się u góry arkusza kalkulacyjnego, a konkretnie w lewym rogu. Zostanie tam wyświetlonych kilka opcji, między innymi są „Udostępnij”

Z paska zadań programu

W pasku zadań programu Excel dostępna jest również opcja „udostępniania” to kolejny z najwygodniejszych i najłatwiejszych sposobów udostępniania pliku innym osobom.

Jeśli chcesz się nim podzielić w inny sposób

W przypadku, gdy dokument lub plik Excel nie ma być przesłany bezpośrednio z platformy, można wysłać w inny sposóbpocztą elektroniczną lub w przeglądarce plików, wybierz dokument i kliknij „udostępnij”, wybierając najbardziej odpowiednią opcję.

W przypadku starszych wersji programu Excel

W przypadku bardzo starych wersji programu Excel w zasadzie należy upewnić się, że „udostępnij” jest już dostępne, ponieważ starsze wersje zwykle nie są kompatybilne z opcją „udostępnij”, jednak w przypadku, gdy nie jest tak stara, zwykle narzędzie do udostępniania znajduje się znajduje się w opcji „Przegląd” znajduje się w górnej części ekranu.

udostępnij swoje pliki Excela za pomocą linku

Dlaczego łącze nie otwiera udostępnionego pliku Excel?

Jak już wspomniano, program Excel zawiera wiele ważnych funkcji, które bezpośrednio pomagają nam obliczyć wszystko, nawet obliczenie standardowego błędu średniej. Ale w niektórych przypadkach zwykle zdarza się, że udostępniając łącze do pliku Excel, nie otwiera się osoba, która go otrzymała.

Może się tak zdarzyć z kilku powodów, z których głównym jest to, że użytkownik nie ma tak aktualnej recenzji jak osoba, która wysłała dokument, więc odrzuca starą wersję. Niezbędne jest ciągłe aktualizowanie wersji, ponieważ najstarsze mają kilka ograniczonych nowych opcji. Może się również zdarzyć, że nie otwierając pliku, może się zdarzyć, że Excel nie został pobrany z Twojej głównej platformy.

dołącz do naszego kanału telegram