Skip to content

Jak się dowiedzieć, jaki numer seryjny ma dysk twardy mojego komputera — sprzęt?

6 de styczeń de 2022

Dysk twardy jest jednostka przechowywania danych, który wykorzystuje magnetyczny system przechowywania plików cyfrowych. Teraz omówiliśmy, że mają określony numer seryjny, który służy do identyfikacji typu urządzenia, producenci używają tego numeru seryjnego, aby móc zidentyfikować to urządzenie w momencie gwarancji lub wymiany.

W tym sensie wspomniany numer seryjny lub kod odgrywa a ważną rolę w informatyce. W szczególnym przypadku, jeśli dysk twardy Twojego komputera uległ uszkodzeniu i chcesz go wymienić na podobny, musisz uzyskać ten numer seryjny w celu identyfikacji urządzenia.

W jaki sposób mogę dowiedzieć się, jaki numer seryjny znajduje się na dysku twardym mojego komputera?

Aby móc zidentyfikować kod dysku twardego, istnieją: różne metody, które można zastosować, niektóre nieco bardziej skomplikowane niż inne, niektóre są bezpośrednio w sprzęcie, a inne szukają w wewnętrznych systemach oprogramowania komputerowego. Bez względu na to, jaką metodę zastosujesz, musisz wykonać kilka precyzyjnych kroków, aby osiągnąć cel.

Bezpośrednie odmontowywanie dysku twardego

Jest to najczęstsza metoda używana do identyfikacji kodu, która polegała na zdjęciu osłony procesora komputera i odłącz urządzenie w celu identyfikacji numeru seryjnego.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zdjąć boczną pokrywę procesora, następnie musisz określić, gdzie znajduje się dysk twardy komputera, zwykle to znajdujesz się z przodu procesora. Ta jednostka jest zwykle wkręcana w szczeliny, aby uzyskać dostęp do kodu, należy odkręcić śruby podtrzymujące dysk twardy i w ten sposób można go wyjąć.

Po wyjęciu dysku twardego należy zidentyfikować etykietę z napisem „numer seryjny, SN lub S/N” niektóre z tych opcji są prawidłowe. W przypadku nieco nowszego dysku twardego może być kod QR, który należy zeskanować w celu uzyskania danych z dysku twardego, w tym „numeru seryjnego”.

Korzystanie z CMD

Teraz dzięki tej metodzie nie będziesz musiał demontować żadnej części procesora, ani nie używaj żadnego programu. Cóż, Windows daje nam możliwość uzyskania numeru seryjnego z dysku twardego, po prostu testując kod w wierszu poleceń lub CMD systemu Windows.

Aby uzyskać dostęp do tego wiersza poleceń, wystarczy wpisać rozpocznij wyszukiwanie litery CMD, natychmiast pojawi się aplikacja, którą zaleca się uruchomić jako administrator, aby mieć większe uprawnienia do zmian w tej aplikacji.

Aby móc działać jako administrator, wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy na aplikacji. Tam dostaniesz listę opcji, jedna z pierwszych będzie nazywana „uruchom jako administrator”, kiedy tam wejdziesz, musisz autoryzować ten wpis, po autoryzacji otworzy aplikację.

Teraz, mając otwartą linię poleceń lub CMD, musisz umieścić w tekście następujące słowa „wmic diskdrive pobierz model, nazwę, numer seryjny”. Po poprawnym przetestowaniu naciśnij klawisz Enter, a model, nazwa i numer seryjny dysku twardego komputera zostaną natychmiast wyświetlone.

znajdź numer seryjny przez cmd

Instalowanie dodatkowych programów

Jeśli wypróbowałeś już inne opcje, aby poznać numer seryjny dysku twardego komputera, a nie byłeś w stanie z żadną z tych już ustalonych metod, powinieneś zainstaluj dodatkowy program co pozwala zobaczyć numer seryjny.

Aida64

Jest to oprogramowanie, które pozwoli ci nie tylko poznać dane dysku twardego lub dysku twardego, ale jest to bardzo kompletny program, który pozwoli ci mieć bardzo kompletne informacje o twoim komputerze. Przedstawia informacje, które musisz wiedzieć o płycie głównej, informacje o sieci, ekranie i innych opcjach. Jest to bardzo wszechstronne oprogramowanie, które będzie bardzo korzystne dla twojego komputera.

Dostrój HD

Głównym celem tego oprogramowania jest pomiar wydajności dysków komputera. Ten program opiera się bezpośrednio na pomiarze wydajności dysków twardych, które posiada komputer, oprócz zapewnić Pełna analiza aby móc mierzyć wydajność tych jednostek dyskowych, pokazując na ekranie wszystkie potrzebne informacje.

Wyczyść informacje o dysku

Ten program charakteryzuje się tym, że jest przenośny, co pozwala nie tylko na ujawnienie numeru seryjnego dysku twardego, ale także zaoferuje wiele ważnych informacji o dysku twardym. Najlepszą rzeczą, jak już wspomniano, jest to, że ten program nie musi być zainstalowany na twoim komputerze. Ten program pozwoli Ci docenić stan, w jakim znajdują się niektóre komponenty Twojego komputera.

składnik dysku twardego komputera

Zwycięstwo

Ten program ma tę zaletę, że nie tylko podaje numer seryjny dysku twardego, ale także oferuje możliwość ocenić wydajność tych jednostek. Program umożliwi przeprowadzenie testów wewnętrznych, a następnie wykonanie niezbędnych napraw.

Strażnik dysku twardego

Ten program jest przeznaczony głównie do monitorowania dysków komputera i dbania o te jednostki. Oprócz tego daje możliwość dostępu do informacji na dysku.

Dlaczego nie mogę dowiedzieć się, jaki numer seryjny znajduje się na dysku twardym mojego komputera?

W przypadku chęci poznania numeru seryjnego dysku twardego z systemu Windows i numer ten się nie pojawia, może to oznaczać, że dysk twardy nie jest dobrze połączony. Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić połączenia dysków.

Z drugiej strony, jedynym powodem, dla którego nie można zobaczyć płyty po wyjęciu tej płyty, jest to, że numer seryjny został skasowany. W takim przypadku sprawdź, czy komputer odczytuje dysk twardy, a następnie możesz użyć niektórych alternatyw oprogramowania, aby poznać informacje o dysku twardym.

dołącz do naszego kanału telegram