Skip to content

Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy w systemie Windows, Mac lub Linux, który nie pojawia się lub jest uszkodzony

14 de styczeń de 2023

Format Jest to część procedur konserwacji i napraw w komputerach. To po prostu kasowanie wszystkich danych na dysku. W tym przypadku mówimy o A zewnętrzny dysk twardyco nieco różni się od formatowania dysku twardego używanego przez komputer.

Przyczyny formatowania mogą być bardzo różne: od zwykłego chęci usunąć wirusy których nawet program antywirusowy nie wykrywa w tej chwili, dopóki nie zostanie to zrobione przez mieć całą dostępną pamięć w jakimś dodatkowym celu. W każdym razie ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ czasami może to wyciągnąć cię z kłopotów zewnętrzny dysk twardy. Chociaż jest wiele osób, które decydują się na sformatowanie lub odzyskanie karty pamięci, co zwykle jest również skuteczną metodą, która może ci pomóc.

Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy w różnych systemach operacyjnych

okna

Krok 1: otwórz menu Start systemu Windows i otwórz „komputer” lub „mój komputer” lewym przyciskiem myszy. Tam będziesz mógł zobaczyć zarówno bezpośredni dostęp do dysku twardego komputera, jak i do dysków zewnętrznych, w tym zewnętrznego dysku twardego, który musiałeś wcześniej podłączyć.
osoba w oknach laptopa

Krok 2: Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę zewnętrznego dysku twardego. Otworzy się menu rozwijane, które obejmuje opcje format w formacie NTFS lub exFAT.

Krok 3: Jeśli używasz kilku systemów operacyjnych, wybierz format ecFAT, w przeciwnym razie wybierz NETFS. Po wybraniu opcji i potwierdzeniu wystarczy odczekać kilka sekund, aż dysk twardy zostanie sformatowany. Dzięki temu możliwe jest łatwe i szybkie formatowanie okien.

OS X

Krok 1: po podłączeniu zewnętrznego dysku twardego musisz wpisz „narzędzie dyskowe„. Tam w menu po lewej stronie musisz wybrać zewnętrzny dysk twardy, który wcześniej podłączyłeś.

Krok 2: W górnym menu wybierz zakładkę „usuwać„. Teraz musisz wybrać format i nadać mu nazwę, najczęściej używanym jest FAT32. Po wybraniu wystarczy tylko potwierdzić i poczekać kilka sekund na zakończenie formatowania.

Linuks

Krok 1: w takim przypadku będziemy musieli zainstalować gparted. Ten program jest darmowy w użyciu i instalacji.

Krok 2: Podłącz dysk twardy do komputera, a gdy ikona pojawi się w sekcji pulpitu, wybierz opcję „odmontuj wolumin„.

Krok 3: teraz z „systemu/administracji” musisz otworzyć „edytor partycji” i wybrać dysk twardy, który podłączyłeś w poprzednim kroku.

Krok 4: wybierz opcję „format” i za kilka sekund proces się zakończy.

Najlepsze wskazówki, jak sformatować zewnętrzny dysk twardy i nie mieć problemów

Nie należy korzystać z szybkiego formatowania i ważne jest również, aby przed formatowaniem wykonać kopię zapasową, jeśli nie chcesz utracić danych zapisanych na zewnętrznym dysku twardym. Ponadto powinieneś wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które ci damy, aby nie mieć problemów z dyskiem twardym:

  • Unikaj uszkodzeń fizycznych; Jest to jedna z najlepszych wskazówek, należy unikać powodowania fizycznych uszkodzeń, które mogą spowodować awarię dysku twardego. Na przykład unikaj kurzu, ognia, wahań napięcia.Może to być trudne, jednak musisz być ostrożny i odpowiednio dbać o urządzenie.
  • Monitoruj stan zewnętrznego dysku twardego; Powinieneś zdecydować się na monitorowanie stanu dysku twardego za pomocą programów Chkdsk i SMA RT. Jeśli znajdziesz jakiś problem, możesz go natychmiast naprawić, unikając awarii dysku twardego.
  • Nie przeciążaj zewnętrznego dysku twardego; Nigdy nie zapełniaj dysku twardego niechcianymi danymi. Usuń tyle plików, ile to konieczne, zwłaszcza te dane, które nie są ważne.
  • Jedź ostrożnie; Nie należy go nigdzie wyrzucać, ponieważ zawiera ważne dane. Z zewnętrznym dyskiem twardym należy obchodzić się bardzo ostrożnie, wszelkie fizyczne uszkodzenia będą przyprawiać o ból głowy.
  • Nigdy nie baw się złączem USB; Kable te są często dość delikatne. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest wyjmowanie go bardzo ostrożnie, jeśli wyjmiesz go nieprawidłowo, możesz uszkodzić złącze. Mimo to przed użyciem sprawdź, czy złącze nie jest uszkodzone.
  • Okresowo defragmentuj dysk; Zawsze zaleca się defragmentację dysku, co może zapobiec awariom w przyszłości.
  • Uważaj na nadmiar ciepła; Ciągłe wirowanie dysku twardego wytwarza duże ilości ciepła w zewnętrznym dysku twardym. To nie jest dla niego zbyt dobre, więc idealnym rozwiązaniem jest zawsze zarządzanie problemem ciepła na dysku zewnętrznym.

Jak podobał Ci się nasz artykuł? Mam nadzieję, że możesz sformatować dysk twardy na komputerze Mac, Windows lub Linux. I zapamiętaj wszystkie wskazówki, które ci daliśmy i miej je na uwadze, aby móc zrobić wszystko poprawnie.

dołącz do naszego kanału telegram