Skip to content

Jak poprawić bezpieczeństwo nastolatków w sieciach społecznościowych?

14 de luty de 2021

Media społecznościowe zawładnęły życiem wielu nastolatków, narażając wielu na niebezpieczeństwo surfowania bez bezpieczeństwa. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie przedstawiają, w tym artykule podamy praktyczne wskazówki dla nastolatków dotyczące poprawy bezpieczeństwa w mediach społecznościowych iw pełni korzystaj z tych narzędzi.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

Chociaż sieci społecznościowe są bardzo praktyczne w komunikacji, są również mieczem obosiecznym, ponieważ w sieciach społecznościowych istnieje wiele niebezpieczeństw, którym można zapobiec. Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne, aby poprawić bezpieczeństwo podczas ich używania:

  • Chroń dane osobowe. Wiele osób ma dostęp do Twoich osobistych treści, nawet te, których nie znasz. Wśród nich mogą być tacy, którzy zamierzają cię skrzywdzić fizycznie lub emocjonalnie. Skonfiguruj zabezpieczenia i prywatność zgodnie ze swoimi potrzebami.
  • Oceń aktywność kontaktów. W przypadku kontaktów, które sieci społecznościowe nazywają „Przyjaciółmi”, to właśnie z nimi musimy być najbardziej ostrożni, ponieważ w sieciach społecznościowych mogą wystąpić błędy lub problemy z prywatnością. Powodem jest to, że sieci mogą zwiększać liczbę uczestników, którzy widzą publikowane przez Ciebie treści.
  • Uważaj, co publikujesz. Po kliknięciu przycisku „Opublikuj” informacje zostaną wysłane do wszystkich Twoich kontaktów. Jeśli później będziesz żałować treści, prawie nie będziesz w stanie usunąć ich z kontaktów, które otrzymały informacje. Z tego powodu najpierw przeanalizuj, co chcesz udostępnić. Nie wysyłaj czegoś, czego później będziesz żałować.
  • Użyj hasła. Jest to jedna z głównych rekomendacji, które dajemy Ci dla Twoich sieci społecznościowych. Zablokuj osobom trzecim dostęp do Twoich treści bez Twojej zgody, tworząc bezpieczne, ale łatwe do zapamiętania hasło.

  • Plik hakerstwo Istnieje ryzyko sfałszowania Twojej tożsamości podczas uzyskiwania dostępu do kont lub profili w mediach społecznościowych. Nie podawaj nikomu swojego hasła dostępu.
  • Unikaj zapisywania haseł. Wiele osób często zapisuje je na swoim komputerze lub telefonie komórkowym. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka, ponieważ obcy może łatwo i bez przeszkód wejść.

Środki ostrożności podczas korzystania z sieci społecznościowych

  • Obserwuj, kto został dodany jako „Przyjaciel”. Potwierdź, że ta osoba jest znana lub że ktoś, komu ufasz, daje ci dobre referencje. Jeśli nie jesteś pewien, kim jest ta osoba, lepiej ją odrzuć.
  • Unikaj publikowania niezręcznych zdjęć lub kompromis. Fotografie tego typu najprawdopodobniej wpadną w niepowołane ręce i zostaną opublikowane na niewłaściwej stronie internetowej.
  • Prywatność. Nie ujawniaj wszelkiego rodzaju informacje, w których ujawniasz prywatne sprawy, takie jak: lokalizacja, zwyczaje i ruchy.
  • Zastanów się, co opublikujesz w swojej sieci społecznościowej. To, co powiesz lub opublikujesz, nie zostanie zdmuchnięte, pozostanie na Twoim profilu i każdy będzie mógł przeczytać lub zobaczyć to, co opublikowałeś.

różne ikony mediów społecznościowych

  • Cyberprzemoc. Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, w rzeczywistości, jest rozpoznanie tego w sieciach społecznościowych zwykle pojawiają się prześladowcy przebrani za „Przyjaciół”. Ci dręczyciele nie są sami, zawsze mają wspólników, którzy działają bezpośrednio lub pośrednio na ich korzyść i narażają Twoje życie na niebezpieczeństwo. Bardzo ważne jest, aby dobrze znać terminy cyberprzemoc lub dokuczanie w sieci i nauczyć się im zapobiegać, aby móc dobrze się bronić.
  • Uważaj na korzystanie z mobilnego GPS. Niektórzy użytkownicy zarządzają swoimi urządzeniami do GPS. Mimo że jest bardzo pomocny, stanowi również zagrożenie w odniesieniu do sieci społecznościowych, ponieważ oferujesz informacje ze swojego profilu lub treści multimedialne, które mogą zostać niewłaściwie wykorzystane.

Inne niebezpieczeństwa występujące w mediach społecznościowych

  • Sexting. Skupia się na publikowaniu zdjęć w celach seksualnych lub flirtu. Mogą być używane przez prześladowców lub osoby o złych intencjach.
  • Pielęgnacja. Są to działania podejmowane przez osobę dorosłą, która stara się umówić na spotkania, podczas których może wykorzystać nieletniego lub wyłudzić od niego pieniądze.
  • Wyłudzanie informacji. Jest to przywłaszczenie sobie danych osobowych za pośrednictwem fikcyjnej witryny internetowej, z którą można je mieszać w sieciach społecznościowych i uzyskiwać dostęp do prywatnych informacji.

Ponadto dobrze wiadomo, że niektórym linkom, chociaż mogą być wysyłane przez rodzinę lub znajomych, mogą towarzyszyć zagrożenia, takie jak wirus lub haker aby uzyskać dostęp do swojej sieci społecznościowej. Stało się to na Facebooku i WhatsApp.

Biorąc pod uwagę te odpowiednie zalecenia, każdy, zwłaszcza młodzież, może bez żadnego niebezpieczeństwa korzystać z sieci społecznościowych.

dołącz do naszego kanału telegram