Saltar al contenido

Jak odinstalować „Wine” na moim Ubuntu 20.04? – Kompletny proces

21 de enero de 2022

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa, słyszałeś o programie o nazwie Wine, będziesz również wiedział, że jest to program, który służy jako pośrednik, aby móc korzystać z plików Windows w systemach operacyjnych Linux. A to z powodu niezgodności, która istnieje między formatami ext4 i NTFS, a Wine może być bardzo przydatne podczas uruchamiania programów w systemie operacyjnym Ubuntu.

W tym artykule jest wiele powodów, aby wyjaśnić, dlaczego chcemy odinstalować programy z naszego komputera wyjaśnimy, jak odinstalować program Wine z Twojego komputera na stałe wraz ze wszystkimi danymi, które zapisuje na urządzeniu oraz jakie są prawidłowe metody, aby to osiągnąć.

Z jakimi programami współpracuje Wine?

Celem stworzenia tego programu było przede wszystkim umożliwienie: uruchamiać programy Windows w środowisku Linux bez konieczności zmiany systemu operacyjnego. Jest to zaletą, gdy używamy tak zwanego wolnego oprogramowania, a powodem jest to, że możemy używać programów .exe w Ubuntu, czyli wszystkiego, co Microsoft oferuje swoim użytkownikom również w Linuksie.

W odniesieniu do tego, jakie programy możemy uruchomić, to oni będą stanowić większość. Czynnikiem decydującym byłby już sprzęt sprzętu Pamięć RAM, procesor, karta graficzna i inne komponenty określą programy, które można uruchomić, ale ostatecznie niewiele jest poza zakresem Wine. Aby to dobrze działało, powinieneś poprawnie zainstaluj i skonfiguruj Wine.

Jak trwale usunąć ten program z urządzenia?

W przypadku chęci odinstalowania Wine na stałe, musimy wiedzieć kilka rzeczy przed rozpoczęciem dezinstalacji, która nie jest regularna. Pierwszy, który musimy mieć to skrypt, który pozwoli nam to skutecznie osiągnąć, a po wykonaniu czynności, które zobaczysz poniżej, możesz przystąpić do całkowitego usunięcia danych.

A trzeba wziąć pod uwagę, że Wine to bardzo złożony program, nawet nie jest przeznaczony tylko do użytku w UbuntuTy też możesz zainstalować na Chromebooku, aby płynnie uruchamiać pliki .exe, jego rola w tworzeniu kompatybilności jest bardzo dobra.

całkowicie usuń wino

Czy przed odinstalowaniem jest wymagany jakiś program lub przygotowanie?

Najpierw przystępujemy do instalacji aplikacji o nazwie Winetricks, w tym celu musimy przejść do terminala i sprawdź wersję Wine, uruchamiając „Wine –wersja” po zapoznaniu się z wersją zainstalujemy wspomniany skrypt. Otwieramy centrum oprogramowania Ubuntu i wyszukujemy i instalujemy Winetricks.

Za pomocą tego programu będziemy mogli usunąć lub odinstalować większość danych, które mają związek z Wine, musimy to zrobić w ten sposób aby uniknąć pozostawienia plików po odinstalowaniu, na naszym komputerze, wtedy zostanie przeprowadzona całkowita eliminacja tego.

Skąd odinstalować Wine w aplikacji Winetricks?

Po zainstalowaniu otwieramy go normalnie z pulpitu lub z eksploratora Ubuntu, pojawia się komunikat i klikasz akceptuj, w następnym oknie wybieramy opcję „wybierz domyślny prefiks wina” następnie klikamy akceptuj a następnie „tak” otworzy się kolejny okno, w którym wybierzemy opcję „usuń WSZYSTKIE DANE I APLIKACJE W TYM WINEPREFIX” akceptujemy, a to usunie wszystkie dane powiązane z Wine.

Kontynuujemy otwieranie terminala, aby odinstalować i sprawdzić, czy wszystko działa. Wchodzimy „sudo apt-get remove – autoremove wine-stable wine-stable-amd64” następnie «s» i proces rozpocznie się na końcu aktualizujemy «sudo apt update», w ten sposób kończymy całkowitą dezinstalację.

Dowiedz się, jak usunąć wszystkie dane z tej aplikacji

Aby usunąć pozostałe dane z tej aplikacji, musimy otworzyć terminal i wprowadzić następujące polecenie „sudo apt clean && sudo apt autoclean”, co spowoduje wyczyszczenie ostatnich wykonanych procesów.

To nie wszystko, bo gdy usuwamy aplikację Ubuntu, niektóre niepotrzebne pakiety pozostają luźne i trzeba je usunąć, w tym celu z terminala przystępujemy do wykonania „sudo apt usuń && sudo apt autoremove”. Następnie wskazane jest sprawdzenie, czy to wszystko daje pożądany efekt dla tej «wersji wina» w tym przypadku wyświetli się komunikat informujący nas, że ścieżka nie została znaleziona.

dołącz do naszego kanału telegram