Skip to content

Jak obliczyć odległość między dwoma współrzędnymi geograficznymi w programie Excel (przykład)

22 de marzec de 2021

Każdego dnia można nauczyć się czegoś nowego, a także w przypadku programów, których zarządzanie jest niezbędne przeprowadzać różnego rodzaju działania i projekty, każda chwila jest idealna, aby zrozumieć, jak ważne i przydatne mogą być niektóre narzędzia programu, które można uznać za podstawowe.

Czy kiedykolwiek sprawił, że pomyślałeś o liczba ukrytych narzędzi i funkcji w programie? Z pewnością spotka Cię wielka i pozytywna niespodzianka, gdy przyjrzysz się temu, co potrafi program do automatyzacji biura.

O wiele więcej niż tylko liczby

W ramach programów automatyzacji biura programy that tworzą pakiet Microsoft Office zawsze się wyróżniały. Jak dotąd ten pakiet programów jest najczęściej używany na świecie, niezależnie od systemu operacyjnego, z którego korzysta komputer.

Zarządzanie tymi programami było dość wymagane od czasu jego pojawienia się. Chociaż dziś niektóre z nich zostały przesiedlone, inne są nadal tak podstawowe, jak to konieczne, zarówno na Twoim komputerze, jak i na komputerze milionów ludzi na całym świecie.

Microsoft Excel jest jednym z tych programów, które pozostawiają wiele osób bez słowa. Jego interfejs jest prosty i podstawowy, ma ogromną wszechstronność i duży zbiór formuł, z którymi można łatwo pracować.

Arkusz roboczy do określania odległości

Pomimo tego, że program Microsoft Excel jest bardzo potrzebny do zadań administracyjnych i księgowych, prawda jest taka, że ​​Microsoft Excel ma znacznie więcej do zaoferowania. Jednym z nich jest obliczanie odległości między dwoma punktami.

Możesz mieć pełne bezpieczeństwo na świecie, że informacje, które tu poznasz, w pewnym momencie będą bardzo przydatne i nie będziesz żałować, że przeczytałeś ten artykuł i wypróbowałeś wszystko, co zostanie tutaj wskazane.

Co musisz zacząć

Należy pamiętać, że w każdym razie będziesz potrzebować platform lub aplikacje, które dostarczają pewnych typów informacji.

Aby przeprowadzić te informacje, będziesz potrzebować na przykład długości i szerokości geograficznej zarówno miejsca wyjazdu, jak i punktu przyjazdu, informacji, które można uzyskać za pośrednictwem usług GPS, takich jak te dostępne w Google.

Po drugie, wiesz, że w tym celu zostanie zastosowane równanie Haversine’a, równanie używane przez zdecydowaną większość systemów GPS ze względu na precyzję, jaką może mieć, zajmując miejsce w rekomendacjach wielu osób.

Strukturyzacja zmiennych i stałych

Po uruchomieniu programu Excel na komputerze nadszedł czas, aby ukształtować wszystko, czego potrzebujesz do równania. W tym sensie będziesz potrzebować czterech komórek na długości i szerokości geograficzne dwóch punktów, są to nazywane zmiennymi. Idealnie, weź pierwsze komórki i nadaj im nazwytak, że:

 • Komórka A1 staje się „Latitude1”.
 • A2 staje się „Długość1”.
 • B1 staje się „Latitude2”.
 • B2 staje się „Długość2”.

Z drugiej strony, w przypadku stałych, poniższe komórki posłużą do ustalenia wartości odpowiadających promieniowi sfery, przez którą należy przejść. W tym sensie komórki:

zmienne i stałe

 • C1 będzie odpowiadać „RadioMillas”.
  • W tej komórce wprowadź wartość „3959”.
 • C2 do „RadioKilometros”.
  • W tej komórce wprowadź wartość „6371”.
 • C3 będzie używany do walidacji danych.
 • Przejdź do zakładki „Dane”.
 • Naciśnij przycisk „Walidacja danych”.
 • W sekcji „Zezwalaj” wybierz opcję „Lista”.
 • Ustaw „Mile, kilometry” jako typ weryfikacji.

Struktura formuły

Gdy masz już strukturę zmiennych i stałych oraz posiadasz z kolei niezbędne informacje, pora wskazać formułę, która pomoże wykonać obliczenia odległości. Możesz użyć komórki C4, aby ustawić następującą formułę:

 • = ACOS (COS (RADIANY (90-Latitude_1)) COS (RADIANS (90-Latitude_2))
 • + BEZ (RADIANY (90-Latitude_1)) BEZ (RADIANY (90-Latitude_2))
 • COS (RADIANS (Longitude_1-Longitude2 IF (C3 = »Mile», RadMiles, RadKilom)

Pozostaje do zweryfikowania!

Wypisz formułę, nadszedł czas, aby wprowadzić wartości odpowiadające każdej ze zmiennych i stałych, aby sprawdzić, czy rzeczywiście równanie Haversine’a działa doskonale w Excelu do obliczania odległości między dwoma punktami. Z drugiej strony możesz także nauczyć się obliczać i mierzyć odległości oraz wypełniać obszary.

dołącz do naszego kanału telegram