Skip to content

Jak obliczyć błąd standardowy średniej w programie Excel? – Arkusze kalkulacyjne

9 de luty de 2022

W każdym badaniu konieczne jest sprawdzenie reprezentatywnej grupy całości, badanie całej populacji jest niewykonalne. Błąd standardowy lub odchylenie to wartość, która wskazuje różnicę próbki w odniesieniu do realiów populacji.

Ta kalkulacja jest niezbędna dla odjąć poziom ufności tej próbki a zatem uzyskanych wyników. Jeśli zwykle potrzebujesz tej metryki w swojej dziedzinie, czytaj dalej, a pokażemy Ci, jak łatwo ją uzyskać za pomocą Excela.

Jak obliczyć standardowy błąd swoich danych w programie Excel?

Jak wiemy, Microsoft Excel jest obecnie najbardziej kompletnym oprogramowaniem obliczeniowym, pomimo faktu, że wiele innych narzędzi rośnie, utrzymuje swoją ulubioną pozycję. W miejscach pracy takich jak księgowość, finanse i statystykaExcel jest niezbędny do wykonywania codziennych zadań.

W szczególnym przypadku statystyki możliwe jest obliczenie średniej, mediany i modów w Excelu, aby uzyskać bardziej złożone liczby i wykresy. Dziś skupimy się na nauce uzyskać wartość odchylenia lub błędu standardowego, dla próbki populacji, z różnych interfejsów i funkcji oferowanych przez program.

Z aplikacji komputerowej na komputer

Wersja desktopowa tego programu, jest najbardziej wygodne i kompletne z którego możesz wybierać, więc jeśli nadal masz go na swoim komputerze, powinieneś pobrać program Excel już teraz z jego witryny internetowej. Dzięki niemu zaczniesz cieszyć się zaletami, jakie ta aplikacja ma do osiągnięcia tak wielu obliczeń.

Stosowany do uzyskania wartości błędu standardowego średniej, Excel ma główną funkcję o nazwie „STDEV”oprócz metody „Analiza danych”, która przy prawidłowym zastosowaniu generuje precyzyjny i szybki wynik określający, jak bardzo część reprezentatywna jest oddzielona od rzeczywistej średniej populacji.

W aplikacji mobilnej

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy wolą pracować z telefonu komórkowego, na pewno znasz Microsoft Excel: Arkusze kalkulacyjne, narzędzie Excela zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych, kompatybilny w obu Windows, podobnie jak iOS i Android. Po prawidłowym pobraniu i zainstalowaniu będziesz mieć dostęp do prawie wszystkich funkcji wersji na komputery stacjonarne.

obliczanie odchylenia standardowego od mobilnego

Praca z telefonu komórkowego daje Ci przewagę przeglądaj i edytuj swój arkusz kalkulacyjny, z dowolnego miejsca, możesz również natychmiast udostępnić swoją pracę współpracownikom lub innym osobom. To narzędzie jest częścią Office 365 i jeśli wolisz, możesz go użyć do obliczenia standardowego błędu średniej.

Jakie kroki należy wykonać, aby obliczyć błąd standardowy lub odchylenie swoich danych?

Istnieją dwie podstawowe koncepcje, które musisz zrozumieć, zanim zaczniesz szukać odchylenia standardowego w zestawie danych, chociaż prawdopodobnie już je opanowałeś, ważne jest, aby pamiętać o różnicach między odchyleniem standardowym dla próby i dla populacji. Od tego będzie w dużej mierze zależeć procedura jego uzyskania.

Oba odchylenia odnoszą się do obliczania wariancji próby, jednak między nimi różnica jest zaznaczona przez badany zbiór, który może być częścią całości badanej lub samą sumą. W Excelu jest to sformułowane błąd standardowy próby z „ODCH.STANDARD.POPUL.S”, podczas gdy dla populacji jest to „ODCH.STANDARDOWE.P”.

Napisz kształt bezpośrednio w komórce

Pierwsza metoda, którą wprowadzamy do sortowania, polega na ręcznym wprowadzeniu wzoru do obliczenia odchylenia standardowego w określonej komórce bazy danych, kroki, które należy wykonać, są następujące:

 • Po tym, jak masz utworzył twój arkusz kalkulacyjny w Excelu musisz wprowadzić dane w Excelu za pomocą formularza lub w sposób, który jest dla Ciebie najwygodniejszy, najważniejsze jest to, że masz opróżnione wszystkie dane do przestudiowania.
 • Następnie należy wybrać komórkę, w której będzie wyświetlane odchylenie standardowe bazy danych, oraz wpisz tam formułę o następującej strukturze „= ODCH.STANDARDOWE.P(RANGA)”, jeśli jest to populacja lub „=ODCH.STANDARDOWE.S(RANGA)”, jeśli jest to próbka.
 • Do naciśnij enter otrzymasz wynikową wartość.

Korzystanie z funkcji „Formuły”

Excel, jak wiesz, ma kilka narzędzia, które Ci pomogą w ustawieniach formuły. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu przykładowego błędu, możesz skorzystać z bardzo przydatnej funkcji, znajdującej się w górnej wstążce menu:

 • Gdy masz już wszystkie dane w tabeli, wybierz komórkę, w której chcesz wyświetlić błąd standardowy.
 • Teraz przejdź do menu „Formuły” i wybierz przycisk „Wstaw funkcję”.
 • W nowym oknie dialogowym wyświetl listę „Lub wybierz kategorię” i wybierz „Statystyczne”.
 • Zobaczysz listę, na której wybierzesz odpowiednio „STDEV.P” lub „STDEV.S”.
 • Jako „Argumenty funkcji” wypełnisz pole Numer 1 zakresem do obliczenia dla obliczenia i klikniesz OK, natychmiast zobaczysz wynik tylko z dwoma miejscami po przecinku.

za pomocą funkcji formuł programu Excel

Z narzędziem „Analiza danych Excela”

Ostatnia metoda, którą dziś przedstawiamy, wymaga aktywacji „Narzędzia analitycznew programie Excel. Następnie, aby uzyskać standardowy błąd, musisz:

 • Kolejno klikaj następujące opcje Dane > Analiza danych > Statystyka opisowa.
 • W polu, które żąda „Zakresu wejściowego”, wybierz komórki do badania.
 • Określa, czy są to kolumny czy wiersze, a także etykiety i nagłówki.
 • Wpisz, gdzie chcesz uzyskać wynik, aktywuj pole „Statystyki podsumowujące” i kliknij „OK”, w podsumowaniu wyników otrzymasz wynik.

dołącz do naszego kanału telegram