Skip to content

Jak naprawić uszkodzony dysk twardy z systemem Windows 10 za pomocą narzędzia Diskpart? – Pełny samouczek

10 de styczeń de 2022

W świecie komputerów wiele rzeczy przyjmujemy za pewnik, a inne, które nigdy nie przechodzą przez nasze myśli, oznacza to, że jest wiele rzeczy, które mogą ułatwić nam życie, ale nie znamy ich ani nie słyszeliśmy o nich. W przypadku funkcji lub narzędzia Diskpart niewielu o tym wie, a tym bardziej jak to działa. Ale ma to bardzo ciekawe funkcje, które służą do ratowania dysku twardego lub dysku USB, który jest w momencie naprawy.

Kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tym poleceniu, to: pozwala nam zarządzać woluminami, dyskami, partycjami i dyskami wirtualnymi. Z terminalu, bez konieczności uruchamiania systemu operacyjnego Windows, tak jak w przypadku innych znanych nam opcji; Aby móc go wykonać, potrzebne są uprawnienia administratora, dobrą rzeczą jest to, że za pomocą tego narzędzia możemy formatować, naprawiać i usuwać wirtualne dyski za pomocą wiersza poleceń, w tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Co powinieneś zrobić, aby móc naprawić dysk twardy z systemem Windows za pomocą poleceń Diskpart?

W każdym razie przed naprawą lub sformatowaniem dysku twardego musimy najpierw wiedzieć, co się dzieje z tym dyskiem, z którym występują problemy i dlaczego je przedstawia, jeśli jest to awaria lub błąd, dlaczego, jeśli tak może powodować niedogodności dla nas w czasie naprawy i formatowania, ponieważ ingeruje w wiele procesów w systemie, takich jak uruchamianie systemu Windows.

W momencie formatowania musimy wiedzieć, że dysk przechowuje nasze informacje, dlatego ważna jest świadomość, abyśmy później nie musieli szukać innej metody, która pomoże nam naprawić dysk twardy i móc odzyskać utracone informacje, wszystko to warto wiedzieć, aby nie mieć problemu podczas procesu naprawy. Poniżej wymienimy kilka rzeczy do rozważenia przed naprawą dysku.

Zmiana litery dysku

Konieczna jest zmiana liter, które są przypisane do płyt, aby nie popełnić błędów lub pomylić się podczas pracy, ten krok nie wydaje się istotny, ale warto to zrobić, ponieważ w ten sposób będziemy mieli jasność co do tego nowego zadania i w ten sposób bądź świadomy i nie weryfikuj później, jakie są litery identyfikujące przypisane do woluminów, co można zrobić z Diskpart, zobaczmy.

Najpierw otwieramy Sprzęt, aby zidentyfikować dysk, a następnie otwieramy uruchom skrótem Windows + R, podczas wykonywania napiszesz Diskpart to otworzy terminal, w tym napiszesz „list volume” pojawi się lista woluminów, następnie piszemy „select Volume (x)” z tym zaznaczeniem piszesz „przypisywanie litery (y)” i zostanie przydzielony nowy list.

diskpart to precyzyjne i wielofunkcyjne rozwiązanie

Kasowanie zawartości dysku jeden po drugim

Przed rozpoczęciem musisz być pewien, że nie ma w nim nic ważnego, to nie próbuj odzyskać pliki z dysku twardego; Aby skasować zawartość dysku twardego, uruchamiamy Diskpart z narzędzia do wykonywania, podczas gdy w terminalu kopiujemy „list disk” i pojawia się lista dysków. Następnie kopiujemy „wybierz dysk (x)”, po wybraniu go po jego numerze kopiujemy „czysty” i wszystkie informacje zostaną usunięte

Pełne formatowanie dysku

Po sprawdzeniu dysku, przypisaniu nowej litery i wyczyszczeniu informacji, ponownie otwieramy Diskpart z wykonania, w terminalu kopiujemy „list volume”, a następnie „select volume” i do formatowania kopiujemy następujące „Format fs = etykieta ntfs = 32 szybkie” i przystąpi do formatowania woluminu dysku.

Usuwanie partycji

Do tej procedury otwieramy wykonanie, w którym skopiujemy CMD, w terminalu wykonamy polecenie „diskpart” to da nam nazwę dysku, a następnie „lista dysku” i po pojawieniu się listy dysków kopiujemy „ wybierz dysk (x) „A aby usunąć lub wymazać wybraną partycję kopiujemy” clean „, Tej procedury Należy to zrobić z każdą z posiadanych partycji.

Jakie inne zastosowania możesz nadać poleceniu Diskpart?

W przypadku Diskpart ma o wiele więcej funkcji, które są tutaj bardzo przydatne wymienimy niektóre ze świetnej listy opcji, które ma to polecenieWprawdzie chcielibyśmy go mieć, ale go nie ma, ma być w stanie odzyskać informacje ze sformatowanego dysku twardego, ale jeśli masz kilka bardzo interesujących, zobaczmy

Windows ma swoje własne narzędzia

 • Atrybuty: manipuluj atrybutami woluminu lub dysku.
 • Automount — włącza i wyłącza automatyczne montowanie woluminów podstawowych.
 • Przerwa: oddziel zestaw odbić.
 • Kompaktowy — próby zmniejszenia fizycznego rozmiaru pliku.
 • Konwertuj: konwertuj formaty między dyskami.
 • Utwórz — utwórz wolumin, partycję lub dysk wirtualny.
 • Systemy plików — pokazuje bieżące i obsługiwane systemy plików woluminu.
 • Importuj: importuj grupę dysków.
 • Scalanie: Połącz dysk dodatkowy z jego dyskami głównymi.
 • Offline: rozłącza obiekt w trybie online.
 • Zmniejsz: zmniejsz rozmiar wybranej objętości.