Skip to content

Jak łatwo zainstalować Linux Lite obok Windows na tym samym komputerze (przykład)

30 de styczeń de 2021

Komputery to naprawdę niesamowite narzędzia. Zarówno z tymi zespołami, jak iz wieloma innymi związanymi z dziedziną technologii postępują sztuczki lub możliwe metody wykonywania różnych czynności lub działań.

Niemniej jednak, są sztuczki, o których niewiele osób wie, ale które jednak są w świetle Internetu i można je uzyskać wyłącznie w celu wyszukiwania. Jeśli więc kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy możliwe jest na przykład utrzymanie dwóch różnych systemów operacyjnych na tym samym komputerze, tutaj otrzymasz odpowiedź.

Dwa systemy operacyjne, jeden komputer

Większość ludzi często tak myśli dwa różne systemy operacyjne nie mogą współistnieć na tym samym komputerze. Jednym z powodów jest to, że może to zakłócić prawidłowe działanie komputera, co jest względnie prawdziwe, w zależności od sposobu, w jaki będziesz postępować.

Jakie systemy połączyć?

Dwa z trzech najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie. Prawie 90% komputerów na całym świecie ma system Windows w dowolnej jego wersji, najnowszej lub najstarszej, podczas gdy na podium Linux jest trzecim najczęściej używanym systemem operacyjnym.

Każdy z nich ma inne cechy i narzędzia, z których możesz w pełni skorzystać w dowolnym celu, jaki sobie wyznaczysz.

Czego potrzebujesz do obu systemów operacyjnych?

Najpierw musisz wybrać wersję każdego systemu operacyjnego, którą chcesz umieścić na swoim komputerze. Wśród tych, które mogą się wyróżniać, ze strony Windowsa, jest oczywiście Windows 10, natomiast ze strony Linuksa mocno zwróciła uwagę dystrybucja Linux Lite.

W oparciu o charakterystykę komputera możesz wybrać między tymi i innymi wersjami, aby je zainstalować. Z drugiej strony twój dysk twardy musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić oba systemy operacyjne.

W końcu to, co zostanie tutaj zrobione, to partycja tego dysku, aby utworzyć rozruch każdego systemu operacyjnego. Windows z pewnością zajmie większość miejsca.

Na koniec pobierz plik ISO należący do systemu operacyjnego, który chcesz zainstalować. Podobnie, Musisz mieć urządzenie USB i aplikację, która umożliwia przygotowanie go jako urządzenia rozruchowego.

Pierwsze kroki, aby zainstalować Linux Lite razem z Windows

Nadszedł czas, aby rozpocząć procedurę instalacji systemu Windows i Linux Lite na komputerze, gotowe? Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

zainstaluj Linux Lite razem z Windows

Partycja dysku twardego

Jeśli masz już zainstalowany system Windows na swoim komputerze, będziesz musiał zrobić małą dziurę dla Linuksa. Dla tego, wejdź do menadżera dysków Windows i jest zgodny z tymi wskazaniami:

  • Wybierz swój dysk twardy, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zmniejsz głośność”.
  • Wskaż, ile miejsca chcesz zmniejszyć (wyrażone tylko w MB) w oknie, które zostanie wyświetlone, i kliknij „Zmniejsz”.
  • Czarna przestrzeń, która zostanie wyświetlona w menedżerze dysków, odpowiada sektorowi dysku, który nie jest podzielony na partycje.
  • Przejdź przez niezbędną procedurę, aby zmienić USB w urządzenie rozruchowe dla drugiego systemu operacyjnego, w tym momencie oczywiście kroki zmieni się w zależności od wybranego programu. Jednym z najbardziej polecanych jest Rufus.

Moment prawdy

Po wykonaniu czynności opisanych powyżej nadszedł czas, aby rozpocząć proces rozruchu. Wyłącz komputer, podłącz urządzenie USB i przystępuje do włączania sprzętu.

  • Naciśnij klawisz odpowiadający wyborowi urządzenia rozruchowego, którym zwykle jest F12, ale może się to zmienić. Musisz wielokrotnie naciskać ten klawisz i natychmiast po włączeniu komputera.
  • Wybierz język i rozpocznij instalację systemu operacyjnego.
  • W pewnym momencie z pewnością docenisz możliwość zainstalowania Linux Lite obok Windows, opcja, którą zaznaczysz i będziesz kontynuować normalną instalację.
  • Po przejściu do sekcji „typ instalacji” utwórz partycję, która zostanie przypisana do Linux Lite.

Korzystaj z obu systemów operacyjnych!

Proces może być nieco bardziej rozbudowany niż to, co widać tutaj, ale to naprawdę łatwe. W ten prosty i praktyczny sposób możesz cieszyć się tymi bardzo ważnymi systemami operacyjnymi na swoim komputerze.

dołącz do naszego kanału telegram