Skip to content

Jak korzystać z funkcji PMT w programie Excel do obliczania płatności pożyczki

30 de styczeń de 2021

Funkcja „Płatność”, znana również jako „PMT”, to formuła będąca częścią sekcji finansowej arkuszy kalkulacyjnych programu Excel, która, jak wskazuje jej kategoria, jest odpowiedzialna za pomoc w przeprowadzaniu operacji w celach ekonomicznych w celu zarządzania określoną usługą lub kwotą .

W przypadku PMT jego stworzenie zostało opracowane do określić kwoty i opłaty niezbędne do sfinansowania kredytu, ale prawda jest taka jego zastosowanie może być bardzo zróżnicowane a nawet przydatne dla tych, którzy chcą zróżnicować ich użycie.

Niestety, do tej pory tej funkcji nie można zaimplementować poprzez system makr VBA, jak można to zrobić w innych operacjach, takich jak numeracja faktur w arkuszu kalkulacyjnym.

Nie powinno to jednak budzić większych obaw, ponieważ zwykle jest to funkcja, którą można łatwo i szybko zastosować w obliczeniach, więc nie należy martwić się o marnowanie czasu podczas wstawiania.

Jak możesz korzystać z funkcji PAYMENT lub PMT w programie Excel do obliczania swoich finansów?

Wspomniano wcześniej, że głównym celem, dla którego spełniła się ta funkcja, było ustalenie elementów składających się na wyliczenie kredytu, w celu automatycznego uzyskania wyniku.

Jednak, podobnie jak każde inne zadanie lub funkcja dostępna w programie Microsoft Excel, można jej używać na różne sposoby, o ile każdy z parametrów jest spełniony konieczne do zakończenia operacji.

Jednym z tych możliwych zastosowań jest obliczenie najbardziej wykonalnej metodologii dla udało się zaoszczędzić określoną kwotę, ponieważ elementy składające się na wzór pozwalają na realizację tego typu zadań w ten sam sposób, co jest możliwe nawet wtedy, gdy użytkownik musi dodać do obliczeń bardzo dużą liczbę.

Wstawienie funkcji PMT lub PAYMENT jest łatwiejsze niż się wydaje

Korzystanie z formuły Excela jest łatwiejsze niż wiele osób podaje jej przykład, ponieważ wykazano, że jest kilka sposobów, aby to osiągnąć: ręcznie, za pomocą przycisku funkcyjnego lub za pomocą VBA.

Chociaż funkcja PŁATNOŚCI nie można włączyć za pomocą makr, ze względu na ilość wartości, które należy określić przed wstawieniem, które mogą być całkowicie zmienne w zależności od rodzaju obliczeń, które chcesz wykonać.

W związku z tym dodanie funkcji jest możliwe za pomocą dwóch pozostałych opcji, o których wspomnieliśmy powyżej, które można wykonać w następujący sposób:

Zastosuj funkcję PMT za pomocą paska narzędzi

Pomimo tego, że pasek narzędzi zawiera szereg sztuczek, które wszyscy znamy, musimy wiedzieć, że wstawianie formuły do ​​arkusza kalkulacyjnego nie jest tak trudne, jak się wydaje.

Wystarczy kliknąć zakładkę „Wstaw” w programie Excel, aby znaleźć przycisk „Funkcje” i szukaj go jako PAYMENT lub PMT, jeśli twoja wersja jest w języku angielskim.

W składni PMT można znaleźć następujące parametry: pierwszy o nazwie „Rate or Rate”, czyli obowiązkowe i wskazuje na zainteresowanie z którym powiązany jest kredyt.

Drugi parametr to „Nper”, który ustawia łączna liczba okresów, w których należy dokonać płatności, należy podzielić przez dni, tygodnie, miesiące lub lata.

Trzeci i czwarty noszą nazwy „VA” i „VF”, ale może się różnić w zależności od wersji programu ExcelPierwsza to bieżąca kwota pożyczki, a ostatnia to kwota pozostała po spłacie wszystkich okresów.

Funkcja arkusza kalkulacyjnego programu Excel

Wreszcie wartość „Typ” jest jedyną, która jest opcjonalna i jest używana tylko do określenia okres spłaty pożyczki.

Funkcję tę można wstawić ręcznie wraz z jej elementami, biorąc pod uwagę kompozycję towarzyszących symboli; Z drugiej strony możesz użyć przycisku „Funkcje”, które są już wstępnie ustawione przez oprogramowanie, będąc w stanie dodawać wartości za pomocą pola tekstowego lub wybierając sekwencję komórek na podstawie ich koloru, lokalizacji lub zawartości .

Wreszcie w ten prosty sposób będziesz mógł wstawić niezbędną serię liczb i wykonać prace administracyjne wymagane do obliczenia pożyczki lub oszczędności dla klienta.