Skip to content

Czym są uprawnienia Chmod w systemie Linux, jak je zrozumieć i zmienić podstawowe uprawnienia?

14 de sierpień de 2021

Linux jest klonem UNIX, wieloużytkownikowego systemu operacyjnego, do którego może mieć dostęp wielu użytkowników jednocześnie.

Linuksa można również używać w komputery mainframe i serwery bez żadnych modyfikacji. Rodzi to jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa, ponieważ niechciany lub złośliwy użytkownik może uszkodzić, zmienić lub usunąć kluczowe dane.

W celu spraw, aby to było praktyczne, trzeba było opracować metodę ochrony użytkowników przed sobą. W końcu nie mógł pozwolić, by działania użytkownika powodowały awarię komputera. Czy wiesz, że możesz bardzo łatwo uruchamiać gry i aplikacje Windows w systemie Linux.

Jak zrozumieć uprawnienia Chmod w systemie Linux?

Własność plików w systemie Linux

Użytkownik jest właścicielem pliku. Domyślnie osoba, która utworzyła plik, staje się jego właścicielem. Dlatego użytkownik jest również nazywany czasami właściciel.

Grupa użytkowników może: zawierać wielu użytkowników. Wszyscy użytkownicy należący do grupy będą mieli takie same uprawnienia dostępu do pliku.

Załóżmy, że masz projekt, w którym wiele osób potrzebuje dostępu do pliku. Zamiast przypisywać uprawnienia ręcznie dla każdego użytkownika.

Możesz dodać wszyscy użytkownicy do grupy i przypisz uprawnienia grupowe, aby pliki mogły być tylko członkami tej grupy i nikt inny nie mógł czytać ani modyfikować plików.

Wszelkie inne użytkownik, który ma dostęp do pliku. Ta osoba nie utworzyła pliku ani nie należy do grupy użytkowników, którzy mogą być właścicielami pliku.

W praktyce, oznacza wszystkich innych. Więc kiedy ustawiasz uprawnienia dla innych, jest to również znane jako ustawienie uprawnień dla świata.

Uprawnienia

Każdy plik i katalog w twoim System UNIX/Linux Masz następujące 3 uprawnienia zdefiniowane dla 3 właścicieli wymienionych powyżej.

To uprawnienie daje Ci upoważnienie do otwierania i przeczytaj plik. Uprawnienie do odczytu katalogu daje możliwość wyświetlenia jego zawartości.

Zezwolenie na zapis będzie przyznaje autorytet modyfikować zawartość pliku. Uprawnienie do zapisu w katalogu daje prawo do dodawania, usuwania i zmiany nazw plików przechowywanych w katalogu.

W systemie Windows zwykle program wykonywalny ma rozszerzenie „.exe „i które można łatwo uruchomić. W systemie Unix / Linux nie można uruchomić programu, jeśli nie ustawiono uprawnień do wykonywania.

Jeśli uprawnienia do wykonywania nie są ustawione, nadal możesz przeglądać/modyfikować kod programu (kiedykolwiek wiem ustanowili uprawnienia do odczytu i zapisu), ale nie uruchamiaj go.

zmień uprawnienia linuxa

Zrozum uprawnienia Chmod

Polecenie chmod służy do zmiany uprawnień pliku lub katalogu. Aby z niego skorzystać, określ żądane ustawienia uprawnień oraz plik lub pliki, które chcesz zmodyfikować.

Zostań superużytkownikiem na krótki czas

Często konieczne jest stanie się superużytkownikiem, aby wykonywać ważne zadania administracyjne, ale jak ostrzegano, nie powinieneś pozostawać zalogowany jako superużytkownik. W większości dystrybucji istnieje program, który daje tymczasowy dostęp do uprawnień superużytkownika.

Ten program nazywa się su (zastępczy skrót użytkownika) i mogą być używane w przypadkach, gdy musisz być superużytkownikiem dla niewielkiej liczby zadań.

Aby zostać superużytkownikiem, po prostu wpisz polecenie su. Zostaniesz poproszony o hasło administratora:

  • [me @ linuxbox me] $ twój
  • Hasło:
  • [root @ linuxbox me] #

Co powinieneś wiedzieć o uprawnieniach CHDMOD?

Istniejące specjalne uprawnienia na komputerach, które mają Systemy operacyjne Linux, które mają na celu umożliwienie różnym użytkownikom zarejestrowanym na tym samym urządzeniu cyfrowym za pośrednictwem spersonalizowanych połączeń lub sieci dostępu do funkcji odczytu, personalizacji lub zmiany plików cyfrowych przechowywanych na urządzeniu cyfrowym.

Używając CHDMOD, polecenie który działa poprzez wykonanie wirtualnych kluczy z szyfrowaniem lub kombinacjami liczbowymi, które są zawsze tymi samymi parami.

Więc teraz wiesz, jak korzystać z tej wspaniałej funkcji dystrybucja pozwoleń cyfrowych, dzięki któremu masz pewność, że Twoje osobiste dokumenty nie zostaną usunięte ani uszkodzone przez inne osoby. Jeśli chcesz wnieść więcej informacji na ten temat, podziel się nimi w komentarzach.

Oglądaj nasze samouczki, a będziesz mieć świat potrzebnych informacji. Na przykład: zainstaluj Linuksa na moim komputerze z Windows 10, 8, 7, XP lub Mac z USB. Możesz również zobaczyć, jak ręcznie zainstalować sterowniki na komputerze z systemem Windows (10, 8.1, 8, 7), Linux lub Mac