Czwarte tysiąclecie to hiszpański program telewizyjny, prezentowany i wyreżyserowany przez dziennikarzy Portier Carmen i Iker Jimenez. Ten program jest emitowany co tydzień w sieci telewizyjnej Cztery od listopada 2005 r.
Początkowo zawierała audycję radiową o nazwie Milenium 3, co rozpoczęła się 1 czerwca 2002 r. i zakończyła 28 czerwca 2005 r., kierowany przez ten sam zespół w łańcuchu BYĆ.
O co chodzi w czwartym tysiącleciu?
Ten program zajmuje się każdym tematem związanym ze światem nieznanego i tajemniczego, wśród których wyróżnia się okultyzm, astronomia, kryminologia, spisek, psychologia, ufologia, parapsychologia, archeologia, demonologia, zoologia, fizyka czy historia.
W programie często biorą udział eksperci i profesorowie różnych dziedzin, m.in. fizycy, historycy, psychiatrzy, antropolodzy, astronomowie, kryminolodzy, pisarze, dziennikarze czy przyrodnicy. Istota najchętniej oglądany i najstarszy program w sieci Cztery.
Wśród ofert specjalnych emitowanych przez Czwarte tysiąclecie najbardziej wyróżniają się:
- Złamanie kodu 16 maja 2006, gdzie odniesiono się do kontrowersji i tajemnic dotyczących Kodu Leonarda da Vinci.
- Rozszyfrowany exodus 25 grudnia tego samego roku. W tym specjalnym omówiono śledztwo i dokument autorstwa Simchy Jacobovici i Félixa Golubeva, gdzie proponują żydowski exodus z prehistorycznego Egiptu.
- Drugi Jezus zaprezentowany rok później, 25 grudnia 2007. W tym programie omawiano i opowiadano różne momenty ewangelii apokryficznych.
- Czarnobyl, noc końca świata, 11 lipca 2008 roku w kinie w Madrycie i 18 lipca tego samego roku w telewizji. Ten dokument wyreżyserował Iker Jiménez i skupia się na wydarzeniach największej awarii jądrowej w historii.
- Noc proroctw 1 stycznia 2009, gdzie dyskutowano najpopularniejsze proroctwa.
- Nieskończony skok 12 lipca 2009 r., który chodziło o jaskinie jaskiniowe.
- Pliki 2014 13 lipca 2014, gdzie zapamiętano najlepsze przypadki roku.
Ile sezonów ma Cuarto Milenio?
Ten program ma 12 sezonów i ponad 463 programów, z co najmniej 36 pokazami w trzech sezonach i maksymalnie 44 pokazami w 5 sezonach.
Ten program nie jest pozbawiony kontrowersji ze względu na nacisk, w jakim podane są tematy, którymi się zajmują. Wielokrotnie Czwarte tysiąclecie Krytykowano ją za sposób i brak rygoru, z jakim traktują treści, zarówno z pozycji naukowej, jak i sceptycznej, nawet przez innych badaczy tajemnic.
Oprócz powodowania książka, w której zebrano piętnaście spraw z pierwszych trzech sezonów programuKrytykowano przypadki, w których błędy w ich raportach były godne uwagi, jak w przypadku rosyjskiego kosmonauty, który rzekomo zniknął ZSRR za niepowodzenie swojej misji, czy przypadek dziewcząt z cmentarza.
Błędy te zostały przyjęte w pewnych przypadkach przez osoby odpowiedzialne za: Czwarte tysiąclecie, choć dla niektórych krytyków jest to niewystarczające.