Skip to content

Co to są pliki dziennika systemu Linux i do czego służą?

3 de luty de 2021

Kiedy właśnie kupujemy nowy komputer lub aktualizujemy ten, który już mamy, to normalne, że nie wiemy, do czego służy wiele opcji, które nam oferuje. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę, że dzisiejsze komputery mają tak wiele funkcji, często wiemy, od czego zacząć korzystać z nich. Jeśli tak jest, ponieważ zdecydowałeś się zainstalować i używać Linuksa, nie ma problemu, ponieważ w tym artykule pokażemy Ci czym są pliki dziennika Linuksa i do czego służą.

Linux to system operacyjny szeroko znany na całym świecie i jeśli, jak w przypadku wielu ludzi, używasz go w życiu codziennym, dzisiaj dajemy Ci praktyczny przewodnik, aby lepiej go poznać. Nie pożałujesz czytania i dowiedzenia się, jak możesz wykorzystać pliki dziennika w systemie Linux.

Co to są pliki dziennika w systemie Linux?

W przypadku wszystkiego, co jest obecnie właścicielem komputera, jest bardzo jasne, że ma wiele przydatnych funkcji. A jest ich tak wiele, że wiele razy nie wiemy, dlaczego możemy ich użyć, a nawet jak sprawić, by działały. Jest to całkowicie normalne, ale jeśli chcesz uzyskać znacznie więcej z komputera, zalecamy zbadać dalej jego działanie.

Jeśli masz komputer z dowolną wersją systemu Linux, możesz zacząć od zbadania, jakie są pliki dziennika. Te bardzo ważne pliki też powszechnie nazywane plikami dziennika, to te, które zawierają różnorodne komunikaty o systemie.

Wśród wiadomości, które zawierają, są jądro, aplikacje, które masz i uruchamiasz na swoim komputerze, a także usługi, które na nim masz.

Jasne, te przydatne pliki są bardzo dobrze uporządkowane. W zależności od informacji lub danych, które zawierają, są one podzielone na kategorie, które pozwalają nam je łatwo zidentyfikować.

Podczas pobierania i instalowania Linuksa jest wiele rzeczy, na które można oczekiwać, jeśli chodzi o te pliki, ale do czego one służą? Cóż, wyjaśnimy ci to poniżej.

Do czego służą pliki dziennika w systemie Linux?

Te pliki, tak używane w komputerach z systemem Linux, są naprawdę przydatne. Krótko mówiąc, pliki dziennika służą bardziej niż cokolwiek innego do rozwiązywania problemów które występują podczas pracy komputera.

Oczywiście, aby to zrobić, musimy wiedzieć zidentyfikować problemy w systemie które można naprawić z tych plików, więc dobrze jest mieć kogoś, kto o tym wie, aby je skonfigurować. Teraz, jeśli masz obowiązek lub potrzebę skonfigurowania tych plików, zachęcamy do dalszej lektury i odkrycia, jak łatwo możesz to osiągnąć.

Jak uzyskać dostęp do plików dziennika w systemie Linux?

Dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia z tymi nieco ukrytymi funkcjami komputerów, dostęp do plików dziennika może wydawać się nieco skomplikowany. Cóż, w rzeczywistości jest to bardzo łatwe, jeśli wykonasz odpowiednie kroki co do litery.

Na początek należy pamiętać, że mogą można znaleźć w katalogu / var / log i odpowiednich podkatalogach. Można tam znaleźć kilka plików tego typu, po których następują liczby, które są tworzone, gdy pliki rejestru są w obiegu, aby uniknąć zbyt dużego rozmiaru dla dostępnego miejsca.

wstaw polecenia konsoli

Musisz również pamiętać, że aby uzyskać dostęp lub nawet, musisz być użytkownikiem root skonfigurować pliki dziennika w systemie Linux. Możesz również zmienić je na taki katalog za pomocą przydatnego polecenia cd. Pamiętanie o ich prawidłowym działaniu pomoże Ci nawet przewidzieć problemy, które mogą się pojawić w najbliższej przyszłości.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się monitorowanie plików w / var / log / secure, / var / log / messages, /var/log/boot.log, /var/log/auth.log, / var / log / faillog, / var / log / cron i tak dalej.

Podsumowując, konieczne jest, aby każdy dobry właściciel urządzenia z systemem Linux wiedział, jak prawidłowo z nimi postępować, ponieważ od tego będzie zależało jego prawidłowe działanie.

Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje mogą dotyczyć świetne narzędzie podczas używania i zarządzania komputerem, i zachęcamy do dalszych badań na ten interesujący temat. Niech nic Cię nie powstrzyma przed maksymalnym wykorzystaniem możliwości komputera z systemem Linux. ponieważ ma najlepsze narzędzia i aplikacje do pracy.

dołącz do naszego kanału telegram