Skip to content

Co to jest pamięć podręczna i do czego służy – rodzaje, zastosowania i funkcje

10 de Lipiec de 2021

Struktura naszych terminali takich jak urządzenia mobilne, laptopy i komputery posiada szereg narzędzi i mechanizmów, dzięki którym zapewniona jest poprawna praca tych urządzeń, dodatkowo dzięki tym odpowiednim procesom ogólna wydajność może ewoluować w znacznie bardziej efektywny sposób. szybki w momencie wykonywania jakiejkolwiek czynności.

W obrębie powiedzeń niezbędne mechanizmy lub komponenty W tych odpowiednich terminalach możemy znaleźć ważne czynniki, takie jak pamięć RAM (lub znana również jako pamięć o dostępie swobodnym) i pamięć podręczna. Ten ostatni spełnia ważną funkcję w naszych urządzeniach mobilnych i komputerach, które teraz przeanalizujemy.

Następnie damy ci małą recenzję o tym, czym jest pamięć podręczna, jaka jest jej funkcja jako taka i jakie typy pamięci podręcznej istnieją. Wyjaśnimy również, w jaki sposób możesz go usunąć z urządzenia mobilnego. Bez zbędnych ceregieli śledź nas i poznaj wszystkie dane, informacje i szczegóły dotyczące tego odpowiedniego komponentu zintegrowanego ze wszystkimi terminalami.

Co to jest pamięć podręczna i do czego tak naprawdę służy?

Chodzi o specjalny składnik oprogramowania lub sprzętu naszego urządzenia mobilnego lub komputera, jego podstawowym zadaniem jest przechowywanie wszelkiego rodzaju danych i informacji, które powstały w wyniku innych procesów, że tak powiem, są to najnowsze pliki i dane, które zostały opracowane lub wygenerowane przez nasz odpowiedni terminal. Pamięć ta podlega tym samym procesom co pamięć główna, ale w mniejszym stopniu.

Stąd można znaleźć wszelkiego rodzaju duplikaty plików lub ważne dane niektórych aplikacji lub programów, które wcześniej zainstalowaliśmy. Tego typu dane i informacje są niezwykle istotne dla poprawy wydajności i działania różnych aspektów naszych terminali. Ten rodzaj procesu jest znacznie bardziej widoczny w telefonach komórkowych.

Dzięki pamięci podręcznej wprowadzając dowolną aplikację lub program jako taki, będziemy cieszyć się znacznie prostszą i szybszą operacją, unikając wszelkiego rodzaju irytacji z powodu niedogodności innych niż terminal. Pamięć podręczna przechowuje wszystkie rodzaje plików, informacji i stosunkowo tymczasowych danych, aby móc jednocześnie pracować z procesorem.

Pomimo wielkiego przeznaczenia pamięci podręcznej w terminalu, zaleca się, aby od czasu do czasu, a dokładniej, co miesiąc, zajmijmy się usunięciem zapisanych danych w tej odpowiedniej przestrzeni. Ponieważ może się to kumulować i prowadzić do pewnego rodzaju awarii lub spowolnienia realizowanych przez nas procesów.

Jakie są cechy pamięci podręcznej i jakie ma zastosowanie?

Jeśli chcemy być nieco bardziej konkretni, cache ma kilka cech, które odróżniają go od innych. Przeanalizujmy to dogłębnie.

  • Zwykle ten rodzaj pamięci przechowuje bardzo specyficzne dane do codziennego użytku, dlatego przyspiesza procesy podczas korzystania z aplikacji.
  • Pamięć podręczna została stworzona, aby złagodzić wykorzystanie procesora/elementów komputera, znacznie zwalniając zużycie i poprawiając wydajność. Dotyczy to zwłaszcza pamięci podręcznej procesora, choć jest to również zauważalne w codziennej pamięci podręcznej (aplikacje, strony internetowe).
  • Pamięć podręczna zwykle mieć porządek hierarchiczny i tak to jest zorganizowane. Ponownie, ten stan wynika właśnie z jego przeznaczenia, jakim jest pamięć do przyspieszania procesów.
  • Pamięć podręczna rzadko zajmuje dużo miejsca. W każdym przypadku, gdy informacje są przechowywane, może być konieczne ich wyczyszczenie, ale zasadniczo dotyczy to pamięci podręcznej aplikacji lub przeglądarek.
  • Użycie pamięci podręcznej zależy od kontekstu, ale generalnie jej użycie przez Aplikacje wynika z konieczności przechowywania określonych danych. W większości przypadków dane z pamięci podręcznej są tam, więc możesz: uzyskać do nich szybszy dostęp, jak wspomnieliśmy wcześniej.

pamięć podręczna terminala

Ile jest rodzajów pamięci podręcznej

Jak powiedzieliśmy wcześniej, pamięć podręczna koncentruje się na zwiększeniu wydajności i funkcjonalności naszych terminali, przechowując w swojej przestrzeni wszelkiego rodzaju pliki, dane i informacje. Dlatego istnieje kilka miejsc, w których te pliki mogą być zapisywane, wyraźnie w zależności od ich zawartości.

Pamięć podręczna sieci Web.

Czy typy danych?, informacje i pliki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przeglądarek internetowych. Głównym celem jest zapewnienie, że wszystkie rodzaje procedur przeprowadzanych na różnych stronach i portalach są przeprowadzane prawidłowo i tak szybko, jak to możliwe, unikając wszelkiego rodzaju niepotrzebnego i denerwującego obciążenia.

Pamięć podręczna dysku.

To jest mały Część pamięci RAM powiązane z dyskiem jako takim. Koncentruje się to w dużej mierze na hostingu wszelkiego rodzaju plików, danych i informacji wcześniej odczytanych w celu przyspieszenia ich działania.

Śledź pamięć podręczną.

To bez wątpienia najmniej powszechny na liście. Ten rodzaj pamięci podręcznej występuje tylko w superkomputerach, których działanie jest znacznie bardziej rozbudowane i silniejsze niż zwykłego komputera.

Co się stanie, jeśli wyczyszczę pamięć podręczną telefonu lub komputera?

Wyczyszczenie pamięci podręcznej komputera lub aplikacji nie ma „poważnych” konsekwencji. Jedyne, na co możesz liczyć, to to wszystko trochę zwalnia. Pamiętaj, że pamięć podręczna ma na celu przyspieszenie procesów, więc wyczyszczenie jej spowoduje konieczność ponownego załadowania wszystkiego, co może tymczasowo obniżyć wydajność.

co to jest pamięć podręczna?

Dlaczego pamięć podręczna aplikacji powinna być czyszczona?

Chociaż powyższe jest prawdą, wiadomo, że pamięć podręczna może być przechowywana, ale nie zawsze automatycznie kasowane. W przypadku aplikacji mobilnych na dłuższą metę może to spowodować stopniowe zapełnianie pamięci.

Innymi słowy, czasami konieczne jest wyczyszczenie pamięci podręcznej. aby zwolnić miejsce na telefonie komórkowym/komputerze.

Jak wyczyścić pamięć podręczną aplikacji lub systemu?

Tym razem skupimy się na wyczyszczeniu pamięci podręcznej w systemie Windows, ale poniżej pokażemy, jak wykonać ten proces na urządzeniu mobilnym. Aby rozpocząć czyszczenie tych danych z komputera, konieczne będzie pobranie CCleaner. To narzędzie pozwala wyczyść pamięć podręczną wielu aplikacji zespołu.

Proces jest prosty, po pobraniu i zainstalowaniu CCleaner uruchom aplikację.Po uruchomieniu wyświetli się sekcja „Niestandardowe czyszczenie”, przejdź do niej. Tutaj zobaczysz dwie zakładki 'Windows’ i 'Programy’, najlepiej użyć obu sekcji.

Aby wyczyścić pamięć podręczną komputera, po prostu kliknij Analizuj i poczekaj, aż się zakończy. Następnie kliknij opcję „Uruchom odkurzacz” i program wyczyści pamięć podręczną, historię i inne dane zapisane na komputerze.

Jak możemy wyczyścić pamięć podręczną naszego telefonu komórkowego?

Jeśli masz smartfona z systemem operacyjnym Android wykonanie tego typu akcji jest bardzo proste. Zwróć uwagę i poznaj kroki.

Przede wszystkim będziemy musieli dostęp do ustawień mobilnychStamtąd przejdziemy do sekcji aplikacji, w tym poszukamy najcięższych aplikacji i klikniemy na nie. Na koniec klikniemy przycisk „Wyczyść pamięć podręczną” i to wszystko.