Skip to content

Co to jest GUI lub graficzny interfejs użytkownika i do czego służy w informatyce?

7 de Maj de 2021

Jeśli jesteś ciekawy świata komputerów i słyszałeś termin GUI, to normalne jest, że zadajesz sobie pytanie Co to jest GUI lub graficzny interfejs użytkownika i do czego to służy? Dlatego szybko i dokładnie powiemy Ci, o co chodzi.

Jedną z najważniejszych części programu komputerowego jest jego interfejs graficzny. Ponieważ zawiera wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego korzystania z programu lub systemu, w którym pracujesz, i służy jako wizualny przewodnik po poczucie komfortu każdemu, kto go używa. W zależności od używanego przez nas systemu będziemy mieli bardziej złożony lub prostszy interfejs. Można to bardzo docenić w różnych wersjach Linuksa, gdzie każda z nich ma różnice wizualne.

Co to jest GUI?

Plik zwany GUI, jest graficzną częścią systemu operacyjnego lub programu. Jest to istotna część programów komputerowych, a także systemów operacyjnych i różni się w zależności od siebie. Jest to łatwo zauważalne, gdy używamy Linuksa, ponieważ każda wersja Linuksa ma inną sekcję graficzną, co czyni je unikalnymi między sobą.

Zwykle, gdy myślisz o GUI, przychodzi na myśl szereg intuicyjnych menu i obiektów, w którym możemy dowiedzieć się, kto jest właścicielem aplikacji. Oprócz określenia, do czego służy każdy przycisk lub pole. Jego użycie było coraz bardziej potrzebne, dlatego obecnie bardzo niewiele programów nie zawiera interfejsu graficznego.

Dodatkowo interfejs ten doczekał się dużej ilości wariantów, dzięki czemu każda firma czy firma programista tworzy własne GUI. Dzieje się tak, ponieważ jest to sposób na nadanie projektowi osobowości i oryginalności. Firmy takie jak Microsoft i Apple są wyraźnymi przykładami unikalnych interfejsów graficznych.

Przypadki takie jak Windows są szczególne, ponieważ każda wersja ich systemu operacyjnego ma własny interfejs graficzny. Jednak wszystkie mają ze sobą pewien związek, więc można sprawić, że najnowsza wersja systemu Windows będzie wyglądać jak starsza lub odwrotnie.

Do czego służy graficzny interfejs użytkownika w komputerach?

Głównym celem GUI jest połączenie użytkownika z programem w przyjemny sposób być zrozumiałe dla całej publiczności. Innymi słowy, jest to sposób interpretacji kodu zawartego w programie lub znajdujący się za każdą z jego funkcji.

W ten sposób nie musisz mieć wiedzy komputerowej, aby z niego korzystać, ani nie musisz umieć czytać kodu programistycznego. Jego użycie jest ogólnie doceniane w systemach operacyjnych, ponieważ jeśli system nie ma co najmniej jednego prosty interfejs. Nie będzie to miało szerokiego grona odbiorców, wykazano, że interfejs graficzny może decydować o tym, czy system jest szeroko stosowany, czy nie.

Na co dzień widzimy, jak niezależni użytkownicy opracowują nowe GUI, specjalnie zaprojektowane dla konkretnego systemu operacyjnego. To może przydaje się, jeśli znudziło Ci się patrzenie na komputer w ten sam sposób.

Graficzne interfejsy użytkownika są dostępne dla wszystkich komputerów, w tym komputerów z niskim współczynnikiem gamma lub starszych. Przykładem tego jest instalacja lekkiego motywu w systemie Windows. Dzięki temu sprzęt może być znacznie bardziej płynny i nie traci na estetyce.

Jakie są części interfejsu graficznego?

Jako taki części interfejsu graficznego mogą się różnić w każdym z nich, więc zwykle nie znajdujemy dwóch takich samych, chyba że zostaną namierzone. Części, które je tworzą, to głównie przedmioty i pręty.

Do czego służy graficzny interfejs użytkownika w komputerach

W przypadku paski są szeroko stosowane do umieszczania różnych ikon do niektórych zadań. Większość z nich zawiera również tekst, treść może się również różnić w zależności od ich pozycji. Jeśli znajdują się na początku okna, mogą wyrazić nazwę programu.

A w przypadku guziki, ponieważ istnieje wiele rozmiarów i kształtów, więc często spotyka się symbole lub obrazy, które przedstawiają coś konkretnego. Przykładem może być przycisk Start, który często wskazuje na system, z którego korzystamy.