Skip to content

Co to jest FTTH i jakie są różnice w stosunku do instalacji HFC?

1 de marzec de 2021

Dziś większość z nas ma dostęp do Internetu z własnego domu. Ponadto zawsze szukamy coraz lepszych sposobów, aby cieszyć się wszystkimi usługami Internetu i poprawiać prędkość WiFi.

Ale czasami zastanawiamy się, jak to działa i za pomocą jakich kabli internet dociera do naszego domu. Dlatego dzisiaj pokazujemy czym jest FTTH i jakie są różnice przy montażu HFC.

Co to jest FTTH i HFC?

Zanim zaczniesz wyjaśniać sposób instalacji, z pewnością będziesz się zastanawiać, czym są FTTH i HFC. Tutaj dajemy ci jeden proste wyjaśnienie. Na początek nazwa FTTH oznacza Fiber to the Home lub w języku hiszpańskim, światłowód do domu. Składa się z prawie przezroczystego przewodu, który może być wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego.

A nazwa HFC oznacza Hybrid Fiber Coaxial, co w języku hiszpańskim oznacza współosiowa hybryda włókien. Kabel ten jest tanim rozwiązaniem na duże zapotrzebowanie na łącza internetowe na całym świecie. Jednak dopiero okaże się, jak działa hybrydowa współosiowa sieć światłowodowa.

Cóż, składa się z pojedynczego kabla światłowodowego, który rozprowadza Internet do różnych domów, dzięki mniejszym indywidualnym kablom, które wchodzą do każdego domu.

Jakie są rodzaje błonnika?

Przed porównaniem instalacji wspomnianych kabli warto wspomnieć o istniejących rodzajach włókien, aby je porównać. Światłowód to dostęp szerokopasmowy, który umożliwia żądane połączenie, ale głównie unika się stosowania miedzi.

Oto konkretna lista typów światłowodów lub FTTx, które istnieją do użytku komercyjnego. Istniejące FTTx to:

  • FTTN: lub Fibre to the Node, ten światłowód używa węzła do łączenia się z kabel koncentryczny dociera do domu, który potrzebuje połączenia.
  • FTTA: również światłowód do anteny, umożliwia lepszą prędkość przy podłączaniu światłowodu do anteny telefonicznej.
  • FTTB: skrót od Fibre to the Building, jest używany w budynkach i umożliwia dostęp do każdego domu za pomocą różnych kabli.
  • FTTC: lub Fiber to the Cabinet, to światłowód, który osiąga maksymalną odległość 300 metrów od budynku, aby go połączyć.
  • FTTH: lub, jak już wyjaśniliśmy, Fiber to the Home, czyli to, które trafia bezpośrednio do domu.

Chociaż istnieje szeroka gama włókien, które pozwalają na noszenie internet do twojego domu, zawsze zalecamy, aby zawsze używać najlepszego kabla sieciowego, aby móc połączyć się z Internetem w najlepszy sposób.

Jakie są różnice w instalacji FTTH i HFC?

Chociaż te dwa włókna są naprawdę opcjami przydatne i wykonalneprzy wyborze jednej z nich należy wziąć pod uwagę pewne różnice.

Po pierwsze, jedną z największych różnic jest to, że Kabel FTTH jeśli idzie bezpośrednio do domu bez potrzeby stosowania innego kabla, ale HFC nie dociera do domu, ale jest to kabel koncentryczny, który łączy go z danym domem.

Kolejną dużą różnicą jest cena. FTTH jest droższe niż HFC, ponieważ jest wykonane z dużo droższego materiału niż inne. Z drugiej strony, jeśli chcesz szybkiego i taniego rozwiązania, HFC jest twoją sprawą. Dzięki tanim, ale mocnym materiałom, HFC jest bardzo wygodną opcją.

Pod względem szybkości łącza wygrywa FTTH. To włókno pozwala, aby pomimo dużych odległości czy zakłóceń, nie ma to wpływu na prędkość internetu za kłopoty, sprawiając, że każdy grosz jest tego wart. I chociaż istnieją pewne różnice między światłowodem a innymi światłowodami, możemy Cię zapewnić, że jest to doskonała opcja połączenia z Internetem.

kolorowe kable do podłączenia do internetu

Niezależnie od wybranego włókna, zawsze zachęcamy do skorzystania z routera lub modemu Wi-Fi dobrej jakości. Możesz go kupić w oficjalnym sklepie wysokiej jakości, online, takim jak Amazon, lub w wybranym sklepie fizycznym.

Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje mogą być dla Ciebie przydatne i że pomogą Ci zawsze szukać najlepszych sposobów korzystania z Internetu szybki i jakościowy.

dołącz do naszego kanału telegram