Skip to content

Co oznacza niebieskie światło wychodzące z ekranu urządzenia?

29 de styczeń de 2021

Większość ludzi spędza godziny przed ekranem swoich urządzeń elektronicznych, nie myśląc o zagrożeniach, jakie może spowodować niebieskie światło emitowane przez te urządzenia; a nawet wielu nawet nie wie, że ich urządzenia emitują niebieskie światło. Ten artykuł wyjaśni Co oznacza niebieskie światło emitowane przez ekran urządzenia? i jakie niebezpieczeństwa stwarza to światło.

Co oznacza niebieskie światło emitowane z ekranu urządzenia?

Głównym źródłem światła jest słońce, a ekspozycja na nie bez nadmiernego światła jest zazwyczaj korzystna dla zdrowia. Ale w tym artykule porozmawiamy o sztucznym niebieskim świetle emitowanym przez urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety, lampy, laptopy, telewizory i monitory; który jest wysoce energiczny i szkodliwe dla zdrowia.

Światło emitowane przez te urządzenia może na pierwszy rzut oka wydawać się białe, a to dlatego, że składa się z różnych kolorów, które sprawiają wrażenie, że jest białe; ale w rzeczywistości to białe światło składa się w około 25% ze światła niebieskiego.

Więc niebieskie światło jest cząsteczki elektromagnetyczne które podróżują falami; Istnieją dwa rodzaje światła niebieskiego, turkusowe i fioletowe. Ten ostatni (fioletowy) występuje w urządzeniach elektronicznych i jest najbardziej szkodliwy, ponieważ ma długość fali od 380 do 450 nm.

Ponieważ niebieskie fale świetlne są krótkie, mają wyższą energię; dlatego powodują poważne uszkodzenia wzroku. Energia światła niebieskiego przenika bezpośrednio do siatkówki, ponieważ oko nie posiada filtra, który ma zapobiegać szkodliwemu działaniu tego światła.

Zagrożenia spowodowane niebieskim światłem emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych

 • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (DMAE); zaburzenie, które powoli niszczy wzrok. Chociaż zaburzenie to jest związane z wiekiem, stosowanie urządzeń elektronicznych zwiększa ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.
 • Zmęczenie i stres wzrokowy które mogą również powodować m.in. bóle głowy, suchość oczu lub łzawienie, zaczerwienienie oczu.
 • Przerywa cykl snu; Długie godziny ekspozycji na niebieskie światło w nocy zmniejszają produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za informowanie organizmu, że nadszedł czas na sen. Kiedy poziom tego hormonu spada, użytkownicy cierpią na bezsenność.
 • Produkuje uszkodzenie skóry; do tego stopnia, że ​​spowoduje przedwczesne starzenie lub wypryski na skórze.
 • Tworzenie się zaćmy
 • Przyspiesza proces ślepoty u niektórych osób.
 • Niektórzy eksperci twierdzą, że zwiększa ryzyko raka.

Wskazówki, jak uniknąć uszkodzeń w wyniku ekspozycji na tego typu światło

 • Posługiwać się okulary przeznaczone do blokowania niebieskiego światła podczas korzystania z urządzeń. Te okulary są dostępne w różnych sklepach, w tym Amazon czy AliExpress.
 • Włącz tryb ciemny na urządzeniach z systemem Android, iOS i każdym innym ekranie, z którego korzystasz w ciągu dnia od godziny 19:00. Jeśli nie są dostępne, wiele aplikacji ma również ciemną wersję. Sprawdź również, czy Twój komputer lub telewizor ma filtry łagodzące to światło.
 • Zmniejsz czas spędzany na korzystaniu z tych urządzeń, zaleca się spędzanie przed nimi maksymalnie 6 godzin dziennie.
 • Jedz pokarmy bogate w przeciwutleniacze; wśród nich można wymienić m.in. kiwi, pomarańczę, cukinię, dyni, melona, ​​mango.
 • Zmniejsz jasność ekranu wszystkich urządzeń z systemem Android, iOS i innych, których używasz, zwłaszcza w nocy.

Kobieta ogląda swój telefon w nocy

Urządzenia elektroniczne są dziś niezbędne, dlatego wszyscy jesteśmy codziennie narażeni na emitowane przez nie niebieskie światło. Chociaż trudno jest uniknąć korzystania z tego sprzętu, jeśli możemy podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka spowodowanego przez niebieskie światło emitowane przez urządzenie.