Z pewnością nie można ignorować wartości i etyki organizacji biznesowej. Dlatego w tym przewodniku omówimy czym jest klasyczna i współczesna teoria organizacji zarządzania, w ten sposób możesz określić różnice między nimi.
Podstawowe typy struktur organizacyjnych przedsiębiorstw są zróżnicowane, ale wiele z nich wychodzi od zasad klasycznej teorii i współczesnej teorii zarządzania. Biorąc to pod uwagę, powiedzmy trochę o tym.
Klasyczna teoria organizacji administracji
Historia organizacji i administracji biznesowej jest obszerna, w każdym razie jest kilka liczb, które możemy wyróżnić z reszty. Mówiąc bardziej konkretnie, i to już w czasach współczesnych, pojawienie się klasycznej organizacji wynika głównie z postaci Frederick Winlow Taylor.
Taylor urodził się w 1856 roku w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, wyróżniając się jako doskonały promotor nowych pomysłów, dla których stał się jedną z najważniejszych postaci w historii organizacja branżowa. Taylor ustanowił zasady organizacyjne, które pozwoliły na wydajną firmę. Bycie jednym z pierwszych, którzy uznają analizę za aspekt podstawowy.
W każdym razie nie tylko on ustalał zasady organizacyjne pomyślane dla branży i firmy. Inną znaną postacią w tej dziedzinie był Henry Ford, który ustanowił system produkcji seryjnej co byłoby rewolucyjne dla późniejszego rozwoju przemysłowego.
Teraz historia jest rozległa i jest wielu, którzy interweniowali w rozwoju organizacji „Klasyczny”. W każdym razie możemy wskazać pewne zasady obecne w tego typu organizacjach.
Zasady klasycznej teorii organizacji
- Wydajność: efektywność jest podstawową zasadą klasycznej teorii organizacji, będącą jej fundamentem.
- Wykwalifikowany personel: teoria zakłada, że do wykonania określonego zadania należy poszukiwać najbardziej wykwalifikowanego personelu.
- Odpowiednie planowanie: z kolei planowanie ma znaczenie dla prosperowania zgodnie z teorią klasyczną.
- Ocena pracowników: wydajność pracowników będzie oceniana na bieżąco.
Oprócz powyższego, na poziomie administracyjnym często widzi się dyrektorzy i różni menedżerowie, którzy mają władzę nad innymi ludźmi. To właśnie ci pracownicy podejmują najistotniejsze decyzje, a pozostali po prostu przestrzegają ustalonych przez siebie przepisów.
Współczesna teoria organizacji w administracji
Poglądy na temat współczesnej struktury organizacyjnej są zróżnicowane. Niektórzy akceptują to jako najwłaściwszy sposób pracy, ale ma on wielu przeciwników. Tak czy inaczej, spójrzmy na zasady tego typu organizacji. W każdym razie bardzo ważne jest, aby dogłębnie przeanalizować zalety i wady zmiany organizacyjnej.
Być może głównym fundamentem współczesnej organizacji jest to, że elastyczność jest jedną z najważniejszych zasad. Oczywiście praca jest istotna, ale brane są pod uwagę inne czynniki, które wielu bierze pod uwagę „ludzie”.
W rzeczywistości współczesne struktury organizacyjne to potwierdzają szczęśliwa osoba będzie pracowała bardziej adekwatnie. Z tego powodu dąży się do dobrostanu pracownika, co jest sprzeczne ze strukturą klasycznej organizacji, która zwykle szuka wyników biznesowych przed rozwojem ludzkim personelu.
Współczesna teoria i empowerment
We współczesnej teorii znajdujemy „Wzmocnienie”, niezbędny w strukturze zespołu. Stanowi główny aspekt współczesnej organizacji, w której wszyscy członkowie zespołu ustalają plan pracy w sposób demokratyczny.
w współczesne systemy organizacyjne, hierarchia nie istnieje (lub jest bardzo wąska). W rzeczywistości w tego typu systemach pracownicy, szefowie (menadżerowie) i inni zaangażowani bezpośrednio interweniują w zgłaszanie pomysłów i ogólny rozwój firmy.
Współczesna struktura organizacyjna wymaga od osób odpowiedzialnych pracować dla dobra wszystkich. W związku z tym sekcja działu kadr jest niezbędna.
Istnieje wiele poglądów związanych z klasyczną i współczesną organizacją. Niektórzy gorliwie bronią klasycznej organizacji, inni postrzegają współczesną organizację jako pozbawioną powagi, a wielu postrzega ją jako ścieżkę nowego wieku. W każdym razie nie można zaprzeczyć, jak ważna dla sukcesu firmy jest kultura organizacyjna.