Skip to content

Jak sprawdzić stan dysku twardego, aby wiedzieć, czy zawiera błędy

26 de luty de 2021

Wtedy zobaczymy jak sprawdzić stan dysku twardego pod kątem błędów i jak je rozwiązać w niezwykle prosty sposób.

Bardzo ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali, że w pewnym momencie dysk twardy może ulec awarii. Jest to coś niezwykle normalnego, żywotność dysku twardego wynosi zwykle od 5 do 8 lat, chociaż w niektórych przypadkach może być dłuższa, zależy to od jego wykorzystania.

Ale musimy być świadomi i co jakiś czas sprawdzać, czy nie ma błędów. Wiele razy można naprawić i przenieść dalej przez kilka lat z tym samym dyskiem twardym.

Jak sprawdzić stan mojego dysku twardego za pomocą CHKDSK

 • Pierwszą rzeczą, którą zamierzamy zrobić, jest przejście do „Moja drużyna„Lub”Ta drużyna„A następnie będziemy musieli kliknąć prawym przyciskiem myszy i nacisnąć opcję„ Właściwości ”.
 • Gdy już jesteśmy w „Właściwościach”, należy przejść do zakładki „Narzędzia”.
 • Teraz to, co zrobimy, to naciśnięcie przycisku „Sprawdź” z ikoną w kształcie tarczy.
 • Zaczyna sprawdzać i powie nam, czy dysk twardy ma jakiś błąd. Służy jednak tylko do diagnozy i stąd nic nie rozwiążemy.
 • Jeśli więc znajdziemy błąd, będziemy kontynuować „Początek” a następnie napiszemy w wynikach „cmd”, pojawi się „Wiersz polecenia”, kliknij go prawym przyciskiem myszy i naciśnij „Uruchom jako administrator”.
 • Następnie zamknij dowolny program otwarty na komputerze.
 • Następnie będziesz musiał napisać literę dysku, który chcesz naprawić: chkdsk „Litera” „Parametr”. Gdzie wstawimy „Litera”, powinno być „c:” lub „d:”, zależy od litery dysku.
 • W miejscu, w którym piszemy „parametr”, powinno być „/ f”, jeśli chcemy poprawić błędy dysku. W przypadku, gdy chcemy poprawić błędy w sektorze dysku zamiast „fa„Będziemy musieli umieścić”/ r”.
 • W ten sposób wyglądałoby to tak: chkdsk c: / f lub chkdsk c: / r

Jak sprawdzić i naprawić stan dysku twardego za pomocą aplikacji WMIC

 • Inną metodą jest bezpośrednie użycie wiersza poleceń jako administrator. Po prostu idź do domu i wpisz „CMD”I otwórz wiersz polecenia jako administrator.
 • Pierwsze polecenie, które będziesz musiał wpisać, to „wmic”.
 • Po tym będziemy musieli napisać „diskdrive uzyskać status”.
 • Jeśli dysk twardy jest „w porządku„Tylko to słowo pojawi się w oknie poleceń, więc nie będziesz mieć żadnego problemu.

Sprawdź i napraw dysk twardy za pomocą CrystalDiskMark

Jeśli nie chcesz zajmować się oknami poleceń. Następnie możesz użyć CrystalDiskMark do rozwiązania dowolnego problemu. To narzędzie jest bardzo przydatne, ponieważ możemy sprawdzić stan i prędkość naszego dysku twardego pod kątem pisanie i czytanie.

Dysk twardy musi działać z określoną prędkością. Co oznacza, że ​​jeśli prędkość jest niższa, dzieje się coś dziwnego i możesz mieć kilka problemów z rękami.

Dowiedz się więcej o dysku twardym z CrystalDiskInfo

Mamy też narzędzie o nazwie CrystalDiskInfo, to nie to samo, ponieważ dostarcza nam szczegółowych informacji o wszystkim, co dotyczy naszego dysku twardego, podczas gdy w poprzednim przypadku można by było powiedzieć, że jest to swego rodzaju benchmark.

obraz dysku twardego

Dzięki temu interesującemu narzędziu możemy łatwo zobaczyć stan dysku twardego. Wraz z ciekawszymi informacjami, z których możemy skorzystać.

Jeśli spojrzysz na górę, zobaczysz, jakie dyski masz i czy są w dobrym stanie, czy nie. Jest to interfejs, który jest zbyt prosty, ale użyteczny, a przede wszystkim dokładny, idealny dla tych, którzy chcą szybko sprawdzić stan swojego dysku twardego bez większego zastanowienia.