Skip to content

Jak skonfigurować sieć VLAN routera neutralnego, aby używać go ze światłowodem?

31 de styczeń de 2021

Plik światłowód Jest to niewątpliwie wynalazek, który zrewolucjonizował telekomunikację i umożliwił znacznie wyższe prędkości połączeń. Istnieją różne typy i cechy światłowodów. Jedną z zalet posiadania połączenia światłowodowego jest to, że umożliwia ono konfigurację Router mieć sieci Sieci VLAN.

To samodzielne narzędzie do wirtualnej sieci bardzo pomogło firmom na całym świecie w uporządkowaniu sieci. W ten sposób mogą dzielić informacje według działów, a także ograniczać dostęp do niektórych obszarów w celu lepszej ochrony.

Posiadanie konfiguracji VLAN jest bardzo przydatne, ponieważ pozwala zmniejszyć opóźnienia i poprawić bezpieczeństwo połączenia. I właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na taką konfigurację dla swoich biur czy miejsc pracy. Dlatego dzisiaj pokażemy Ci z naszym przewodnikiem, jak możesz sam skonfiguruj router do tworzenia własnych sieci wirtualnych.

Co to jest sieć VLAN i jakie daje nam korzyści?

ZA wirtualna sieć lokalna lub VLAN jest to metoda tworzenia niezależnych sieci logicznych w ramach tej samej sieci fizycznej. W ten sposób można zmniejszyć domenę rozgłoszeniową lub innymi słowy ograniczyć zdolność urządzenia do wejścia do określonej sieci.

Dzięki temu podłączone komputery nie mogą się ze sobą komunikować, jest to bardzo przydatne, ponieważ w ten sposób możesz chronić swoje prywatne informacje przed innymi. Oprócz sieci wirtualne utworzony będzie szybciej, ponieważ ruch zostanie ograniczony do określonej liczby urządzeń.

Jak skonfigurować wirtualną sieć lokalną z neutralnego routera?

Przełącznik sieci lokalnej

Przejdźmy dalej, aby wyjaśnić, jak przebiega ten proces, kroki, które należy wykonać, mogą się nieco różnić w zależności od firmy, która zapewnia połączenie. Postaramy się omówić ten temat w możliwie najbardziej ogólny sposób, ale jeśli masz problemy, najlepiej będzie, jeśli się z Tobą skontaktujesz dostawca usługi.

Oto kroki, które musisz wykonać:

  • Pierwszą rzeczą jest podłączenie kabla „Ethernet” ONT na porcie WAN routera
  • Podłączamy ten sam kabel do naszego komputera.
  • Dostęp do portalu konfiguracji routera uzyskujemy wpisując w wyszukiwarce „192.168.1.1”.
  • Podajemy naszą nazwę użytkownika i hasło, aby wejść.

W tym momencie konfiguracja będzie zależeć od twojego Dostawca internetu, poniżej wskażemy konfiguracje najpopularniejszych operatorów Hiszpania.

Sieci instytucjonalne i korporacyjne używają obecnie tej konfiguracji ze względów bezpieczeństwa lub w celu ograniczenia dostępu niechcianym użytkownikom. Chronią informacje, a jednocześnie efektywnie organizują sieć w hierarchie, którymi można zarządzać z poziomu rdzeń sieci. Zobaczmy dla każdego operatora:

Movistar

Aktywujesz opcję „Specjalne wymagania ISP”. Wybieramy opcję „Movistar triple VLAN” następnie w internecie piszemy w VID 6 i w priorytecie 1, dla IPTV piszemy w VID 3 i w priorytecie 5 a na końcu w VoIP piszemy w VID 2 i w priorytet 4. Pozostaje tylko dać to dalej, aby zapisać dane i to wszystko.

Vodafone

W przypadku Vodafone przechodzimy do „szybkiej konfiguracji internetu” podajemy „Nie”, a następnie do „Konfiguracja internetowa”. Tutaj możesz wybrać domyślną konfigurację Rutera, tylko w opcji „internet” wpisz VID 100 i priorytet 0 wtedy dla IPTV VID równy 100 AND „0” z priorytetem, a dla VoIP VID w 2 i priorytet w 4. Wreszcie dajesz to w następnym i gotowe.

Pomarańczowy

Po wejściu należy wejść w „ustawienia internetowe” i nacisnąć „Nie”. Proszę wybrać „Automatyczny adres IP” i aktywuj opcję „Specjalne wymagania dostawcy usług internetowych”. Poszukaj opcji „Regulacja ręczna” i wpisz wszystkie priorytety VID 832 i 0. Wybierz opcję „Dalej” i gotowe.

Jeśli chcesz zrezygnować z usługi Orange online, kliknij w ten link, a dowiesz się, jak to zrobić.

Jazztel

Przejdź do opcji, aby ręcznie skonfigurować połączenie internetowe. Wybierz, aby zrobić to w jakiś sposób automatyczny. Musisz aktywować opcję identyfikacji swojego operatora usług telekomunikacyjnych.

Kliknij strzałkę i wybierz „Regulacja ręczna”. Następnie dla wszystkich napiszesz w VID 1074 i priorytecie 0. Dajesz „Dalej” i to wszystko.

Innym narzędziem, które może być bardzo przydatne, jest udostępnianie połączenia internetowego z Androida na iPhone’a, oto artykuł, dzięki któremu wiesz, jak to zrobić.