Skip to content

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości publikowane w Internecie? (Przykład)

27 de luty de 2021

Internet jest zalewany różnorodnymi wiadomościami; To może być przytłaczające, ponieważ nie wiesz, czy wszystko, co czytasz, jest prawdą, czy fałszem. Wtedy na pewno będziesz się zastanawiać Jak rozpoznać fałszywe wiadomości publikowane w Internecie?, ten post zawiera kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować fałszywe wiadomości znalezione w Internecie.

Dlaczego fałszywe wiadomości publikowane w Internecie są tak niebezpieczne?

Fake news, czyli Fake News, rośnie w Internecie i wynika z tego, że korzystanie z sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter, zmieniło fałszywe wiadomości w zjawisko wirusowe, które spowodowało spustoszenie. A to dlatego, że twórcy tej wiadomości to pozbawieni skrupułów ludzie, którzy chcą przekazywać destrukcyjne informacje aby wyrządzić krzywdę. Fałszywe wiadomości są częścią zagrożeń, które istnieją w sieciach społecznościowych i których można uniknąć.

Tego typu wiadomości są celowo pisane, aby wpłynąć na użytkowników i wywołać jakąś reakcję w określonym czasie; takich jak kryzysy gospodarcze, polityczne, społeczne lub kampanie wyborcze, i czasami są rozpowszechniane przez fałszywe profile w sieciach społecznościowych. Niektóre z niebezpieczeństw generowanych przez tę wiadomość to:

 • Dbają o to zdyskredytować do osoby, firmy, religii, rządów lub kraju.
 • Pomylić celowo na ludzi, aby wywołać zamieszanie, skandale lub alarmy.
 • Wpłyń na użytkowników, aby podjęli decyzję faworyzującą firmę, partię polityczną lub jakąś doktrynę.
 • Służą do zwiększania nienawiści rasowej, religijnej lub społecznej.
 • Zagrażają bezpieczeństwu miasta lub narodu.
 • Użytkownicy internetu mogą być ofiary rabunku; ponieważ niektóre z tych wiadomości są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem przeznaczonym do infekowania komputerów i kradzieży danych osobowych.
 • Podszywaj się pod oryginalne czcionki.
 • Zdobądź dużą liczbę wizyt w portalach informacyjnych.

Te fałszywe wiadomości mają bardzo jasny cel kształtować sposób działania, myślenia i podejmowania decyzji użytkowników; Ta fałszywa wiadomość przenika do umysłów łatwowiernych ludzi, którzy nie przestają być krytyczni i zastanawiają się, czy to, co czytają, jest prawdą, czy fałszem.

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości publikowane w Internecie?

 • Czytaj całe wiadomości, nigdy nie czytaj samego nagłówka; od czasu nagłówków fałszywych wiadomości mają na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników Dlatego zazwyczaj są to tytuły przykuwające uwagę i przykuwające uwagę. Dokładne przeczytanie wiadomości pomoże ci zorientować się, czy są prawdziwe, czy fałszywe, ponieważ czasami tytuł nie pasuje do treści wiadomości.
 • Przeprowadź dochodzenie wiadomości; na przykład przeszukaj przeglądarkę internetową pod kątem informacji o autorze, medium lub stronie internetowej, która je opublikowała, przydatne będzie nawet przeszukanie tytułów wiadomości w sieci, aby potwierdzić, czy wiadomości pojawiają się na innych wiarygodnych portalach.
 • Jeśli wiadomości są anonimowe, nie mają daty i żadne źródło nie zaczyna podejrzewać, że mogą być fałszywe.
 • Możesz również wyobrazić sobie w Google zdjęcie lub obraz, który zawiera wiadomości, aby sprawdzić, czy jest autentyczny i nie został sfałszowany lub skradziony z niektórych starych wiadomości.
 • Sprawdź termin często zdarza się, że fałszywe wiadomości pochodzą z wydarzeń z przeszłości i są publikowane ponownie w chwili obecnej, aby sprawiać wrażenie, że jest to wydarzenie bieżące.

Długi tekst oceniany za pomocą lupy jest fałszywie nowy

 • Jeśli jest to wiadomość otrzymana przez WhatsApp, Telegram lub podobną aplikację, sprawdź, czy ma autorstwo lub link potwierdzający, co Ci przesłali. Jeśli jest to dźwięk, posłuchaj go w całości, aby sprawdzić, czy informacje są spójne.
 • Zapytaj osobę, która Ci wysłała, skąd pochodzą informacje. Od wielu razy te wiadomości to w rzeczywistości wiadomości-śmieci lub spam.
 • Sprawdź adres URL aby potwierdzić, że wiadomości pochodzą z zaufanej witryny, ponieważ wiele witryn z fałszywymi wiadomościami udaje oficjalne witryny. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak sprawdzić, czy strona internetowa jest fałszywa, czy prawdziwa.
 • Zwróć uwagę na drobne szczegóły; fałszywe wiadomości są błędnie napisane, dziwnie zaprojektowane, pisane wielkimi literami i używane są wykrzykniki.
 • Skorzystaj z platform przeznaczonych do wykrywania fałszywych wiadomości, takich jak Maldito Bulo, El Tragabulos czy The Trust Project.
 • Dają tabloidowe podejście do informacji.

Przed udostępnieniem wiadomości myśl i kieruj się zdrowym rozsądkiemPonieważ w Internecie można znaleźć wiele informacji, które mogą być prawdziwe, ale są też fałszywe, które mają złośliwy cel w społeczeństwie; więc upewnij się, że to, co udostępniasz, jest prawdziwą i wiarygodną wiadomością.

dołącz do naszego kanału telegram