Skip to content

Jak poznać model mojej płyty głównej, który zainstalowałem na moim komputerze z systemem Windows? (Przykład) – Bardzo łatwe

24 de luty de 2021

Podczas wykonywania konserwacji lub aktualizacji komputera ważne jest, aby mieć jak najwięcej informacji o komputerze. Jeden z najważniejszych elementów skupia się na jak poznać model płyty głównej, którą zainstalowałeś w swoim komputerze.

Jaka jest płyta główna?

Bez płyty głównej nie ma działającego komputera. Jest to podstawowy element twojego komputera, ponieważ z cech, które może mieć, będziesz mógł zainstalować pozostałe dodatki do działania twojego komputera.

Komponenty, takie jak pamięć RAM, procesor, karta graficzna, porty klawiatury, myszy, monitora, mogą się różnić w zależności od właściwości płyty głównej.

Modele płyt głównych

Istnieje wiele różnych płyt głównych do zainstalowania w komputerze, stanowiących określoną grupę, która jest pozycjonowana jako najpowszechniejsza na rynku. Jeśli myślisz o zbudowaniu komputera od podstaw, musisz mieć jasność co do modelu planszy, której chcesz użyć:

 • E-ATX: Jest to jeden z największych formatów pod względem płyty głównej, ma wymiary 305 x 330 mm, a także obfite gniazda do instalacji pamięci RAM i kart graficznych.
 • ATX: Ten format jest obecny na rynku komputerowym od 1995 roku. Jest to jedna z najczęściej używanych płyt głównych, ma wymiary 305 x 224 mm. Jest uważany za jeden z najbardziej kompletnych dzięki 7 gniazdom do rozbudowy i 4 dostępnym gniazdom do instalacji pamięci. BARAN.
 • Micro ATX: Ten format ma wymiary mniejsze niż dwa podane powyżej, licząc 244 x 244 mm, są idealne dla komputerów przeznaczonych do zadań biurowych, ponieważ nie potrzebowałyby zbyt wielu gniazd rozszerzeń, kart graficznych.

Jak poznać model płyty głównej mojego komputera?

Jeśli z drugiej strony chcesz pogłębić wiedzę o swoim komputerze, a co za tym idzie, chcesz wiedzieć jaki typ płyty głównej ma twój komputermusisz znać różne alternatywy.

znać model płyty głównej mojego komputera

W tradycyjny sposób

Jedną z różnych alternatyw, o których musisz wiedzieć, jest model płyty głównej, za pośrednictwem rozszerzenia kontrola fizyczna twojego procesora. Aby to zrobić, musisz:

 • Wyłącz komputer.
 • Odłącz go od źródła zasilania.
 • Odkręć i zdejmij jedną z osłon procesor.

Oglądanie w ten sposób modelu płyty głównej może być nieco trudne, więc uzbrój się w latarkę, aby to zobaczyć.

Konsola Windows

Nie jest konieczne przestrzeganie tego żmudnego protokołu lub pobieranie programów, aby znać płytę główną komputera, jeśli możesz skorzystać z tej metody. Aby użyć konsola, Będziesz musiał:

 • Naciśnij jednocześnie klawisze Windows i R.
 • Pojawi się okno, w którym wpiszesz cmd.
 • Naciśnięcie „enter” otworzy konsolę poleceń.
 • Wprowadź polecenie Płyta bazowa wmic pobierz produkt, producenta, wersję, numer seryjny (Bardzo ważne jest, aby było napisane w taki sam sposób, jak pokazano).

W ten sposób, Windows dostarczy model płyty głównej, którą masz w swoim komputerze. Jednak aby poznać jego specyfikacje, będziesz musiał przeszukać sieć.

Informacje o systemie

Jest to kolejne narzędzie, które ma Twój komputer i aby uzyskać do niego dostęp, będziesz musiał powtórzyć pierwszy krok z poprzedniej alternatywy. W ten sposób:

 • Naciśnij klawisze Windows i R.
 • W oknie tym razem napiszesz msinfo32
 • W momencie naciśnięcia «enter» otworzy się okno, które zaoferuje model płyty głównej twojego komputera.

Podobnie jak poprzednia procedura, nie dostarcza więcej szczegółów dotyczących specyfikacji płytki, ale bez wątpienia jest to najłatwiejszy sposób na poznanie modelu.

Poprzez programy

Jeśli te alternatywy są niewystarczające, istnieje kilka wysoce zalecanych programów do tego typu działań: CPU-Z Y Speccy, te darmowe programy a dzięki prostemu interfejsowi dostarczą informacji o płycie głównej.

dołącz do naszego kanału telegram