Skip to content

Czym są i jak działają sieci lokalne – LAN?

2 de luty de 2021

Obecnie nasz komputery Są niezbędnymi narzędziami w takich obszarach, jak edukacja i biznes (żeby wymienić tylko kilka). Chcemy, aby nasze zespoły były wzajemnie połączone w celu współdzielenia zasobów, ale czy wiesz, czym są sieci lokalne – sieci LAN i jak działają?

Ten artykuł zachęca do odkrycia struktury tych popularnych sieci, które okazały się bardzo przydatne w biurach na całym świecie. Będziesz wiedział, z czego składa się sieć LAN i jego działanie w świecie informatyki.

Z drugiej strony uczy się więcej na temat sieci na poziomie ogólnym, zalecamy zapoznanie się z tym, czym jest technologia bezprzewodowa i do czego służy. Bez zbędnych ceregieli przejdźmy do sieci lokalnych.

Czym są i jak działają sieci lokalne – LAN?

Aby nasze komputery były połączone w sieć, konieczne jest ustalenie topologii odpowiedniej do naszych potrzeb i środowiska. ZA sieć lokalna Zwykle umożliwiają połączenie między sprzętem a urządzeniami peryferyjnymi na ograniczonej przestrzeni do dwustu metrów i są często używane w budynkach i biurach handlowych.

Tego typu sieci bardzo różnią się od sieci komórkowych i innych podobnych. Aby dogłębnie poznać te różnice, zalecamy poznanie sieci komórkowych i ich typów.

Następnie wyjaśnimy, z czego się składają sieci lokalne i jego działanie, abyś mógł zrozumieć jego użyteczność w społeczeństwie.

Co to są sieci lokalne? – LAN

Aby lepiej zrozumieć podane poniżej informacje, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są główne usługi sieciowe i jakie są główne usługi sieciowe, co z pewnością pomoże ci lepiej zrozumieć, jak ogólnie działają sieci.

Sieci lokalne zwane również LAN (Sieć lokalna) to zestaw sprzętu komputerowego i urządzeń połączonych ze sobą w celu ustanowienia komunikacji wspólnego typu za pośrednictwem łącza bezprzewodowego z serwerem. Serwer to komputer odpowiedzialny za zarządzanie urządzenia peryferyjne i przechowuj informacje.

Sieci lokalne są szeroko stosowane w domach, biurach i placówkach handlowych. Każda sieć LAN umożliwia połączenie między dwoma lub więcej komputerami w celu współdzielenia zasobów lub przechowywania informacji w sieci.

Warto wspomnieć, że korzystają z sieci lokalnych kable, routery, przełączniki i inne elementy, aby móc połączyć się z serwerem. Połączenie może również obejmować witryny internetowe i inne sieci lokalne. Oznacza to, że sieć LAN może być skonfigurowana dla kilku lub kilkuset użytkowników.

Zwykle serwer zarządza wszystkimi aplikacjami używanymi w sieci; to jest do powiedzenia; klienci uzyskują dostęp do usług i zasobów za pośrednictwem aplikacji działających na serwerze LAN. Klienci mogą udostępniać pliki w sieci, ale dostęp do odczytu i zapisu będzie zależał od pliku administrator.

Jak działają sieci lokalne? –LAN

Aby utworzyć połączenie LAN, użyj pliku kabel Ethernet. Kabel jest nadal używany, ponieważ zapewnia to większą stabilność w odniesieniu do możliwych zakłóceń, które mogą być wytwarzane przez fizyczne sygnały blokujące sieć.

Wcześniej sieci lokalne korzystały z technologii, w tym Token Ring, DECNET, ARNET i FDDI. Chociaż DECNET i Token Ring zostały zastąpione przez Ethernet, ARNET i FDDI są nadal aktywne w niektórych sektorach, takich jak przemysł.

Jeden z atrybutów Ethernet polega na tym, że osiąga prędkość transferu do setek gigabajtów na sekundę. Dziś ta przydatna technologia wykorzystuje kable światłowodowe o dużym zasięgu kilku kilometrów. Jednak niektóre sieci LAN są nadal wdrażane za pomocą kabli miedzianych o długości do stu metrów.

Kabel internetowy

Jest to sieć domowa i służbowa

Można podzielić dowolną sieć LAN opartą na Ethernet fizyczne i wirtualne sieci LAN. Ta cecha pozwala na podział sieci bez konieczności modyfikacji infrastruktury, w której zostały wdrożone.

O środowiskach, gdy sieć LAN jest zainstalowana w domu, urządzeniach połączyć się bezpośrednio. Ten proces nazywa się siecią peer to peer lub P2P. Na przykład w innych środowiskach, takich jak sektor biznesowy, często nawiązywane jest połączenie typu klient-serwer lub model klient-serwer.

Oczywiście sieci lokalne to sieci domowe i służbowe, ale chcesz dowiedzieć się więcej o Internecie. Pamiętaj, że zawsze możesz dowiedzieć się, kim są dostawcy Internetu (ISP) i do czego służą, co jest dziś istotne w naszym połączonym świecie.

dołącz do naszego kanału telegram