Skip to content

Co to są domowe serwery NAS i do czego służą? Jak działają i jakie są ich zastosowania? [Ejemplo]

29 de styczeń de 2021

Każdego dnia łatwiej znaleźć gospodarstwa domowe z wieloma urządzeniami podłączonymi do sieci. W związku z tym pojawia się potrzeba posiadania serwera w domu. Domowe serwery NAS są idealne do posiadania w domu. Stały się niezbędne ze względu na różnorodność zastosowań, jakie można im nadać.

Co to jest domowy serwer NAS?

Systemy pamięci masowej NAS lub jako jego akronim w języku angielskim Network Attached Storage są używane scentralizować informacje dla firmy lub gospodarstwa domowego. Gwarantuje to integralność i ochronę plików, regularnie generując kopie zapasowe.

Często serwer słów kojarzy się z dużymi urządzeniami obliczeniowymi o optymalnej wydajności przetwarzania w porównaniu z konwencjonalnymi komputerami PC. Jednak, on Stary komputer, który masz w domu, mógłby pełnić rolę serwera NAS robiąc pewne modyfikacje.

Aby komputer spełniał swoją funkcję serwera, musi nim być stale włączony i podłączony bezpośrednio do routera. aby upewnić się, że jest dostępny. Zaletą wdrożenia domowego serwera NAS jest to, że będzie on dostępny do przechowywania informacji w domu i poza nim przez Internet.

Do czego służą serwery NAS?

Mając serwer NAS podłączony w domu, możesz chronić informacje o wszystkich urządzeniach mieć do niego dostęp. Nie ma znaczenia, czy jesteś podłączony do sieci domowej, czy przez Internet, będziesz mieć dostęp do wszystkich przechowywanych plików.

Jeśli utworzysz wiele kont użytkowników, każdy z nich może używać serwera jako usługi w chmurze. Każdej osobie można przypisać miejsce na zapisywanie plików i wykonywanie kopii zapasowych.

Inteligentne domy mogą również skorzystać na wdrożeniu domowego serwera NAS. Ponieważ mogą odbierać dane z czujników umieszczonych na urządzeniach elektrycznych i inteligentne wtyczki.

Do wykonania tych zadań można użyć dowolnego komputera. Ale mając dedykowany komputer i podłączony 24 godziny na dobę gwarantuje efektywne prowadzenie działań. Nie wspominając o spokoju ducha, który może generować świadomość, że Twoje dane są bezpieczne w więcej niż jednej fizycznej lokalizacji.

Jak działają serwery NAS?

Cechą charakterystyczną serwerów NAS jest ich pojemność. Musi mieć zainstalowany co najmniej jeden dysk oraz wymienny dysk twardy aby chronić informacje przed możliwymi stratami.

Musi być skonfigurowany z systemem operacyjnym jak FreeNAS, który jest oparty na Wolnym Oprogramowaniu. Jest to jeden z najczęściej używanych, ponieważ jest bardzo łatwy w instalacji i ponieważ jego interfejs graficzny jest dość intuicyjny.

Wreszcie komputer, który ma być serwerem, musi nim być zawsze włączony i połączony z siecią domową. Musi być podłączony bezpośrednio do routera, aby zapewnić łączność.

Wykorzystuje serwer NAS

Udostępniaj pliki w sieci

Zapisując wszystkie dane na jednym komputerze, mamy do nich dostęp z dowolnego urządzenia. Unikaj duplikatów plików w telefonie i na komputerze, zajmując miejsce. Możesz skonfigurować go przez użytkowników, aby każda osoba miała dostęp do swoich plików indywidualnie, a nawet sklasyfikować je tak, aby oddzielić typy plików.

Kopie zapasowe plików

Wykonaj kopię zapasową informacji z różnych urządzeń, konfigurując NAS, będziesz mieć tego pewność Twoje pliki są zapisywane automatycznie a jeśli kiedykolwiek komputer ulegnie awarii, możesz odzyskać wszystkie informacje.

kopia zapasowa

Centrum rozrywki

Zarządzaj wszystkimi swoimi filmami, nagraniami wideo i obrazami w jednym miejscu. Odtwarzaj domowe filmy z dowolnego urządzenia a nawet z smart TV. Jest to doskonała opcja zapisywania i uzyskiwania dostępu do filmów w dowolnym momencie.

Magazyn w chmurze

Istnieją firmy zajmujące się ochroną Twoich danych, takie jak Dropbox i Google. Ale ty możesz wygeneruj własną usługę przechowywania i prywatnie. Zapisz swoje pliki na serwerze NAS i uzyskaj do nich dostęp przez Internet z dowolnego miejsca na świecie.

Centrum pobierania

Pobierz pliki instalacyjne z jednego miejsca, zwłaszcza te ciężkie pliki, których pobranie zajmuje wiele godzin. Następnie możesz uzyskać dostęp do pliku do pobrania z dowolnego urządzenia, oszczędzając czas i miejsce na dysku.

dołącz do naszego kanału telegram