Skip to content

Co to jest system operacyjny i jaka jest jego funkcja? Jakie typy systemów operacyjnych istnieją i do czego służą?

12 de Maj de 2021

Kupując urządzenie korzysta z usług, procesów i aplikacji, które są zorganizowane w jego oprogramowaniu, zawiera również ustawienia i zestaw konkretnych funkcji, które są przez niego realizowane, wszystko to działa jak maszyna, która razem sprawia, że ​​urządzenie może działać, to plik i model programowania to nazywany systemem operacyjnym.

Co to jest system operacyjny?

Każde funkcjonalne urządzenie ma swój sposób działania i organizacji, który odnosi się do oprogramowania, które kieruje i koordynuje procesy i funkcje pomiędzy aplikacjami używanymi przez użytkownika, te regulują i porządkują procesy, uzyskuje dostęp do urządzenia w zależności od systemu operacyjnego, najczęściej używane to Windows, Linux, Mac i DOS.

Najczęściej używane systemy operacyjne

Windows

Być może najbardziej znanym i używanym przez wielu producentów Windows był system operacyjny par excellence, wynikający z pomysłów i wysiłków Billa Gatesa, Windows wita użytkownika z łatwością i różnorodnością funkcji i cech, które odróżniają go od innych systemów operacyjnych, od przytulnego projektu po funkcjonalność i dostępność, tak proste i łatwe.

Windows ma dużą liczbę wersji, które zostały wydane i ewoluowały przez lata, jego najnowsza wersja Windows 10 została uruchomiona w 2014 roku i od tego czasu jest obecnie najczęściej używanym i instalowanym systemem operacyjnym na komputerach i laptopach, a więc od kilku dni od premiery na 75 milionach urządzeń był oficjalnie zainstalowany system Windows 10.

Unix

Jest to nazwa używana w odniesieniu do systemów operacyjnych typu unix, które mają rozszerzenie main cechy bytu Otwarte źródłoJest wieloplatformowy, a także wielozadaniowy, co oznacza, że ​​może być używany i programowany do wykonywania określonych zadań, które użytkownik chce skonfigurować, wśród najbardziej godnych uwagi znajdujemy GNU system operacyjny typu open source będący połączonym projektem z Linuksem.

System operacyjny Mac

MacOs ma wiele wersji i jest kolejnym z najpopularniejszych systemów używanych i zaprojektowanych dla komputerów Macintosh, został wprowadzony na rynek w 1984 roku dla komputerów w tym czasie, pierwsza wersja dla komputerów stacjonarnych została wydana na początku 2000 roku jako sukces, nazywając ich wersje po kotach i zwierzętach tego gatunku, sugerując perspektywę nadaną przez system operacyjny.

Dwa

Jest to zestaw systemów operacyjnych dla komputerów do użytku osobistego, był używany do korzystania z komputerów IBM PC mieli 16-bitowe procesory, Komputery IBM PC zostały uruchomione na początku lat 80. w 1981 r. Przez Dona Estridge’a i Williama C. Lowe’a z myślą o wykorzystaniu komputerów osobistych do codziennego użytku.

Jak działa system operacyjny?

System operacyjny jest siłą napędową porządkur robiąc to służyć oprogramowaniu sprzętowemu i uzyskać dostęp do funkcji użytkownika, z których najważniejsze to funkcjonowanie i praca jako administrator zasobów sprzętowych i programowych w systemie.

Innymi słowy, kieruje funkcjonalnością komputera lub urządzenia oprócz dbania o obsługa sprzętu aby aplikacje nie musiały zajmować się wszystkimi aspektami i funkcjami związanymi z procesem.

W sprzęcie znajdujemy oprogramowanie, które jest określane jako plik grupa instrukcji lub bezpośrednich przewodników że urządzenie musi przestrzegać, to znaczy wszystkie instrukcje i wskazówki, które odnoszą się do tego, co ma robić i jak to zrobić. Oprogramowanie uogólnia w formie wszystko, co niematerialne na urządzeniu, czego nie można dotknąć, jak, mówiąc w pewnym sensie, odnosi się do systemów operacyjnych lub aplikacji.

kody komputerowe

System operacyjny BIOS

Odnosi się do podstawowy system wejścia i wyjścia, BIOS to program, który jest preinstalowany na komputerach i urządzeniach normalnie z systemem Windows i służy do uruchamiania komputera.

Procesor wchodzi do BIOS-u jeszcze przed przetworzeniem systemu operacyjnego po BIOS weryfikuje i potwierdza wszystkie połączenia i lokalizuje urządzenia, BIOS ładuje system operacyjny do pamięci komputera i kończy proces rozruchu.