Skip to content

Peryferia wyjściowe: czym są, do czego służą, jakie są typy i do czego służą?

15 de październik de 2022

Chociaż, gdy myślimy o naszym komputerze, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest procesor i jego monitor, wystarczy spojrzeć na niego, aby zobaczyć, że istnieje wiele innych wyjściowych urządzeń peryferyjnych które wspomagają jego działanie.

Ogólnie można powiedzieć, że urządzenie peryferyjne czy jest jakieś dodatkowe urządzenie do komputera który łączy się z komputerem w celu transmisji danych.

Jednak tutaj nie mówimy o danych wejściowych, ale o danych wyjściowych.

Są to te urządzenia, które otrzymują informacje, które został wcześniej przetworzony przez komputeri które są w stanie go odtworzyć, abyśmy mogli go zrozumieć lub cieszyć się nim.

Są to funkcje urządzeń peryferyjnych wyjściowych

Jeśli ma analizować główne funkcje jakie mają wyjściowe urządzenia peryferyjne, będziemy musieli porozmawiać o następujących kwestiach:

  • Odbiór informacji: kiedy nasz komputer utworzył lub przetworzył informacje, może wysłać je do urządzeń peryferyjnych wyjściowych, aby je otrzymały, zarówno w przypadku danych, jak i innych typów plików.
  • Przekazywanie informacji: Jeśli mówimy, że te przetworzone dane muszą być odtworzone, aby użytkownik miał do nich dostęp, to kolejną funkcją tych urządzeń peryferyjnych jest przesyłanie informacji.

Jakie są typy komputerowych urządzeń peryferyjnych?

Inną klasyfikacją wyjściowych urządzeń peryferyjnych może być ta, która wynika z różne typy urządzeń które można znaleźć w tym segmencie, który szczegółowo omówimy poniżej:

  • urządzenia wizualne: te, które odtwarzają informacje, które można zobaczyć.
  • urządzenia dotykowe: te, które odtwarzają informacje, którymi można manipulować dotykiem.
  • aparaty słuchowe: te, które odtwarzają informacje, które można usłyszeć.

Tutaj znajdziesz przykłady komputerowych urządzeń peryferyjnych

Wyświetlacz

Monitor jest jednym z naprawdę niezbędnych urządzeń peryferyjnych wyjściowych, ponieważ bez monitora wszystko informacje przetwarzane przez komputer nie ma sensu, ponieważ nie ma do niego dostępu.

To oczywiście ekran, który jest podłączony do komputeraktóry wykorzystuje punkty świetlne, aby uczyć nas informacji wizualnych.

Chociaż do monitora można również podłączyć różne urządzenia wideo i jest to jeden z najbardziej polecane techniki ponieważ jest bardzo funkcjonalny dla wielu osób.

Projektor

Projektor ma bardzo podobny cel jak komputer, będąc w stanie pokazać to samo interfejsy i ruchy na informacje, z tą różnicą, że zamiast odtwarzać na własnym ekranie, jak sama nazwa wskazuje, wyświetla te informacje na ścianie lub w czystym obszarze.

Głośniki

Głośniki to urządzenia, które są podłączone do komputera, dzięki czemu możemy słuchać odtwarzanych przez niego dźwięków, na przykład gdy chcemy posłuchać piosenki na YouTube lub rozmowy, którą prowadzimy na platformie Skype. Więc, To aparat słuchowy.

czarny mikrofon z klawiaturą

Słuchawki

Podobnie jak głośniki, słuchawki mają cel, który możemy usłyszeć przetworzone informacje.

Główna różnica między nimi polega na tym, że w tym przypadku będziemy mogli słuchać tych dźwięków przez system, który łączy bezpośrednio naszymi uszami, uniemożliwiając reprodukcję informacji w środowisku, a tym samym usłyszenie ich przez innych.

Magnetofon

W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem peryferyjnym, które zostało opracowane w taki sposób, że pozwala na wysyłanie elementy cyfrowe na dysk, taki jak CD lub DVD. Dlatego mówimy o urządzeniu wyjściowym, a nie wejściowym.

diody LED

Światła LED są często wbudowane w nasze komputery z różnymi celami, ale dotyczy to przede wszystkim powiadamiania nas o różnych problemach na podstawie koloru światła, które pojawia się na scenie. Z tego powodu jest to wizualny element wyjściowy.

okulary wirtualnej rzeczywistości

I wreszcie, najnowocześniejsze wyjściowe urządzenie peryferyjne na tej liście, okulary do rzeczywistości wirtualnej, które pozwalają nam znaleźć się w środowisku, które bardzo różni się od rzeczywistego. tworzenie wyimaginowanego świata to istnieje tylko wtedy, gdy mamy te okulary.

Jeśli chcesz mieć okulary wirtualnej rzeczywistości, ważne jest, abyś wiedział, czym jest rzeczywistość wirtualna i do czego służy, aby mieć pewność jakie okulary chcesz i czy są kompatybilne z Twoim urządzeniem.

drukowanie zdjęcia rowerzysty

Drukarka

I kończymy na drukarce, kolejnej z urządzenia zewnętrzne naprawdę słynie z komputerów, dzięki którym możemy przelać na papier informacje, które widzimy na ekranie naszego monitora.

To całkiem niezły przedmiot ważne dla naszego komputera dlatego wiedza o tym, jak podłączyć go do sieci, ma również ogromne znaczenie.

Drukarki umożliwiają nam drukowanie różne rodzaje treściktóre mają związek z tekstem, obrazami, tabelami danych itp.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten samouczek i to wszystko Twoje wątpliwości zostały wyjaśnione w najlepszy sposób.

dołącz do naszego kanału telegram