Skip to content

Co to jest ROM i do czego służy, jak działa i jakie są typy?

27 de styczeń de 2021

Jeśli nie masz pojęcia, do czego służy ROM, nie martw się, po to tu jestem. W tej sekcji wyjaśnię temat Pamięć ROM.

A to dlatego, że mówiąc o elementach elektronicznych, takich jak między innymi telefony komórkowe, komputery, zapominamy o znaczeniu pamięci ROM.

ROM jest tak ważny dba o uruchomienie systemu operacyjnego naszego urządzenia, niezależnie od tego, czy jest to dowolna wersja istniejącego systemu operacyjnego Microsoft Windows, Apple, Android lub jakikolwiek typ urządzenia, które korzysta z podobnego systemu.

Zapraszam więc do dalszego czytania tej wspaniałej sekcji, abyś mógł dowiedzieć się, do czego służy ROM, jego funkcje i wiele więcej.

Po co to jest?

Kiedy mówisz o ROM w informatyce, ty odnosi się do typu przechowywania telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń elektronicznych, które są odpowiedzialne za dostęp do czytania. Stąd przesłanka Pamięć ROM tylko do odczytu: co to jest i do czego służy? Jak to działa i jakie są rodzaje?

Oznacza to, że może hostować informacje, użytkownik może je odzyskać, ale nie może interweniować ani modyfikować ich zawartości.

To urządzenie ma ogromne znaczenie, pamięć ROM używany do uruchamiania systemu operacyjnego na urządzeniach elektronicznych.

Po naciśnięciu przycisku Start urządzenia elektronicznego pamięć ROM umożliwia prawidłowe uruchomienie programu początkowego, a następnie uruchomienie systemu.

Dane są przechowywane w pamięci ROM. Jako system ROM nie pozwala na modyfikację danych, służy do zapisywania niektórych danych.

Generalnie producenci zapisują między innymi operacje logiczne i matematyczne, techniczne informacje o produkcie, tabele przeglądowe.

Jest również używany do przechowywać oprogramowanie produktu. W latach 80. firmy produkujące komputery zapisywały oprogramowanie w pamięci ROM, aby ludzie nie mieli do niego dostępu.

W taki sposób, aby nie mogli dokonywać modyfikacji lub zmian, które mogłyby zakłócić korzystanie z jakiejkolwiek funkcji lub całkowicie uszkodzić urządzenie.

Obecnie pamięć ROM jest używana do zapisywania rozruchowych systemów operacyjnych lub innych podstawowych funkcji, na przykład Konfiguracja, BIOS, Post, Wchodzę w innych.

Rodzaje ROM i ich funkcja

Jednocześnie powinno być jasne, jaka jest różnica między pamięcią RAM a ROM i jakie typy istnieją między nimi, aby uniknąć nieporozumień dotyczących tego samouczka.

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, wraz z upływem czasu ewoluują i ulepszają swoje właściwości fizyczne i techniczne.

W przypadku ROM-u też się stało. Przez lata Ewoluowały, poprawiając swoje funkcje.

ROM

Jest to jeden z ppierwsze wspomnienia, które powstały. Znana jest jako pamięć nieulotna, ponieważ gdy urządzenie jest wyłączone, nie traci zawartych w nim informacji.

Dlatego ten typ pamięci ma zdolność do pracy (Przechowaj informację) bez konieczności odbierania prądu elektrycznego.

OTP lub PROM

Jest programowalna pamięć typu cyfrowego Potrzebuje urządzenia o nazwie PROM, aby otrzymać zapis.

użyj pamięci ROM

Ta pamięć PROM może być zaprogramowana tylko raz, ponieważ każda jednostka pamięci wymaga małego bezpiecznika, który przepala się, gdy jest zapisywany.

Pamięć EPROM

Pamięć EPROM można ją kasować tylko do odczytu i można ją programować. Jest to w zasadzie pamięć PROM z możliwością kasowania informacji za pomocą światła ultrafioletowego.

Może również usunąć informacje, gdy zostanie wystawiony na działanie bardzo wysokie poziomy napięć, w taki sposób, aby można było usunąć swoje dane i dokonać wymiany.

EEPROM

EEPROM jest pamięcią tylko do odczytu, którą można wymazać i ponownie zaprogramować elektrycznie. Jest to modyfikacja pamięci EPROM nie potrzebuje światła ultrafioletowego aby usunąć zawartość.

Można to przełożyć za pośrednictwem pliku własny obwód, w taki sposób, że ma dostęp do bitów, które zawierają informacje indywidualnie.