Skip to content

Co to jest magistrala IT i do czego służy? – Charakterystyka, części i typy? (Przykład)

21 de marzec de 2021

W tym artykule wyjaśnimy co to jest i co to jest i do czego służy magistrala komputerowa, jakie są jego cechy, części i typy, które istnieją. Dzięki ich rozwojowi możesz dziś mieć telefony komórkowe i komputery o dużej pojemności i łatwe w obsłudze.

Magistrala to obwód drukowany na płytkach naszych urządzeń. Kupując urządzenie elektroniczne, ważne jest, aby upewnić się i sprawdzić, jaki jest typ tabliczki i wiedzieć, które są najlepsze.

Magistrala komputerowa składa się z kabli lub ścieżek, rezystorów przenoszących energię elektryczną i kondensatorów odpowiedzialnych za magazynowanie tej energii.

Dzięki nim możliwa jest komunikacja pomiędzy mikroprocesorem urządzenia z jego pamięcią oraz portami wejściowymi i wyjściowymi. Niektóre mają transfer danych po jednym bitu na raz, podczas gdy są inne, które mogą obsługiwać do transferu 8 bitów jednocześnie.

Jak działa autobus komputerowy i jakie są jego części

Operacja to w zasadzie przenoszenie sygnałów elektrycznych przez przewodniki i są odbierane przez inny komponent, z którym współpracuje.

Potrafią przewodzić sygnały cyfrowe i definiować ich pojemność w zależności od liczby powtórzeń, które mogą wykonać w danym czasie, z odwrotnie proporcjonalną relacją względem siebie.

Komponenty, które ma magistrala komputerowa to:

  • Kable które, jak wspomnieliśmy na początku, są odpowiedzialne za przesyłanie energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania
  • Tablica rejestracyjna, gdzie znajdują się wszystkie inne elementy drukowane. To sterownik musi dostarczać dane między różnymi komponentami. Jest również nazywana płytą główną i stanowi centrum operacyjne Twojego urządzenia.
  • Rezystory, Oferują opór, analizując transmisję, która istnieje między dwoma punktami częstotliwości elektrycznej, dostarczając dokładną ilość energii niezbędnej do przeprowadzenia każdego procesu.
  • Kondensatory Gromadzą energię i przekazują ją do niezbędnych punktów we właściwym czasie. Pracuj biernie.

Jaki typ magistrali komputerowej istnieje

Jak przewidywaliśmy na początku, są różne typy lub generacje magistral komputerowych Zależą od epoki, w której zostały zaprojektowane. Mówiąc najogólniej, są to:

Autobusy pierwszej generacji

Powstał w latach 70. i 80. Składały się z dwóch typów autobusów, jeden z nich był przeznaczony do pamięci, a drugi to te, które go otaczały.

Autobus drugiej generacji

Tutaj jakość została poprawiona pod względem szybszej odpowiedzi na impulsy elektryczne dla danego sygnału. Powstały od lat 90. do początku XXI wieku. Problem z nimi polega na tym, że używasz zbyt wielu Zasoby procesora pracować.

Autobus trzeciej generacji

Są to te, których obecnie używamy, a ich główną cechą jest to, że umożliwiają połączenia punkt-punkt, zmniejszając ilość połączeń i usprawnienie Twojego procesu, ponieważ fragmentuje trasy lub ścieżki, po których przemieszczają się dane.

płyta główna komputera

Klasyfikacja według magistrali komputerowej

Magistrala równoległa

Magistrala równoległa to taka, która jest przeznaczona przesyłać wszystkie dane po jednym bitu na raz. Ich częstotliwość jest niewielka, ale mogą przesyłać duże ilości danych.

Jego połączenia są złożone, więc jego czas odpowiedzi na impuls elektryczny, polecenie lub sygnał, który wydajemy, może być nieco powolny. Są używane w autobusy pierwszej i drugiej generacji.

Magistrala szeregowa

Ta magistrala może przesyłać do kawałek po kawałku. Obecnie są używane w dyskach twardych ze względu na ich skuteczność w przekazywaniu informacji z jednego punktu do drugiego.

Kontroli

Jest częścią autobusy równoległe i dbają o dane potrzebne do komunikacji. Kontroluje magistralę danych i magistralę adresową.

Danych

Poruszają kawałki losowo i potrzebują wielkie moce elektryczności do wymiany danych bezpośrednio z CPU.

Kierunkowy

Ma numer, który można przypisać do pamięci lub komórki pamięci w ramach głównej. Może współpracować bezpośrednio z mikroprocesorem.

Multipleksowane

Są odpowiedzialni za nadawanie prąd czasami do magistrali adresowej i innych do danych, ale nigdy nie robią tego w tym samym czasie.

Mamy taką nadzieję przewodnik po autobusy komputerowe był dla ciebie przydatny. Jeśli masz pytania, możesz zostawić je w komentarzach, abyśmy mogli Ci pomóc.

Kolejnym elementem komputera, o którym powinieneś wiedzieć, są karty graficzne