Skip to content

Co to jest karta pamięci RAM, do czego służy i jak działa na moim komputerze? Rodzaje pamięci RAM

16 de Maj de 2021

pamięć RAM jest to zasadniczo super szybkie przechowywanie i dużą szybkością używaną przez komputer i jego aplikacje do przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych tymczasowych, można przyrównać do pamięci krótkoterminowej komputera, przechowując wspólne dane, z których programy są stale używane, zamiast przechowywać dane na znacznie wolniejszym nośnik, taki jak półprzewodnikowy dysk twardy (lub SSD).

Chociaż pamięć RAM nie przechowuje automatycznie danych na każdym chipie, ma to, co się nazywa ulotna pamięćlub pamięć, która jest wymazywana, gdy nie przepływa przez nią moc. Ale programy takie jak przeglądarki, Adobe Photoshop, a nawet Windows używają pamięci RAM, wprowadzając swoje podstawowe pliki podczas uruchamiania.

Rodzaje pamięci RAM

Z biegiem lat prędkości i pojemność pamięci RAM wzrosły tak bardzo, że jedynym sposobem na dostosowanie się do tych prędkości było zbudowanie różnych płyt głównych. z pewnością zmienił się nasz sposób korzystania z komputera, ale prawie wszyscy użytkownicy nie zauważyliby niczego innego. Najnowocześniejszym rodzajem pamięci RAM jest DDR4, staje się coraz szybszy, w tym nowe coroczne ulepszenia, które Microsoft wprowadza w swoich komputerach.

Typ prędkości działa w parze z typem, ponieważ starsze typy pamięci RAM osiągają określoną prędkość, chociaż wyodrębnianie danych z pamięci RAM jest o wiele mil szybciej niż wyodrębnianie danych z dysku twardego, każdy typ Baran nadal ma pewne „ograniczenia prędkości”, które są mierzone w megahercach (MHz). Ta prędkość umożliwia jeszcze szybsze wchodzenie i wychodzenie danych

Niektóre płyty główne mają nawet ograniczenia techniczne przy jakiej szybkości pamięci RAM może sobie z tym poradzić, może to wynikać z szeregu powodów, takich jak uniknięcie przegrzania lub po prostu umieszczenie oprogramowania układowego płyt głównych go nie obsługuje, ma podobne podobieństwo do pamięci RAM telefonów komórkowych, które działają w ten sam sposób.

Jeśli kupisz pamięć RAM 1833 MHz dla swojego komputera, ale specyfikacja płyty głównej mówi, że może ona akceptować tylko 1333 MHz pamięci RAM lub niższą, zmniejszy się do 1333 MHz. Zasadniczo zwalniasz drążek, aby dopasować się do ograniczenia prędkości narzuconego przez płytę główną.

Może się to również zdarzyć podczas mieszania szybkiej pamięci RAM z niską pamięcią RAM, system wymaga spójności, więc szybciej spali kartę, aby spełnić tę potrzebę. Dlatego przed zakupem modułu w komputerze konieczne jest wcześniejsze poznanie limitów i maksymalnej pamięci RAM, którą obsługuje nasza płyta główna.

Jak działa pamięć RAM?

Pamięć RAM to rodzaj pamięci, która przechowuje informacje za pomocą energii elektrycznej (informacje w postaci danych lub instrukcji kodu maszynowego), sposób przechowywania danych różni się w zależności od rodzaju pamięci RAM. W DRAM pamięć jest przechowywana w inteligentnej tablicy bramek logicznych tzw flip-flop który może mieć włączany i wyłączany prąd wyjściowy.

programowanie pc

Mówiąc prościej, RAM jest do pamięci dyskowej jak kieszenie w plecaku że kiedy użytkownik idzie normalnym sposobem, w jaki wykonuje pracę (przetwarza), rzeczy często potrzebne do komputera trzyma w kieszeni, a pozostałe rzeczy w plecaku. Powodem, dla którego to robi, jest to, że możesz uzyskać dostęp do swoich darmowych pudełek w krótszym czasie, w przeciwieństwie do otwierania plecaka i wyjmowania z niego rzeczy.

Zgodnie z analogią, pamięć RAM tymczasowo wykorzystuje w czym byłaby płyta pamięci, szybko wyszukuje i przechowuje ją w ten sposób, aby dać początek procesom aplikacji, zwykle związanym, które zajmują duże zużycie komputera, czyli zwykle Google Wymagają tego aplikacje Chrome lub działające w tle.

Komputer robi to samo z pamięcią, ma wszystko, czego potrzebuje na dysku, jednak dostęp do tej pamięci zajmuje zbyt dużo czasu, więc najczęściej używane dane przechowuje w pamięci RAM zbudowanej z tranzystora i kondensatora połączone w szereg wierszy słów i bitów, ponieważ dostęp do nich jest szybszy w porównaniu z dyskiem, który jest wirującym dyskiem fizycznym który również ma instalację.