Skip to content

Co to jest edytor tekstu i do czego służy? Jakie są typy procesorów i jakie mają funkcje?

14 de Maj de 2021

Zasadniczo te edytory tekstu Można je postrzegać jako nowoczesną wersję maszyn do pisania, ale w bardziej cyfrowy sposób z wieloma innymi funkcjami. Zaczęły one docierać do naszego świata od kilku lat, tj. Od roku 1970, kiedy to rozpoczęły się z nimi eksperymentalne testy, a dziś można nawet używać tych edytorów tekstu z naszych telefonów komórkowych.

Co to jest procesor tekstu?

Te procesory to nic innego jak różne oprogramowanie lub programy komputerowe, do których są przeznaczone tworzyć, edytować, modyfikować i przetwarzać dokumenty z różnymi formatami tekstu, ze względu na rodzaj lub rozmiar typografii, kształty, kolory, a także inne, bardziej potrzebne szczegóły.

Wszystkie teksty, które zdołamy przetworzyć w tym oprogramowaniu, są przechowywane na naszych komputerach jako pliki pliki o nazwach dokumenty. Oczywiście jest też plik możliwość ich zapisania na innych urządzeniach, takich jak pendrive lub inne urządzenia mobilne, umożliwiają również drukowanie tych dokumentów.

Jaką funkcję pełnią te edytory tekstu?

Prawda jest taka, że ​​ich funkcje są obecnie zróżnicowane i zdecydowanie ważne, ponieważ większość z nas używała ich w ten sposób tylko raz.

Z poziomu tych programów możemy mieć możliwość edycji tekstów, zmiany czcionki, czy jej rozmiaru. Możliwe będzie również umieszczanie wyróżniających się funkcji, takich jak „pogrubiona czcionka lub „kursywa”.

Oczywiście z tych procesorów możemy wyrównaj teksty pod względem akapitów, a także wstawianie obrazów, hiperłączy i wszelkiego rodzaju szczegółów, takich jak indeksy, stopki, a nawet nagłówki.

Zrobili tak duży postęp, że można nawet wykryć wszelkiego rodzaju błędy ortograficzne w tym, co się pisze, a także dodawać tabele i listy. Oprócz wstaw grafikę utworzone w innych programach, takich jak arkusze kalkulacyjne.

Jakie są istniejące typy?

Dostępnych jest wiele różnych procesorów cechy szczególne w każdym z nich, wśród najczęściej spotykanych, możemy wymienić następujące.

notatnik

Jest to jeden z najprostszych edytorów tekstu ze wszystkich, ponieważ oprócz tego ma bardzo mało narzędzi, co ogranicza go do naprawdę podstawowego zastosowania. Jedną z cech tego jest to, że zapisuje tylko teksty zwykły tekst TXT, chociaż można zmienić czcionkę i czas liter, który jest używany.

OpenOffice Writer

Jest to edytor tekstu, który zasadniczo pochodzi z pakietu Open Office i został opracowany przez firmę Sun System. To jedna z alternatyw, podobny do samego programu Microsoft Word, iw zasadzie można powiedzieć, że to razem z Microsoft Word są jednymi z najczęściej używanych na świecie.

Wordpad

Znów mamy do czynienia z naprawdę prostym edytorem tekstu, podobny do notatnika, ale w przeciwieństwie do tego ma trochę więcej narzędzi, które poza zmianą rozmiaru i czcionki czcionki, pozwolą na zapisanie wygenerowanych tekstów w więcej niż jednym formacie.

Strony

To część produktów iWork pochodzi z jabłkai zgodnie z oczekiwaniami działa na systemach operacyjnych macOS, prawda jest taka, że ​​jest bardzo łatwy i prosty w użyciu, umożliwiając tworzenie dokumentów tekstowych tak, jakbyś był profesjonalistą. Wprowadza to również różne formy, takie jak program nauczania lub diagramy, w celu ułatwienia.

Microsoft Word

Jest częścią pakietu o nazwie Microsoft Office, który w zasadzie można powiedzieć, że jest jednym z plików najczęściej używane edytory tekstu przez większość użytkowników, ponieważ ma szeroką gamę narzędzi, które z pewnością pomogą generować teksty jak prawdziwy profesjonalista.

AbiWord

Jest to jeden z procesorów, którego naprawdę nie można zazdrościć procesorom, takim jak Microsoft Word lub Pages, ponieważ naprawdę ma kilka funkcji, a oprócz tego jest całkowicie za darmo.

logo abiword

Jedną z jego zalet, oprócz nieistniejącej ceny, jest to, że jest lżejszy od dwóch wymienionych powyżej, a jego instalacja jest naprawdę łatwa.

Innym ważnym aspektem jest to, że można go używać zarówno w Systemy operacyjne Linux, Mac OS X i Microsoft Windows, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych, idealnym do przestarzałego sprzętu.