Skip to content

ROM tylko do odczytu Co to jest i do czego służy? Jak to działa i jakie są rodzaje?

27 de styczeń de 2021

Kiedy mówimy o pamięci ROM tylko do odczytu, odnosimy się do rodzaj pamięci używanej w telefonach komórkowych, komputery i inne urządzenia elektroniczne. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między pamięcią RAM i ROM oraz jakie typy istnieją.

Jego podstawową cechą jest to, że służy tylko do udostępniania tylko do czytania i nigdy nie ma dostępu do pisania. Oznacza to, że informacje można odzyskać, ale nie można w nie ingerować, ani też nie można go też modyfikować ani zmieniać. Dlatego procesy takie jak sprawianie, że Google Chrome zużywa mniej pamięci RAM, oczywiście nie mają zastosowania w tym przypadku.

Pamięci ROM mają tylko dostęp sekwencyjny i nie są zależne od źródła zasilania, można wyłączyć komputer, a informacje w nim pozostaną. Treść, która ma pamięć ROM, nie może być modyfikowana, a przynajmniej nie może być modyfikowana codziennie lub łatwo.

Wygeneruj plik Pamięć ROM tylko do odczytu jest dostarczany z informacjami wstępnie zainstalowanymi przez producenta, takimi jak „Tryb odzyskiwania„Na telefonach komórkowych lub podczas przeglądania i znajdowania klucza produktu Windows Server, są to jasne przykłady. Zapraszam do dalszego czytania tej wspaniałej sekcji zawierającej ważne informacje na temat ROM.

Do czego służy ROM?

ROM tylko do odczytu ma różne zastosowania, ale ma tylko dwa zastosowania, które mają większe znaczenie, są one następujące:

Pierwsza to przechowywanie danych. Osoby korzystające z komputera zazwyczaj nie mają dostępu do systemowej pamięci ROM.

Następnie służy do zapisywania wszystkich tych danych, które nie potrzebują i nie wymagają jakiejś zmiany w cyklu produktu. Takie jak operatory logiczne i matematyczne, tabele przeglądowe i inne informacje techniczne.

Drugi to przechowywanie oprogramowania. Ogólnie rzecz biorąc, w latach 80-tych komputery miały system operacyjny przechowywany w pamięci ROM.

Z myślą o użytkownikach nie mogli go w błędny sposób modyfikować w taki sposób, aby komputer przestał działać. Dziś jest nadal używany do instalowania podstawowego oprogramowania startowego lub operacyjnego, takiego jak POST, SETUP lub BIOS.

Ten typ pamięci ROM tylko do odczytu wykonuje swoją funkcję znacznie wolniej niż pamięć RAM, a więc ogólnie zawartość pamięci ROM zwykle używa pamięci RAM, aby działać lepiej.

Rodzaje pamięci i sposób ich działania

Ponieważ pojawiły się stałe wspomnienia tylko do odczytu, plik Pamięć ROM tylko do odczytu ewoluował stopniowo.

W taki sposób, że teraz można je zaprogramować i przeprogramować wspomnienia. Istnieją następujące rodzaje pamięci ROM:

BAL STUDENCKI

To rodzaj programowalnej pamięci, która została opracowana w latach 70-tych przez firmę Texas Instrument.

Plik Pamięci PROM mają wewnątrz chipy Przeznaczone są do kompresji dużej liczby diod lub bezpieczników.

Te diody mogą spełniać swoją funkcję za pomocą urządzenia zwanego „ROM Programmer”, które generuje napięcie 12 V w zaznaczonych polach pamięci.

Kiedy bezpieczniki są spalone, te odpowiadają bitom numer 0. Z drugiej strony pozostałe bity odpowiadają 1.

ROM

To pierwsze ze wspomnień solowych czytanie, które zostało stworzonejego funkcją było zapisanie binarnej informacji na małej silikonowej płytce za pomocą maski.

Chociaż obecnie ten rodzaj zabiegu nie jest już wykonywany w ten sposób, Obsługa ROM ewoluowała.

EPROM

Pamięci EPROM, są to pamięci PROM, które można usunąć. Chipy mają mały szklany panel, który przepuszcza promienie ultrafioletowe.

Kiedy panele otrzymają promień ultrafioletowy w a rozmiar lub długość określony przebieg, bezpieczniki są odbudowywane. Oznacza to, że bity pamięci powracają do 1.

pamięć tylko czytania

Z tego powodu pamięci typu EPROM są znane jako pamięci kasowalne, ponieważ pamięci PROM pozostają na 0 po wypaleniu.

EEPROM

Pamięci EEPROM pozostają kasowalnymi wspomnieniami PROM, ale różnią się od pamięci EPROM, ponieważ można je usunąć za pomocą prądu elektrycznego.

Obecnie istnieje wiele tego typu pamięci, znane jako pamięci flash, także jako flash EPROM lub flash ROM.

dołącz do naszego kanału telegram