Skip to content

Kto stworzył, wynalazł i kto jest właścicielem Spotify?

30 de styczeń de 2021

Witamy! Jak zapewne wiesz, Spotify jest obecnie jedną z największych platform streamingowych na świecie, z prawie 160 milionami aktywnych użytkowników. Jednak niewielu wie o historii jego powstania. Dlatego później omówimy z Tobą szczegółowo kto jest twórcą Spotify Idź po to!

O twórcy Spotify

Daniel Gregor Ek urodził się i wychował w Sztokholmie, Szwecja, 21 lutego 1983 r. W 2002 r. Studiował w IT-Gymnasiet w Sundbyberg, a następnie rozpoczął studia wyższe w Królewskim Instytucie Technologii KTH, ale ich nie ukończył.

Daniel mówi, że kiedy zaczynał studia, zdał sobie sprawę, że kariera była pełna teorii rachunku różniczkowego. A więc nie tego potrzebował Zacznij swój własny biznes.

Można powiedzieć, że jego kariera rozpoczęła się w bardzo młodym wieku, bo mając zaledwie 13 lat był oddany tworzeniu stron internetowych z domowego komputera dla klientów. W młodości udało mu się znaleźć pracę w firmie aukcyjnej Tradera, którą później kupił Ebay.

Jeśli chodzi o Spotify, Daniel tak mówi wpadł na pomysł w 2002 roku po tym, jak portal Napster ogłosił zamknięcie. To była nielegalna witryna umożliwiająca dostęp do biblioteki muzycznej z twojego komputera.

Od tego momentu zdał sobie sprawę, że piractwo nigdy nie będzie w stanie pokonać systemu prawnego. Konieczne było raczej znalezienie sposobu na dostosowanie się do przepisów, aby móc odnieść sukces w dziedzinie internetowych bibliotek muzycznych.

Najbliżsi przyjaciele Daniela opisują go jako wizjonerskiego miłośnika muzyki i technologii, o niemal nieskończonej cierpliwości i bardzo spokojnej osobowości. Wszystkie te funkcje niewątpliwie znacznie pomogły w czerpaniu korzyści z obecnej platformy.

Początki Spotify

Pomysł na tę słynną platformę wyszedł z Szwedzki chłopak o imieniu Daniel Ek który mając zaledwie 14 lat zdecydował się na realizację tego pomysłu. W rzeczywistości w liceum zaczął pracować z kolegami z klasy nad tworzeniem i projektowaniem stron internetowych.

Dwa lata później ten chłopiec szukał pracy w biurze Google, ale został odrzucony, ponieważ nie miał wykształcenia wyższego. W obliczu tej porażki Daniel Ek poszedł naprzód i udało mu się znaleźć firma marketingowa którą nazwał «ostrzegam„W 2005.

Od tego momentu ta niewielka firma miała znakomity wpływ na rynek. W rzeczywistości, mając zaledwie 23 lata, Daniel zdołał sprzedać Advertigo międzynarodowej firmie Tradedoubler.

Później Daniel Ek był odpowiedzialny za przekonanie jednego z właścicieli Tradedoubler do zainwestowania su nowy projekt o nazwie Spotify, co pochodzi od słów „spot” i „identyfikować”. Od tego momentu zarówno Daniel, jak i Martin Lorentzon (który jest jednym z właścicieli tradedoubler) zaczęli ciężko pracować, aby rozwinąć platformę Spotify.

Dopiero w październiku 2008 r. Platforma została uruchomiona jako aplikacja do strumieniowego przesyłania muzyki na komputery. Początkowo był dostępny tylko w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Hiszpanii i Francji.

Logo Spotify

Dzięki tej aplikacji użytkownicy mieli możliwość odtwarzaj swoje ulubione utwory z chmury bez konieczności pobierania ich na swoje urządzenie. Początkowo, aby mieć dostęp do tej aplikacji, trzeba było otrzymać zaproszenie, jednak zmieniło się to na miesięczną subskrypcję. Umożliwia także łatwe pobieranie muzyki, piosenek i podcastów.

Ze względu na gwałtowny wzrost, w kolejnym roku Spotify można było również pobrać z urządzeń mobilnych, co znacznie zwiększyło jego popularność. Przypięli go nawet do Facebooka, ponieważ zalogowanie się do Spotify można wykonać za pomocą konta na Facebooku.

Później w ciągu roku 2011 ta platforma wylądowała na terytorium Ameryki Północnej gdzie udało mu się podpisać milionerskie kontrakty z wytwórniami płytowymi, gdyż artyści zdali sobie sprawę z potencjału tej platformy. Nawet dzisiaj nadal obowiązuje na całym świecie bardziej niż kiedykolwiek i jest na przykład jednym z najsilniejszych konkurentów, jakich ma iTunes. Dlatego wiele osób chce utworzyć lub mieć konto Spotify, aby korzystać z jego usług.

Jeśli ten post był dla Ciebie przydatny, nie wahaj się go udostępnić wszystkim swoim kontaktom. Do zobaczenia wkrótce!

dołącz do naszego kanału telegram