Skip to content

Jakie są zasady i procedury kontroli zapasów w firmie?

22 de luty de 2021

Inwentarz to lista i opis wszystkich towarów w firmie w celu wprowadzenia produktów na rynek. Kontrola zapasów ma swoje zalety, zalety i wady; Ale aby był skuteczny, musimy zdefiniować jego zasady i procedury.

Odnosi się również do do surowca w magazyniedo tworzenia nowych produktów pośrednich lub będących w trakcie wykańczania; które zostaną sprzedane użytkownikom w okresie ustalonym przez wspomnianą firmę.

Ale w takim razie, jakiej metody użyć do prowadzenia zapasów? Po pierwsze Kontroluj zarówno wyjście, jak i wejście artykułów znajdujących się w magazynie; Aby osiągnąć sukces, konieczne jest metodyczne ustanowienie rekordu.

Tu właśnie pojawia się kontrola zapasów; to znaczy, aby zachować listę rodzajów artykułów, które wychodzą częściej lub które pozostają w zastoju i należy je zmobilizować. W zależności od przypadku możemy zarządzać zapasami metodą FIFO lub LIFO.

Jakie punkty należy wziąć pod uwagę podczas kontroli zapasów?

Należy wziąć pod uwagę niektóre aspekty, takie jak zamawiać zapasyNa przykład, poprzez zakresy sprzedaży, należy również zdefiniować ilość, minimalną lub maksymalną ilość produktu, który ma firma, aby sprzedać i zapobiec jakiemukolwiek wzrostowi popytu.

Równie ważne jest ustawić częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacjitj. czy ma być przeprowadzana codzienna, czy też stała inwentaryzacja, która nawet jeśli jest wykonywana za pomocą oprogramowania, fizyczna jest również konieczna do szybkiego sprawdzenia, czy brakuje towaru; lub jeśli jest to co tydzień, miesiąc, nazywane jest to inwentaryzacją okresową.

Jakie zmienne należy wziąć pod uwagę w celu zaprojektowania polityki magazynowej?

Należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych aby uzyskać nasze planowanie, na przykład związane z tym koszty, dotyczące lokalizacji magazynu i personelu, który pracuje w tym obszarze, podobnie jak tych, którzy są odpowiedzialni za zakupy i co oznacza łatwo psujące się przedmioty, których po wygaśnięciu nie można sprzedać.

Jakość usługczyli jak dobrze firma wykonała świadczoną przez siebie usługę, a także perspektywę tego ostatniego w odniesieniu do tego, czego może oczekiwać od firmy.

Kolejną zmienną do rozważenia jest czas potrzebny do wymiany produktów tak, aby były ponownie dostępne, co zależy od stanów magazynowych, czasu zakupu, jak długo zajmuje dystrybutorowi wysyłka; a także jak długo trwa transport i ostatecznie włączenie go do systemu.

Także naturalny stan produktuczyli ich ograniczenia w zakresie naprawy, jeśli trwają krótko i można je zużyć: należy również wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na przedmiot, aby składać przyszłe zamówienia.

Musimy wiedzieć ograniczenia sprzedawcyczyli warunki ustalone przed złożeniem zamówienia. Na koniec warto znać różnicę między stanem bezwzględnym a zapasem netto, aby uniknąć ewentualnych strat w księgowości przedsiębiorstwa.

Zasady i procedury kontroli zapasów w firmie

zespół roboczy organizujący kontrolę zapasów

  • Polityka wyceny zapasów, obejmuje trzy metody, FIFO, która mówi, że zapasy, które jako pierwsze zostały wprowadzone, muszą opuścić, następnie LIFO, które jest sprzeczne z FIFO i średnią ważoną, gdy obliczają koszty, każdy nowy zakup.
  • Prowadzić księgowość zapasówto znaczy aktualizować go, co może odbywać się okresowo, raz w miesiącu, po trzech miesiącach lub raz w roku; podczas gdy wieczysta w każdym zakupie lub sprzedaży.
  • Należy również mieć przy sobie obliczenia fizyczne Spośród inwentarza najczęściej przeprowadza się codzienne lub tygodniowe liczenie grupy towarów, co zapobiega przyszłym oszustwom lub kradzieżom.

Można zatem stwierdzić, że prowadzenie inwentaryzacji firmy wymaga uwzględniać pewne aspekty i zmienne, co ułatwi tę procedurę; bez marnowania niepotrzebnego czasu.

dołącz do naszego kanału telegram