Skip to content

Jaki jest najlepszy sposób śledzenia zapasów metodą FIFO lub LIFO? (Przykład)

28 de styczeń de 2021

Tak jak ważne jest wykonanie analizy SWOT w firmie, tak samo jest z wykorzystaniem dobrej metody w inwentaryzacji, choć jest to zwykle złożone zadanie. Z tego powodu zapraszamy do lektury tego artykułu, z którym się dowiesz Jaki jest najlepszy sposób śledzenia zapasów metodą FIFO lub LIFO?

Jaka jest metoda FIFO?

PEPS oznacza „Pierwsze weszło, pierwsze wyszło„I odnosi się do systemu, który umożliwia wycofanie wszystkich najstarszych towarów, które trafiły do ​​firmy. Dzięki temu masz większą kontrolę nad zapasami.

Ta metoda jest często bardzo przydatna dla firm, które nie chcą gromadzić towarów, które nie są sprzedawane. Należy zauważyć, że metoda FIFO może być stosowana w każdym rodzaju przedsiębiorstwa, chociaż jest niezwykle przydatna przedsiębiorstwa spożywcze, ponieważ W ten sposób unika się utraty towaru, a stan magazynowy jest stale odnawiany.

Jaka jest metoda LIFO?

UEPS oznacza „Ostatni do wejścia Pierwszy do wyjścia„I odnosi się do systemu, który ułatwia wyjście lub sprzedaż produktów, które niedawno weszły do ​​firmy. Generalnie metoda LIFO jest stosowana przez małe firmy, które nie mają dużej liczby produktów na stanie.

Najnowsze towary mają rozszerzenie Nowa cena różni się od tego, który wciąż jest na stanie, a tym samym zwiększa kapitał firmy. Ta metoda jest bardzo przydatna dla firm, które zajmują się niepsującymi się produktami, dlatego nie jest zalecana dla firm zajmujących się produktami spożywczymi, sprzątaniem lub higieną osobistą.

Jaki jest najlepszy sposób śledzenia zapasów metodą FIFO lub LIFO?

Aby poznać najlepszy sposób śledzenia inwentaryzacji metodą FIFO lub LIFO, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzana jest analiza rynków organizacji, a także kroki, które powinny być normalnie opracowane w czasie śledź spis.

Jakie są kroki, aby śledzić inwentaryzację?

Aby pomyślnie przeprowadzić inwentaryzację, konieczne jest wykonanie szeregu kroków. Pierwsza z nich składa się z zidentyfikować zapasy które zostaną uwzględnione w inwentarzu poprzez zliczenie pozycji ręcznie lub za pomocą przenośnego czytnika.

Następnie należy zdefiniować miejsca, w których będzie prowadzona inwentaryzacja, sprecyzować zespół roboczy posiadający wiedzę magazynową, utrzymać efektywną komunikację, dobrać narzędzia usprawniające procesy i wreszcie obejść, zliczyć i zarejestrować wszystkie produkty unikając inwentaryzacja każdego z nich więcej niż raz.

Postępuj zgodnie z inwentaryzacją: metoda FIFO lub LIFO

Jeśli masz zamiar śledzić stan zapasów w firmie, która ma produkty z datą przydatności do spożycia, najlepiej zastosować metodę FIFO i wykorzystać mocne strony pracowników do śledzenia stanu magazynowego. Metoda pozwala na utrzymanie ruchów firmy i uzyskanie całkowitego kosztu wszystkich ruchów wykonywanych w magazynie.

pracownik biurowy

Poznaj koszt ruchów oddzielnie

Stosując metodę FIFO, znasz koszt ruchów oddzielnie od magazynu dla wejść i wyjść, w przeciwieństwie do innych metod, w których jest on uzyskiwany średni koszt.

Ważność księgowa

Kolejna korzyść ze stosowania metody FIFO ma związek z ważność księgowaOznacza to, że najnowsze ceny produkcji lub nabycia są ujmowane zgodnie z rodzajem przedsiębiorstwa. Z tego powodu koszt sprzedaży jest powiązany z początkowymi zapasami.

Otrzymuj raporty

Jeśli stosowana jest metoda FIFO, niezbędne raporty dla każdej organizacji można uzyskać dzięki wykorzystaniu do tego celu określonego programu lub systemów, takich jak: Kardex.

dołącz do naszego kanału telegram